Glastonbury 2015 Saturday line-up: From Pyramid to Park Stage - who is playing when?

Glastonbury Festival can be a musical minefield so remember to check set times

Glastonbury-goers thought they knew the full line-up weeks ago, but then the Foo Fighters had to pull out, Florence + The Machine were called in to replace them, and it all got a bit messy.

Anyone still pondering who to see and when over the upcoming festival weekend can take a look at the line-up and set times for the main stages below.

There are few frustrating clashes to manoeuvre and it is worth bearing in mind that dashing between stages often isn't possible when mud and half hour walks are involved.

Luckily there's still time to do a bit of pre-planning so print this out and get your marker pens out:

Pyramid Stage

Saturday

Kanye West (22.15-23.45)

Pharrell Williams (20.00-21.15)

Paloma Faith (18.15-19.15)

Burt Bacharach (16.30-17.30)

George Ezra (15.00-16.00)

The Waterboys (13.30-14.30)

Courtney Barnett (12.10-13.00)

The Unthanks with Charles Hazlewood and his Orchestra (11.00-11.45)

Sunday

The Who (21.45-23.15)

Paul Weller (19.30-20.45)

Alt-J (17.45-18.45)

Lionel Richie (16.00-17.15)

Patti Smith (14.15-15.15)

Hozier (13.00-13.45)

Songhoy Blues (12.00-12.40)

Burtle Silver Band (11.00-11.40)

 

Other Stage

Saturday

Deadmau5 (22.30-23.45)

Ben Howard (20.40-21.55)

The Maccabees (19.05-20.05)

Clean Bandit (17.35-18.35)

Ella Eyre (16.05-17.05)

Young Fathers (14.45-15.45 )

Azealia Banks (13.20-14.15)

Frank Turner (12.00-12.50)

Swim Deep (11.00-11.40)

Sunday

The Chemical Brothers (21.45-23.15)

Jamie T (20.15-21.15)

Belle and Sebastian (18.45-19.45)

Future Islands (17.15-18.15)

Twin Atlantic (15.45-16.45)

Palma Violets (14.15-15.15)

Adam Cohen (13.00-13.50)

Soak (12.00-12.40)

Rivals Sons (11.00-11.40)

Rudimental.jpg
Rudimental headline the Other Stage on Friday night

West Holts

Saturday

The Mothership Returns: George Clinton, Parliament, Funkadelic & the Family Stone (21.45-23.45)

Todd Terje and the Olsens (20.00-21.00)

Vintage Trouble (18.30-19.30)

Gregory Porter (17.00-18.00)

Soil and Pimp Sessions (15.30-16.30)

Sinkane (14.00-15.00)

Jane Weaver (12.30-13.30)

KOG and the Zongo Brigade (11.00-12.00)

Sunday

Flying Lotus (22.00-23.15)

FKA twigs (20.30-21.30)

Roy Ayers (19.00-20.00)

Steel Pulse (17.30-18.30)

Cumbia All Stars (16.00-17.00)

Hiatus Kaiyote (14.30-15.30)

Ibibio Sound Machine (13.00-14.00)

Flaming Gods (11.30-12.30)

fkatwigs2.jpg
FKA twigs plays West Holts on Sunday evening

The Park Stage

Saturday

Jon Hopkins (23.00-00.15)

Spiritualized (21.30-22.30)

Mavis Staples (20.00-21.00)

Father John Misty (18.30-19.30)

Kate Tempest (17.00-18.00)

Gaz Coombes (15.30-16.30)

Giant Sand (14.10-15.00)

Ibeyi (13.00-13.45)

Eaves (12.00-12.40)

Flo Morrissey (11.00-11.40)

Sunday

Ryan Adams (22.30-23.45)

Goat (21.00-22.15)

The Fall (19.30-20.30)

Perfume Genius (18.00-19.00)

Fat White Family (16.30-17.30)

The Staves (15.10-16.00)

Rae Morris (14.00-14.45)

Jack Garratt (13.00-13.40)

Denai Moore (12.00-12.40)

Rag N Bone Man (11.00-11.40)

fantasy-getty.jpg
Jon Hopkins headlines the Park Stage on Saturday

John Peel Stage

Saturday

Suede (22.35-23.45)

La Roux (21.05-22.05)

