ATHLETICS: THE WHO, WHAT AND WHEN OF THE WORLD ATHLETICS CHAMPIONSHIPS

Click to follow
SATURDAY 21 AUGUST

MEN: 09.00: Hammer (q). 09.25: Shot (q). 10.30: 100m (R1). 18.10: High Jump (q). 18.30: 100m (R2). 19.25: 1,500m (R1). 20.25 3,000m Steeplechase (q). 21.30: 10,000m (R1).

17.45: 20km Walk FINAL. World Record: 1hr 17min 25.6sec Bernado Segura (Mex). 1999 World Best: 1:17:46 Julio Martinez (Guat).

18.50: Shot FINAL. WR: 23.12m Randy Barnes (US). 1999 WB: 22.02 John Godina (US).

WOMEN: 09.05: Heptathlon 100m Hurdles. 09.30: Long Jump (q). 09.45: 100m (R1). 10.00: Heptathlon High Jump. 17.50: Heptathlon Shot. 17.55: 100m (R2). 18.00: Discus (q). 19.55 Heptathlon 200m. 21.05: 800m (R1).

18.05 Pole Vault FINAL. WR and 1999 WB: 4.60m Emma George (Aus).

SUNDAY 22 AUGUST

MEN: 09.00: Discus(q). 18.30: 100m (SF). 20.50: 1,500m (SF). 21.15: 400m (R1).

20.15: 100m FINAL. WR and 1999 WB: 9.79sec Maurice Greene (US).

20.45: Hammer FINAL. WR: 86.74m Yuri Sedykh (Ukr). 1999 WB: 82.78 Karsten Kobs (Ger).

WOMEN: 09.55: 400m Hurdles (R1). 10.00: Heptathlon Long Jump. 17.00: Heptathlon Javelin. 18.00: Triple Jump (q). 18.15: 100m (SF). 18.45 800m (SF). 19.05: 400m (R1).

20.00: 100m FINAL. WR: 10.49sec Florence Griffith-Joyner (US). 1999 WB: 10.80 Marion Jones (US).

20.50: 800m Heptathlon FINAL. WR: 7,291pts Jackie Joyner-Kersee (US). 1999 WB: 6,577 DeeDee Nathan (US)*.

MONDAY 23 AUGUST

MEN: 17.00: Triple Jump (q). 18.00: 110m Hurdles (R1). 19.30: 400m (R2). 20.35: 110m Hurdles (R2).

18.25: High Jump FINAL. WR: 2.45m Javier Sotomayor (Cub). 1999 WB: 2.36 Steve Smith (GB).

20.10: 3,000m Steeplechase FINAL. WR: 7:55.72 Bernard Barmasi (Ken). 1999 WB: 7:58.98 Barmasi.

WOMEN: 18.30: 400m Hurdles (SF). 19.00: 400m (R2). 21.15: 10,000m (q).

18.15: Discus FINAL. WR: 76.80m Gabriele Reinsch (Ger). 1999 WB: 70.02 Natalya Sadova (Rus).

19.05: Long Jump FINAL. WR: 7.52m Galina Chistyakova (Rus). 1999 WB: 7.26 Maurren Maggi (Bra)(at altitude).

TUESDAY 24 AUGUST

MEN: 09.00: Decathlon 100m. 10.00: Decathlon Long Jump. 10.30: 200m (R1). 11.25: 400m hurdles (R1). 11.45: Decathlon Shot. 17.30: Decathlon High Jump. 18.05: 200m (R2). 18.30: Pole Vault (q). 18.35: 110m Hurdles (SF). 19.35: 400m (SF). 21.10: Decathlon 400m.

19.30: Discus FINAL. WR: 74.08m Jurgen Schult (Ger). 1999 WB: 69.18 Lars Riedel (Ger)

20.10: 1,500m FINAL. WR: 3:26.00 Hicham El Guerrouj (Mor). 1999 WB: 3:28.57 El Guerrouj.

20.30: 10,000m FINAL. WR: 26:22.75 Haile Gebrselassie (Eth). 1999 WB: 27:06.45 Habte Jifar (Eth)

WOMEN: 09.45: 200m (R1). 17.35: 200m (R2). 19.05: 400m (SF). 21.35: 5,000m (R1).

17.00 Hammer FINAL. WR and 1999 WB: 75.97m Mihaela Melinte (Rom).

18.45 Triple Jump FINAL. WR: 15.50m Inessa Kravets (Ukr). 1999 WB: 14.94 Tatyana Lebedeva (Rus)

20.00 800m FINAL. WR: 1:53.28 Jarmila Kratochvilova (Cz Rep). 1999 WB: 1:55.87 Svetlana Masterkova (Rus).

WEDNESDAY 25 AUGUST

MEN: 09.00: Decathlon 100m Hurdles. 10.00: Decathlon Discus. 13.00: Decathlon Pole Vault. 17.00: Decathlon Javelin. 17.45: 800m (R1). 18.50: 200m (SF). 20.05: 400m Hurdles(SF). 21.35: 5,000m (R1).

6.45: 50km Walk FINAL. WR: 3:37:41 Andrei Perlov (Rus). 1999 WB: 3:39.22 Sergei Korepanov (Kazak).

