Northern Ireland Gallantry Awards

ARMY

CBE (Military)

Brigadier John Christopher Blake Sutherell OBE (late The Royal Anglian Regiment).

OBE (Military)

Lt-Col Nigel Stephen Alderman (The Staffordshire Regiment); Lt-Col Alastair David Arton Duncan (The Prince of Wales's Own Regiment of Yorkshire); Lt-Col Christopher Mark George Elcomb (The Light Infantry); Lt-Col Terence William Kevin Ghillyer (16th/5th The Queen's Royal Lancers); Lt-Col Fiona Anne Walthall (Intelligence Corps).

MBE (Military)

Capt William Neville Aldridge (The Royal Regiment of Fusiliers); WO Class 1 Charles Daniel Caffrey (Royal Logistic Corps, formerly RAOC); Major David John Clements (The Royal Anglian Regiment); Major Michael Francis Gleeson (The Royal Green Jackets); WO Class 2 John Gough (Royal Regiment of Artillery); WO Class 1 William Dennis Goodchild Hunt (Royal Logistic Corps, formerly RAOC); Major Nicholas Inglis (Corps of Royal Engineers); Major Ian Charles Johnstone (The Royal Scots); Capt Andrew Jones (Intelligence Corps); Capt Tony Manley (The Light Infantry); Capt Daniel Anthony McNamara (Intelligence Corps); Major Andrew Martin William Mortimer (The Light Infantry); Major Edward Patrick Tracey (The Prince of Wales's Own Regiment of Yorkshire); Capt (now Major) Peter Williams BEM (Army Air Corps).

QUEEN'S GALLANTRY MEDAL

Cpl Carl Gilmour (Royal Logistic Corps, formerly RCT); Cpl Anthony John Hawkins (16th/5th The Queen's Royal Lancers); Sgt Jonathan Neil Hier (The Royal Welch Fusiliers); WO Class 2 Norman MacDonald (Royal Logistic Corps, formerly RAOC).

MENTIONED IN DESPATCHES

Sgt (now Acting Staff Sgt) Andrew Peter Abson (The Light Infantry); Lt-Col Gordon Derek Allen QGM (Royal Regiment of Artillery); WO Class 2 Ivor Frederick Baigent (Intelligence Corps); Major Duncan Allan Barley (The Prince of Wales's Own Regiment of Yorkshire); Staff Sgt Kevin Bickerstaffe (Royal Corps of Signals); Lt (Acting Capt) Helen Lorraine Bishop (Adjutant General's Corps, SPS); Cpl Kevin Alfred Blagdon (The Prince of Wales's Own Regiment of Yorkshire); Capt James Richard Buckby Bryson (The Royal Green Jackets); Sgt Mark Gerrard Burrows (Intelligence Corps); Staff Sgt (Acting WO Class 2) Andrew Burton (Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers); WO Class 2 Stephen John Calland (Royal Corps of Signals); Pte Simon James Child (The Parachute Regiment); Lt-Col Robin Michael Chisnall (The Royal Anglian Regiment); Capt Nigel John Dakin (Intelligence Corps); Cpl Alan Dickson (The Light Infantry); Cpl Mark David Dix (Corps of Royal Engineers); Staff Sgt David Robert Dixon (Royal Logistic Corps, formerly RAOC); Staff Sgt Philip Charles Eley (Corps of Royal Engineers); Staff Sgt Anthony Thomas Fish (Royal Logistic Corps, formerly RAOC); Staff Sgt Kevin Glancey (Corps of Royal Engineers); Major John Lewis Godfrey (The Light Dragoons); Fusilier Andrew James Grundy (deceased, The Royal Regiment of Fusiliers); WO Class 2 James Hall (The Light Infantry); Major John Douglas Handford (The Parachute Regiment); Capt Jonathan Michael Edward Hazel (Intelligence Corps); Capt Jean Patterson Heron (Adjutant General's Corps, SPS); Major David Holmes (Corps of Royal Engineers); Air Trooper Ian Jenkins (Army Air Corps); L/Cpl Mark Jones (The Light Infantry); Capt Philip David Jones (The Royal Anglian Regiment); Lt-Col John James Keeling (Royal Regiment of Artillery); Major Robert James Knight MBE (The Princess of Wales's Royal Regiment); Lt-Col Ronald Marshall MBE (Intelligence Corps); Capt Alastair McArthur (Royal Logistic Corps, formerly RAOC); Staff Sgt (now WO Class 2) Anthony Paul McCreanor (Royal Logistic Corps, formerly RAOC); Capt Nicholas Paul McRobb (Royal Regiment of Artillery); Capt Michael Stephen Moran QGM (The Royal Regiment of Fusiliers); Staff Sgt Thomas Jonathan Murray (Intelligence Corps); Sgt (Acting Staff Sgt) Geoffrey John Newport (The Parachute Regiment); Lt Ian James O'Bryan (The Light Infantry); Capt Desmond Patrick O'Driscoll (The Royal Anglian Regiment); Col Colin David Parr OBE (Late Intelligence Corps); Cpl Richard Mark Phillips (Corps of Royal Engineers); Sgt Stephen Malcolm Prynne (The Parachute Regiment); Major Christopher Robert Francis Rider (The Staffordshire Regiment); Cpl Neil Roome (Royal Corps of Signals); Capt Paul Joseph Ryalls (The Parachute Regiment); Major Peter John Simpson MBE (Intelligence Corps); Cpl Steven Walter Simpson (The Argyll and Sutherland Highlanders); WO Class 2 Michael Graham Sinclair (Army Air Corps); Sgt Redford John Smith (The Royal Anglian Regiment); WO Class 2 Mark Stuart Maurice Sullivan (Intelligence Corps); Major Rodney Harrington Tracy (Army Air Corps); Sgt Neil Andrew Vincent (Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers); Major Robert Nicholas Harry Alexander de Vins Wade (The Argyll and Sutherland Highlanders); WO Class 2 Thomas Findlater Walker (The Light Infantry); Lt-Col Adrian John Walsh (The Royal Irish Regiment); Cpl Russell John Webb (The Parachute Regiment); Capt Jonathan Whiteley (Intelligence Corps); L/Cpl Phillip George Wignall (The Prince of Wales's Own Regiment of Yorkshire); Bdr Paul Lloyd Williams (Royal Regiment of Artillery); Major William Adam Willmott (The Royal Anglian Regiment); Capt Mathew Edward Amcotts Wilson (The Light Infantry); Staff Sgt Robert Wilson BEM (Intelligence Corps).

ROYAL NAVY

MBE

Capt Robert Johnson Heatley (Royal Marines)

QUEEN'S GALLANTRY MEDAL

Cpl John Grant Sheerin (Royal Marines); Cpl Simon Michael Wright (Royal Marines).

MENTIONED IN DESPATCHES

Sgt Paul Cook (Royal Marines); Capt Simon Haselock (Royal Marines); Lt Scott Livingstone (Royal Marines); Sgt Michael David Oliver (Royal Marines); Lt- Col Nicholas Michael Robinson (Royal Marines); Cpl David Nigel Thomas (Royal Marines); Cpl George Charles Whitmarsh (Royal Marines).

ROYAL AIR FORCE

AIR FORCE CROSS

Sqn Ldr Philip Granville Pynegar.

MENTIONED IN DESPATCHES

Sqn Ldr Andrew William John McAuley.

Comments