Complete Fixture Guide To The 1999 Cricket Season

Click to follow
The Independent Online
DERBYSHIRE

(Match duration in brackets; NL: National League; County Championship or university match unless stated)

April

20 Glamorgan, Derby (4)

25 Sussex, Hove (1,NL)

28 Kent, Canterbury (4)

May

3 Glamorgan, Cardiff (1,NL)

8 World Cup warm up match: Pakistan, Derby (1)

9 World Cup warm up match: Zimbabwe, Derby (1)

14 Warwickshire, Edgbaston (4)

19 Northamptonshire, Derby (4)

23 Durham, Derby (1,NL)

31 Surrey, The Foster's Oval (1,NL)

June

2 Yorkshire, Derby (4)

6 Glamorgan, Derby (1,NL)

9 Essex, Chelmsford (4)

19 Somerset, Taunton (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

30 Middlesex, Lord's (4)

July

4 Surrey, Derby (1,NL)

9 Somerset, Derby (4)

13 Durham, Riverside Ground (1,NL)

(Floodlit)

15 Durham, Riverside Ground (4)

21 Sussex, Derby (4)

25 Northamptonshire, Derby (1,NL)

28 Tour match New Zealand, Derby (1)

(Versus Gloucs if Derbys involved in NatWest Trophy Quarter Finals)

30 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

August

4 Lancashire, Derby (4)

8 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

10 Middlesex, Southgate (1,NL)

12 Somerset, Derby (1,NL)

18 Worcestershire, Kidderminster (4)

24 Surrey, Derby (4)

29 Nottinghamshire, Trent Bridge (1,NL)

30 Nottinghamshire, Derby (1,NL)

September

1 Leicestershire, Leicester (4)

5 Middlesex, Derby (1,NL)

8 Gloucestershire, Bristol (4)

15 Hampshire, Derby (4)

19 Sussex, Derby (1,NL)

DURHAM

April

13 Worcestershire, Riverside Ground (4)

18 Surrey, Riverside Ground (1,NL)

24 Somerset, Taunton (1,NL)

28 Hampshire, Riverside Ground (4)

May

3 Middlesex, Riverside Ground (1,NL)

8 World Cup warm up match: Scotland, Riverside Ground (1)

10 World Cup warm up match: Pakistan, Riverside Ground (1)

14 Kent, Stockton (4)

23 Derbyshire, Derby (1,NL)

27 Yorkshire, Headingley (4)

June

2 Somerset, Riverside Ground (4)

6 Somerset, Riverside Ground (1,NL)

7 Tour match New Zealand, Riverside Ground (1)

(Only played if NZ not in Super Six stage of World Cup)

9 Northamptonshire, Northampton (4)

13 Sussex, Hove (1,NL)

19 Northamptonshire, Riverside Ground (1,NL)

23 Qualifier (!, NWT)

30 Surrey, The Foster's Oval (4)

July

4 Middlesex, Lord's (1,NL)

9 Nottinghamshire, Riverside Ground (4)

13 Derbyshire, Riverside Ground (1,NL)

(Floodlit)

