Service appointments

Commodore AWJ West DSC Royal Navy, to be promoted Rear Admiral and to be Naval Secretary, in succession to Rear-Admiral MG Rutherford CBE, February 1994.

Commodore JA Trewby ADC, to be promoted Rear-Admiral and to be Assistant Chief of Defence Staff Operational Requirements (Sea Systems), in succession to Rear-Admiral RF Cobbold, March 1994.

Mr Charles Betts, to be Director- General Submarines and Deputy Controller of the Navy, in succession to Rear-Admiral R. Walmsley on level transfer as Grade 3, from 19 April 1994.

Mr Sandy Stagg, to succeed Commodore F. Scourse as Director-General Surface Weapons, on promotion to Grade 4, from 14 February 1994.