19.05 Triple Jump FINAL. WR: 18.29m Jonathan Edwards (GB). 1999 WB: 17.52 Edwards.

19.25 110m Hurdles FINAL. WR: 12.91sec Colin Jackson (GB). 1999 WB: 12.98 Mark Crear (US).

20.40 1,500m Decathlon FINAL. WR and 1999 WB: 8,994 pts Tomas Dvorak (Cz Rep).

WOMEN: 9.30: Shot (q). 11.30: 100m hurdles (R1). 18.30: 200m (SF). 21.00 1,500m (R1)

19.15 Shot FINAL.WR: 22.63m Natalya Lisovskaya (Rus). 1999 WB: 20.26 Svetlana Krivelyova (Rus).

19.45: 400m hurdles FINAL. WR: 52.61sec Kim Batten (US). 1999 WB: 53.05 Nezha Bidouane (Mor).

THURSDAY 26 AUGUST

MEN: 18.50: Long Jump (q). 20.45: 800m (R2).

18.10 Pole Vault FINAL. WR: 6.15m Sergei Bubka (Ukr). 1999 WB: 6.05 Maksim Tarasov (Rus).

19.45 400m FINAL. WR: 43.29sec Harry "Butch" Reynolds (US). 1999 WB: 43.92 Michael Johnson (US).

WOMEN: 17.45: Javelin (q). 18.45: 100m Hurdles (R2).

20.30 400m FINAL. WR: 47.60sec Marita Koch (Ger).

1999 WB: 49.62 Falilat Okunkoya (Nig).

21.00 10,000m FINAL. WR: 29:31.78 Wang Junxia (China). 1999 WB: 30:40.70 Paula Radcliffe (GB).

FRIDAY 27 AUGUST

MEN: 17.45: Javelin (q). 18.30: 800m (SF). 19.00: 200m FINAL. WR: 19.32sec Michael Johnson (US). 1999 WB: 19.86 Ato Boldon (Trin)*.

20.00: 400m Hurdles FINAL. WR: 46.78sec Kevin Young (US). 1999 WB: 47.83 Llewellyn Herbert (SA) (at altitude).

WOMEN: 17.55: High Jump (q). 18.10: 100m hurdles (SF). 19.35: 1,500m (SF).

17.50: 20km Walk FINAL. WR: 1:27:30 Nadezhda Ryashkina (Rus)(1999 WB) and Liu Hongyu (China).

19.00: 200m FINAL. WR: 21.34sec Florence Griffith-Joyner (US). 1999 WB: 21.81 Marion Jones (US).

20.15: 5,000m FINAL: WR: 14:28.09 Jiang Bo (China). 1999 WB: 14:42.03 Zahra Ouaziz (Mor).

SATURDAY 28 AUGUST

MEN: 18.35: 4x100m relay (R1). 20.50: 4x400m relay (q). 21.40: 4x100m relay (SF).

17.45: Marathon FINAL. WR: 2hr 6min 5sec Ronaldo da Costa (Bra). 1999 WB: 2:06.33 Gert Thys (SA)

18.05: Long Jump FINAL. WR: 8.95m Mike Powell (US). 1999 WB: 8.60 Ivan Pedroso (Cub).

21.30: 5,000m FINAL. WR: 12:39.36 Haile Gebrselassie (Eth). 1999 WB: 12:49.64 Gebrselassie.

WOMEN: 18.00: 4x100m relay (R1). 19.20: 4x400m relay (q). 21.20: 4x100m relay (SF).

19.05: 100m Hurdles FINAL. WR: 12.21sec Yordanka Donkova (Bul). 1999 WB: 12.47 Olga Shishigina (Kazak).

19.10 Javelin FINAL. WR: 80.00m Petra Felke (Ger). 1999 WB (new javelin in 1999): 68.19 Trina Hattestad (Nor).

SUNDAY 29 AUGUST

MEN: 17.55: Javelin FINAL. WR: 98.48m Jan Zelezny (Cz Rep). 1999 WB: 93.09 Aki Parviainen (Fin).

18.50: 4x100m relay FINAL. WR: 37.40 (US). 1999 WB: 38.16 (GB).

19.30: 800m FINAL. WR: 1: 41.11 Wilson Kipketer (Den). 1999 WB: 1:42.57 Kipketer.

20.10: 4x400m FINAL. WR: 2:54.20 (US). 1999 WB: 2:57.97 (Jam).

WOMEN: 08.05: Marathon FINAL. WR: 2:20:47 Tegla Loroupe (Ken). 1999 WB: 2:22:48 Tegla Loroupe (Ken) (will compete in 10,000m in Seville).

17.45: High Jump FINAL. WR: 2.09m Stefka Kostadinova (Bul). 1999 WB: 2.04 Hestrie Cloete (SA).

18.30: 4x100m FINAL. WR: 41.37 (GDR). 1999 WB: 42.62 (Jam).

19.10: 1,500m FINAL. WR: 3:50.46 Qu Yunxia (China). 1999 WB: 3:59.31 Violeta Szekely (Rom).

19.50: 4x400m FINAL. WR: 3:15:17 (URS). 1999. WB: 3:24.61 (Rus).

All times BST. *Will not be competing in Seville

Comments