15 Derbyshire, Riverside Ground (4)

21 Gloucestershire, Cheltenham (4)

26 Tour match Sri Lanka A, Riverside Ground (1)

30 Glamorgan, Cardiff (4)

August

4 Sussex, Riverside Ground (4)

8 Sussex, Riverside Ground (1,NL)

10 Glamorgan, Cardiff (1,NL)

12 Nottinghamshire, Riverside Ground (1,NL)

18 Essex, Colchester (4)

24 Middlesex, Riverside Ground (4)

29 Surrey, The Foster's Oval (1,NL)

30 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

September

1 Lancashire, Old Trafford (4)

8 Warwickshire, Riverside Ground (4)

12 Glamorgan, Riverside Ground (1,NL)

15 Leicestershire, Leicester (4)

19 Nottinghamshire, Trent Bridge (1,NL)

ESSEX

April

13 Leicestershire, Chelmsford (4)

21 Cambridge University, Fenner's (3)

25 Lancashire, Chelmsford (1,NL)

28 Warwickshire, Chelmsford (4)

May

8 World Cup warm up match: Bangladesh, Chelmsford (1)

9 World Cup warm up match: England, Chelmsford (1)

14 Surrey, The Foster's Oval (4)

19 Yorkshire, Chelmsford (4)

23 Yorkshire, Chelmsford (1,NL)

26 Gloucestershire, Gloucester (4)

31 Warwickshire, Edgbaston (1,NL)

June

2 Hampshire, Ilford (4)

6 Gloucestershire, Ilford (1,NL)

9 Derbyshire, Chelmsford (4)

13 Kent, Chelmsford (1,NL)

15 Oxford University, Chelmsford (3)

19 Yorkshire, Headingley (1,NL)

23 Northamptonshire (I, NWT)

29 Lancashire, Old Trafford (4)

July

3 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

(Floodlit)

9 Glamorgan, Cardiff (4)

14 Middlesex, Southend (4)

18 Hampshire, Southend (1,NL)

21 Tour match: Sri Lanka A, Chelmsford (4)

30 Northamptonshire, Northampton (4)

August

4 Kent, Canterbury (4)

8 Kent, Canterbury (1,NL)

10 Hampshire, Southampton (1,NL)

12 Leicestershire, Chelmsford (1,NL)

13 Tour match New Zealand, Chelmsford (4)

(versus Northants if Essex in NWT Semi Finals)

18 Durham, Colchester (4)

22 Warwickshire, Colchester (1,NL)

24 Somerset, Chelmsford (4)

29 Worcestershire, Worcester (1,NL)

September

1 Sussex, Eastbourne (4)

5 Worcestershire, Chelmsford (1,NL)

8 Worcestershire, Chelmsford (4)

12 Gloucestershire, Bristol (1,NL)

15 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

19 Leicestershire, Leicester (1,NL)

GLAMORGAN

April

20 Derbyshire, Derby (4)

25 Middlesex, Lord's (1,NL)

28 Sussex, Cardiff (4)

May

3 Derbyshire, Cardiff (1,NL)

8 World Cup warm up match: Australia, Cardiff (1)

11 World Cup warm up match: Kenya, Cardiff (1)

14 Gloucestershire, Cardiff (4)

19 Oxford University, The Parks (3)

23 Sussex, Hove (1,NL)

26 Worcestershire, Worcester (4)

31 Northamptonshire, Cardiff (1,NL)

June

2 Leicestershire, Leicester (4)

6 Derbyshire, Derby (1,NL)

9 Middlesex, Cardiff (4)

13 Tour match New Zealand, Cardiff (1)

(Only played if NZ not in Super Six stage of World Cup)

15 Kent, Canterbury (4)

19 Surrey, The Foster's Oval (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

30 Hampshire, Swansea (4)

July

4 Sussex, Swansea (1,NL)

9 Essex, Cardiff (4)

14 Lancashire, Blackpool (4)

18 Nottinghamshire, Trent Bridge (1,NL)

25 Surrey, Pontypridd (1,NL)

30 Durham, Cardiff (4)

August

4 Surrey, The Foster's Oval (4)

10 Durham, Cardiff (1,NL)

12 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

18 Nottinghamshire, Colwyn Bay (4)

22 Nottinghamshire, Colwyn Bay (1,NL)

24 Warwickshire, Cardiff (4)

30 Somerset, Cardiff (1,NL)

31 Somerset, Taunton (1,NL)

(Floodlit)