Death From Above 1979 (19.35-20.35)

Jessie Ware (18.15-19.10)

Years and Years (17.00-17.50)

The Pop Group (16.00-16.40)

Sleaford Mods (15.00-15.40)

Slaves (14.00-14.40)

Coasts (13.00-13.40)

Sunset Sons (12.00-12.40)

Isaac Lee-Kronick (11.00- 11.40)

Sunday

FFS (Franz Ferdinand and Sparks) (22.05- 23.15)

Death Cab for Cutie (20.35-21.35)

Lianne La Havas (19.05-20.05)

Charli XCX (17.50-18.35)

Django Django (16.40-17.30)

Alvvays (15.40-16.20)

Prodes (14.40-15.20)

Saint Raymond (13.40-14.20)

Mini Mansions (12.40-13.20)

Gengahr (11.40-12.20)

Lucy Kitchen (11.00-11.20)

166647469.jpg
Catch La Roux on the John Peel Stage on Saturday

Acoustic Stage

Saturday

The Moody Blues (1:30 - 23:00)

Nick Lowe, Paul Carrack & Andy Fairweather Low (20:00 - 21:00)

Texas (18:30 - 19:30)

Tom Robinson (17:25 - 18:10)

Tommy Emmanuel (16:20 - 17:05)

Kitty, Daisy & Lewis (15:25 - 16:05)

The Lost Brothers (14:30 - 15:10)

Jarrod Dickenson (13:35 - 14:15)

Bobby Long (12:50 - 13:20)

Chelsey Chambers (12:00 - 12:40)

Sunday

Donovan (21:30 - 23:00)

Jack Savoretti (20:00 - 21:00)

Eric Bibb (18:30 - 19:30)

The Bootleg Beatles (17:25 - 18:10)

Gretchen Peters (16:20 - 17:05)

Ron Sexsmith (15:25 - 16:05)

Grant-Lee Phillips (14:30 - 15:10)

The Shires (13:35 - 14:15)

Olivia Chaney (12:45 - 13:20)

Lucas & King (12:00 - 12:30)

jack-savoretti-getty.jpg
Jack Savoretti plays the Acoustic Stage on Sunday evening

Avalon Stage

Saturday

Neville Staple Band (23:15 - 00:25)

I Am Kloot (21:45 - 22:45)

Dreadzone (20:15 - 21:15)

Yiddish Twist Orchestra (18:45 - 19:45)

The Jive Aces (17:15 - 18:15)

Habadekuk (15:45 - 16:45)

Moulettes (14:15 - 15:15)

Coco & The Butterfields (12:50 - 13:45)

The Drystones (11:30 - 12:25)

Sunday

The Electric Swing Circus (22:55 - 23:55)

Idlewild (21:25 - 22:25)

Seth Lakeman (19:55 - 20:55)

The Zombies (18:25 - 19:25)

Bear's Den (16:55 - 17:55)

Manran (15:25 - 16:25)

Ferocious Dog (14:00 - 14:55)

Keston Cobblers Club (12:35 - 13:30)

KOG. & The Zongo Brigade (11:30 - 12:10)

kloot.jpg
I Am Kloot will be on the Avalon Stage on Saturday night

Left Field

Saturday

Enter Shikari (21:00 - 22:00)

Ahala (19:30 - 20:30)

Thee Faction (18:00 - 19:00)

Comedy with Shappi Khorsandi (17:00 - 17:30)

A Radical Round-up Special : Frank Turner with Billy Bragg: "The Road Beneath My Feet" - (15:00 - 16:30)

New Frontiers - Fracking, TTIP, Housing Rights (13:30 - 14:30)

Feminisn Without Borders (12:00 - 13:00)

Sunday

Buzzcocks (21:00 - 22:00)

Sam Duckworth & The Brackets (19:30 - 20:30)

47Soul (18:00 - 19:00)

Comedy with Steve Gribbin (17:00 - 17:30)

Big Bill's Radical Round-up ft. Billy Bragg, Naomi Bedford, Grace Petrie (15:00 - 16:00)

2015 WTF? Trying to Make Some Sense of It All (13:30 - 14:30)

Organise! Workers' Rights (12:00 - 13:00)

The Sunday Assembly (11:00)

Comments