September

2 Somerset, Taunton (4)

8 Yorkshire, Headingley (4)

12 Durham, Riverside Ground (1,NL)

15 Northamptonshire, Cardiff (4)

19 Middlesex, Cardiff (1,NL)

GLOUCESTER

April

13 Surrey, The Foster's Oval (4)

21 Yorkshire, Headingley (4)

25 Yorkshire, Headingley (1,NL)

28 Middlesex, Bristol (4)

May

3 Lancashire, Bristol (1,NL)

8 World Cup warm up match: West Indies, Bristol (1)

9 World Cup warm up: Kenya, Bristol (1)

14 Glamorgan, Cardiff (4)

19 Sussex, Hove (4)

26 Essex, Gloucester (4)

31 Worcestershire, Gloucester (1,NL)

June

2 Lancashire, Bristol (4)

6 Essex, Ilford (1,NL)

9 Somerset, Bath (4)

13 Leicestershire, Bristol (1,NL)

15 Tour match New Zealand, Bristol (4)

(1 day match on Fri 18 June if NZ in Super 6 but out of Semi's)

19 Worcestershire, Worcester (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

27 Surrey, Bristol (1) (Reserve day Mon 28 June)

30 Nottinghamshire, Bristol (4)

July

14 Worcestershire, Cheltenham (4)

18 Yorkshire, Cheltenham (1,NL)

19 Tour match Sri Lanka A, Cheltenham (1)

21 Durham, Cheltenham (4)

25 Warwickshire, Cheltenham (1,NL)

30 Tour match Sri Lanka A, Bristol (4)

(Surrey to play if Glos in Super Cup Final)

August

3 Hampshire, Bristol (1,NL) (Floodlit)

5 Hampshire, Bristol (4)

10 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

12 Kent, Bristol (1,NL)

(Floodlit)

17 Northamptonshire, Northampton (4)

22 Hampshire, Southampton (1,NL)

24 Leicestershire, Leicester (4)

30 Leicestershire, Leicester (1,NL)

31 Warwickshire, Edgbaston (1,NL) (Floodlit)

September

2 Warwickshire, Edgbaston (4)

8 Derbyshire, Bristol (4)

12 Essex, Bristol (1,NL)

15 Kent, Canterbury (4)

19 Kent, Canterbury (1,NL)

HAMPSHIRE

April

14 Oxford University, The Parks (3)

17 Leicestershire, Leicester (1,NL)

21 Kent, Southampton (4)

25 Kent, Southampton (1,NL)

28 Durham, Riverside Ground (4)

May

3 Warwickshire, Southampton (1,NL)

8 World Cup warm up match: New Zealand, Southampton (1)

11 World Cup warm up match:England, Southampton (1)

14 Worcestershire, Southampton (4)

19 Middlesex, Lord's (4)

27 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

31 Yorkshire, Headingley (1,NL)

June

2 Essex, Ilford (4)

9 Yorkshire, Basingstoke (4)

13 Yorkshire, Basingstoke (1,NL)

15 Leicestershire, Southampton (4)

19 Leicestershire, Southampton (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

25 Yorkshire, Headingley (1)

(Reserve days Sat 26 June to Mon 28 June)

30 Glamorgan, Swansea (4)

July

4 Worcestershire, Worcester (1,NL)

9 Tour match New Zealand, Southampton (4)

(or Yorkshire at Headingley depending on outcome of Super Cup Quarter Finals)

14 Surrey, Guildford (4)

18 Essex, Southend (1,NL)

21 Lancashire, Portsmouth (4)

25 Lancashire, Portsmouth (1,NL)

August

3 Gloucestershire, Bristol (1,NL) (Floodlit)

5 Gloucestershire, Bristol (4)

10 Essex, Southampton (1,NL)

17 Warwickshire, Southampton (4)

22 Gloucestershire, Southampton (1,NL)

24 Sussex, Portsmouth (4)

30 Kent, Canterbury (1,NL)

September

1 Northamptonshire, Northampton (4)

5 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

6 Lancashire, Old Trafford (1,NL) (Floodlit)

8 Somerset, Southampton (4)

12 Worcestershire, Southampton (1,NL)

15 Derbyshire, Derby (4)

19 Warwickshire, Edgbaston (1,NL)

KENT

April

13 Middlesex, Lord's (4)

18 Lancashire, Canterbury (1,NL)

21 Hampshire, Southampton (4)

25 Hampshire, Southampton (1,NL)

28 Derbyshire, Canterbury (4)

May

3 Leicestershire, Canterbury (1,NL)

7 World Cup warm up match: England, Canterbury (1)

9 World Cup warm up match: South Africa, Canterbury (1)

14 Durham, Stockton (4)

20 Cambridge University, Fenner's (3)

23 Warwickshire, Edgbaston (1,NL)

26 Leicestershire, Canterbury (4)

June

2 Surrey, Tunbridge Wells (4)

6 Worcestershire, Tunbridge Wells (1,NL)

9 Sussex, Hove (4)

13 Essex, Chelmsford (1,NL)

15 Glamorgan, Canterbury (4)

23 Qualifier (I, NWT)

30 Warwickshire, Maidstone (4)

July

4 Warwickshire, Maidstone (1,NL)

9 Worcestershire, Worcester (4)

15 Tour match New Zealand, Canterbury (4)

21 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

25 Yorkshire, Scarborough (1,NL)

August

1 Worcestershire, Worcester (1,NL)

4 Essex, Canterbury (4)

8 Essex, Canterbury (1,NL)

10 Leicestershire, Leicester (1,NL)

12 Gloucestershire, Bristol (1,NL)

(Floodlit)

18 Somerset, Taunton (4)

24 Northamptonshire, Canterbury (4)

29 Yorkshire, Canterbury (1,NL)

30 Hampshire, Canterbury (1,NL)

September

1 Yorkshire, Scarborough (4)

8 Lancashire, Old Trafford (4)

12 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

15 Gloucestershire, Canterbury (4)

19 Gloucestershire, Canterbury (1,NL)

LANCASHIRE

April

8 Cambridge University, Fenner's (3)

13 Sussex, Old Trafford (4)

18 Kent, Canterbury (1,NL)

20 Middlesex, Lord's (4)

25 Essex, Chelmsford (1,NL)

28 Leicestershire, Leicester (4)

May

3 Gloucestershire, Bristol (1,NL)

10 World Cup warm up match: Scotland, Old Trafford (1)

12 World Cup warm up match: Pakistan, Old Trafford (1)

14 Northamptonshire, Old Trafford (4)

19 Nottinghamshire, Old Trafford (4)

23 Worcestershire, Old Trafford (1,NL)

31 Leicestershire, Leicester (1,NL)

June

2 Gloucestershire, Bristol (4)

9 Warwickshire, Southport (4)

13 Warwickshire, Edgbaston (1,NL)

15 Surrey, The Foster's Oval (4)

23 Qualifier (I, NWT)

25 Sussex, Old Trafford (1)

(Reserve days Sat 26 June to Mon 28 June)

29 Essex, Old Trafford (4)

July

3 Essex, Old Trafford (1,NL) (Floodlit)

9 Tour match Sri Lanka A, Old Trafford (4)

(or Sussex at Hove depending on outcome of Super Cup Quarter Finals)

14 Glamorgan, Blackpool (4)

19 Warwickshire, Old Trafford (1,NL) (Floodlit)

21 Hampshire, Portsmouth (4)

25 Hampshire, Portsmouth (1,NL)

August

4 Derbyshire, Derby (4)

10 Gloucestershire, Old Trafford (1,NL)

12 Yorkshire, Headingley (1,NL) (Floodlit)

17 Yorkshire, Old Trafford (1,NL) (Floodlit)

19 Yorkshire, Old Trafford (4)

24 Worcestershire, Worcester (4)

29 Leicestershire, Old Trafford (1,NL)

September

1 Durham, Old Trafford (4)

6 Hampshire, Old Trafford (1,NL) (Floodlit)

8 Kent, Old Trafford (4)

12 Kent, Old Trafford (1,NL)

15 Somerset, Taunton (4)

19 Worcestershire, Worcester (1,NL)

LEICESTERSHIRE

April

13 Essex, Chelmsford (4)

17 Hampshire, Leicester (1,NL)

20 Nottinghamshire, Leicester (4)

28 Lancashire, Leicester (4)

May

3 Kent, Canterbury (1,NL)

7 World Cup warm up match: Leicester (1)

11 World Cup warm up match: Sri Lanka, Leicester (1)

19 Somerset, Taunton (4)

26 Kent, Canterbury (4)

31 Lancashire, Leicester (1,NL)

June

2 Glamorgan, Leicester (4)

6 Warwickshire, Leicester (1,NL)

9 Surrey, Leicester (4)

13 Gloucestershire, Bristol (1,NL)

15 Hampshire, Southampton (4)

19 Hampshire, Southampton (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

26 Warwickshire, Leicester (1)

(Reserve days Sun 27 June and Mon 28 June)

29 Yorkshire, Leicester (1,NL)

(Floodlit)

July

1 Yorkshire, Leicester (4)

14 Sussex, Arundel (4)

20 Worcestershire, Worcester (1,NL)

(Floodlit)

22 Worcestershire, Worcester (4)

30 Tour match New Zealand, Leicester (4)

(Versus Warwicks if Leics in Super Cup Final)

August

4 Warwickshire, Edgbaston (1,NL)

(Floodlit)

6 Warwickshire, Leicester (4)

10 Kent, Leicester (1,NL)

12 Essex, Chelmsford (1,NL)

18 Middlesex, Southgate (4)

22 Worcestershire, Leicester (1,NL)

24 Gloucestershire, Leicester (4)

29 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

30 Gloucestershire, Leicester (1,NL)

September

1 Derbyshire, Leicester (4)

5 Yorkshire, Scarborough (1,NL)

8 Northamptonshire, Northampton (4)

15 Durham, Leicester (4)

19 Essex, Leicester (1,NL)

MIDDLESEX

April

13 Kent, Lord's (4)

18 Nottinghamshire, Lord's (1,NL)

20 Lancashire, Lord's (4)

25 Glamorgan, Lord's (1,NL)

28 Gloucestershire, Bristol (4)

May

3 Durham, Riverside Ground (1,NL)

10 World Cup warm up match: Bangladesh, Southgate (1)

11 World Cup warm up match: South Africa, Southgate (1)

14 Yorkshire, Headingley (4)

19 Hampshire, Lord's (4)

26 Sussex, Lord's (4)

31 Sussex, Lord's (1,NL)

June

2 Warwickshire, Edgbaston (4)

6 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

9 Glamorgan, Cardiff (4)

16 Cambridge University, Fenner's (3)

19 Nottinghamshire, Trent Bridge (1,NL)

23 Nottinghamshire (I, NWT)

30 Derbyshire, Lord's (4)

July

4 Durham, Lord's (1,NL)

9 Northamptonshire, Lord's (4)

14 Essex, Southend (4)

18 Sussex, Arundel (1,NL)

21 Somerset, Taunton (4)

25 Somerset, Taunton (1,NL)

August

4 Nottinghamshire, Southgate (4)

8 Somerset, Southgate (1,NL)

10 Derbyshire, Southgate (1,NL)

11 Tour match New Zealand, Southgate (1)

18 Leicestershire, Southgate (4)

22 Northamptonshire, Southgate (1,NL)

24 Durham, Riverside Ground (4)

31 Surrey, Lord's (1,NL)

September

5 Derbyshire, Derby (1,NL)

7 Surrey, The Foster's Oval (1,NL)

(Floodlit)

9 Surrey, Lord's (4)

15 Worcestershire, Worcester (4)

19 Glamorgan, Cardiff (1,NL)

NORTHAMPTONSHIRE

April

13 Warwickshire, Edgbaston (4)

21 Sussex, Hove (4)

25 Surrey, The Foster's Oval (1,NL)

28 Surrey, Northampton (4)

May

3 Sussex, Northampton (1,NL)

7 World Cup warm up match: Sri Lanka, Northampton (1)

9 Cambridge University, Fenner's (3)

12 World Cup warm up match: Bangladesh, Northampton (1)

14 Lancashire, Old Trafford (4)

19 Derbyshire, Derby (4)

31 Glamorgan, Cardiff (1,NL)

June

2 Nottinghamshire, Northampton (4)

6 Middlesex, Northampton (1,NL)

9 Durham, Northampton (4)

13 Surrey, Northampton (1,NL)

19 Durham, Riverside Ground (1,NL)

23 Essex (I, NWT)

30 Worcestershire, Northampton (4)

July

4 Nottinghamshire, Northampton (1,NL)

9 Middlesex, Lord's (4)

15 Tour match Sri Lanka A, Northampton (4)

20 Yorkshire, Scarborough (4)

25 Derbyshire, Derby (1,NL)

30 Essex, Northampton (4)

August

4 Somerset, Northampton (4)

8 Derbyshire, Northampton (1,NL)

10 Nottinghamshire, Trent Bridge (1,NL)

(Floodlit)

12 Glamorgan, Northampton (1,NL)

17 Gloucestershire, Northampton (4)

22 Middlesex, Southgate (1,NL)

24 Kent, Canterbury (4)

29 Sussex, Hove (1,NL)

30 Durham, Northampton (1,NL)

September

1 Hampshire, Northampton (4)

8 Leicestershire, Northampton (4)

12 Somerset, Northampton (1,NL)

15 Glamorgan, Cardiff (4)

19 Somerset, Taunton (1,NL)

NOTTINGHAMSHIRE

April

12 Cambridge University, Trent Bridge (3)

18 Middlesex, Lord's (1,NL)

20 Leicestershire, Leicester (4)

28 Worcestershire, Trent Bridge (4)

May

3 Surrey, Trent Bridge (1,NL)

5 Oxford University, The Parks (3)

9 World Cup warm up match: Sri Lanka, Trent Bridge (1)

11 World Cup warm up match: India, Trent Bridge (1)

14 Somerset, Trent Bridge (4)

19 Lancashire, Old Trafford (4)

27 Hampshire, Trent Bridge (4)

31 Somerset, Trent Bridge (1,NL)

June

2 Northamptonshire, Northampton (4)

13 Somerset, Bath (1,NL)

15 Warwickshire, Trent Bridge (4)

19 Middlesex, Trent Bridge (1,NL)

23 Middlesex (I, NWT)

30 Gloucestershire, Bristol (4)

July

4 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

9 Durham, Riverside Ground (4)

18 Glamorgan, Trent Bridge (1,NL)

21 Kent, Trent Bridge (4)

25 Sussex, Cleethorpes CC (1,NL)

30 Derbyshire, Trent Bridge (4)

August

4 Middlesex, Southgate (4)

8 Surrey, The Foster's Oval (1,NL)

10 Northamptonshire, Trent Bridge (1,NL)

(Floodlit)

12 Durham, Riverside Ground (1,NL)

18 Glamorgan, Colwyn Bay (4)

22 Glamorgan, Colwyn Bay (1,NL)

24 Yorkshire, Trent Bridge (4)

29 Derbyshire, Trent Bridge (1,NL)

30 Derbyshire, Derby (1,NL)

September

1 Surrey, The Foster's Oval (4)

8 Sussex, Hove (4)

12 Sussex, Hove (1,NL)

15 Essex, Trent Bridge (4)

19 Durham, Trent Bridge (1,NL)

SOMERSET

April

15 Cambridge University, Fenner's (3)

19 Warwickshire, Edgbaston (4)

24 Durham, Taunton (1,NL)

29 Yorkshire, Taunton (4)

May

7 World Cup warm up match: Kenya, Taunton (1)

12 World Cup warm up match: Australia, Taunton (1)

14 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

19 Leicestershire, Taunton (4)

23 Surrey, Taunton (1,NL)

26 Surrey, The Foster's Oval (4)

31 Nottinghamshire, Trent Bridge (1,NL)

June

2 Durham, Riverside Ground (4)

6 Durham, Riverside Ground (1,NL)

9 Gloucestershire, Bath (4)

13 Nottinghamshire, Bath (1,NL)

15 Worcestershire, Worcester (4)

19 Derbyshire, Taunton (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

25 Tour match New Zealand, Taunton (4)

30 Sussex, Taunton (4)

July

9 Derbyshire, Derby (4)

18 Surrey, Guildford (1,NL)

21 Middlesex, Taunton (4)

25 Middlesex, Taunton (1,NL)

August

4 Northamptonshire, Northampton (4)

8 Middlesex, Southgate (1,NL)

10 Sussex, Hove (1,NL)

12 Derbyshire, Derby (1,NL)

15 Tour match Sri Lanka A, Taunton (1)

(Versus Sussex if Somerset in NWT Semi Finals)

18 Kent, Taunton (4)

22 Sussex, Taunton (1,NL)

24 Essex, Chelmsford (4)

30 Glamorgan, Cardiff (1,NL)

31 Glamorgan, Taunton (1,NL)

(Floodlit)

September

2 Glamorgan, Taunton (4)

8 Hampshire, Southampton (4)

12 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

15 Lancashire, Taunton (4)

19 Northamptonshire, Taunton (1,NL)

SURREY

April

13 Gloucestershire, The Foster's Oval (4,CC)

18 Durham, Riverside Ground (1,NL)

20 Worcestershire, Worcester (4)

25 Northamptonshire, The Foster's Oval (1,NL)

28 Northamptonshire, Northampton (4)

May

3 Nottinghamshire, Trent Bridge (1,NL)

10 World Cup warm up match: New Zealand, The Foster's Oval (1)

12 World Cup warm up match: West Indies, The Foster's Oval (1)

14 Essex, The Foster's Oval (4)

23 Somerset, Taunton (1,NL)

26 Somerset, The Foster's Oval (4)

31 Derbyshire, The Foster's Oval (1,NL)

June

2 Kent, Tunbridge Wells (4)

9 Leicestershire, Leicester (4)

13 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

15 Lancashire, The Foster's Oval (4)

19 Glamorgan, The Foster's Oval (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

27 Gloucestershire, Bristol (1)

(Reserve day Mon 28 June)

30 Durham, The Foster's Oval (4)

July

4 Derbyshire, Derby (1,NL)

14 Hampshire, Guildford (4)

18 Somerset, Guildford (1,NL)

21 Warwickshire, Edgbaston (4)

25 Glamorgan, Pontypridd (1,NL)

August

4 Glamorgan, The Foster's Oval (4)

8 Nottinghamshire, The Foster's Oval (1,NL)

12 Sussex, Hove (1,NL)

18 Sussex, Hove (4)

24 Derbyshire, Derby (4)

29 Durham, The Foster's Oval (1,NL)

31 Middlesex, Lord's (1,NL)

September

1 Nottinghamshire, The Foster's Oval (4)

6 Sussex, The Foster's Oval (1,NL)

(Floodlit)

7 Middlesex, The Foster's Oval (1,NL)

(Floodlit)

9 Middlesex, Lord's (4)

15 Yorkshire, The Foster's Oval (4)

SUSSEX

April

13 Lancashire, Old Trafford (4)

21 Northamptonshire, Hove (4)

25 Derbyshire, Hove (1,NL)

28 Glamorgan, Cardiff (4)

May

3 Northamptonshire, Northampton (1,NL)

7 World Cup warm up match: South Africa, Hove (1)

12 World Cup warm up match: New Zealand, Arundel (1)

19 Gloucestershire, Hove (4)

23 Glamorgan, Hove (1,NL)

26 Middlesex, Lord's (4)

31 Middlesex, Lord's (1,NL)

June

2 Worcestershire, Horsham (4)

9 Kent, Hove (4)

13 Durham, Hove (1,NL)

15 Yorkshire, Headingley (4)

23 Qualifier (I, NWT)

25 Lancashire, Old Trafford (1)

(Reserve days Sat 26 June to Mon 28 June)

30 Somerset, Taunton (4)

July

4 Glamorgan, Swansea (1,NL)

14 Leicestershire, Arundel (4)

18 Middlesex, Arundel (1,NL)

21 Derbyshire, Derby (4)

25 Nottinghamshire, Cleethorpes CC (1,NL)

August

4 Durham, Riverside Ground (4)

8 Durham, Riverside Ground (1,NL)

10 Somerset, Hove (1,NL)

12 Surrey, Hove (1,NL)

18 Surrey, Hove (4)

22 Somerset, Taunton (1,NL)

24 Hampshire, Portsmouth (4)

29 Northamptonshire, Hove (1,NL)

September

1 Essex, Eastbourne (4)

6 Surrey, The Foster's Oval (1,NL)

(Floodlit)

8 Nottinghamshire, Hove (4)

12 Nottinghamshire, Hove (1,NL)

15 Warwickshire, Edgbaston (4)

19 Derbyshire, Derby (1,NL)

WARWICKSHIRE

April

13 Northamptonshire, Edgbaston (4)

19 Somerset, Edgbaston (4)

25 Worcestershire, Edgbaston (1,NL)

28 Essex, Chelmsford (4)

May

3 Hampshire, Southampton (1,NL)

10 World Cup warm up match: West Indies, Edgbaston (1)

11 World Cup warm up match: Zimbabwe, Edgbaston (1)

14 Derbyshire, Edgbaston (4)

19 Worcestershire, Edgbaston (4)

23 Kent, Edgbaston (1,NL)

25 Oxford University, The Parks (3)

31 Essex, Edgbaston (1,NL)

June

2 Middlesex, Edgbaston (4)

6 Leicestershire, Leicester (1,NL)

9 Lancashire, Southport (4)

13 Lancashire, Edgbaston (1,NL)

15 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

23 Qualifier (I, NWT)

26 Leicestershire, Leicester (1)

(Reserve days Sun 27 June and Mon 28 June)

30 Kent, Maidstone (4)

July

4 Kent, Maidstone (1,NL)

13 Yorkshire, Edgbaston (4)

17 Yorkshire, Edgbaston (1,NL)

19 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

(Floodlit)

21 Surrey, Edgbaston (4)

25 Gloucestershire, Cheltenham (1,NL)

August

4 Leicestershire, Edgbaston (1,NL)

(Floodlit)

6 Leicestershire, Leicester (4)

17 Hampshire, Southampton (4)

22 Essex, Colchester (1,NL)

24 Glamorgan, Cardiff (4)

30 Worcestershire, Worcester (1,NL)

31 Gloucestershire, Edgbaston (1,NL)

(Floodlit)

September

2 Gloucestershire, Edgbaston (4)

8 Durham, Riverside Ground (4)

12 Yorkshire, Headingley (1,NL)

15 Sussex, Edgbaston (4)

19 Hampshire, Edgbaston (1,NL)

WORCESTERSHIRE

April

8 Oxford University, The Parks (3)

13 Durham, Riverside Ground (4)

20 Surrey, Worcester (4)

25 Warwickshire, Edgbaston (1,NL)

28 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

May

3 Yorkshire, Worcester (1,NL)

7 World Cup warm up match: Zimbabwe, Worcester (1)

10 World Cup warm up match: Australia, Worcester (1)

14 Hampshire, Southampton (4)

19 Warwickshire, Edgbaston (4)

23 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

26 Glamorgan, Worcester (4)

31 Gloucestershire, Gloucester (1,NL)

June

2 Sussex, Horsham (4)

6 Kent, Tunbridge Wells (1,NL)

9 Tour match New Zealand, Worcester (4)

(Only played if NZ not in Super Six stage of World Cup.)

15 Somerset, Worcester (4)

19 Gloucestershire, Worcester (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

30 Northamptonshire, Northampton (4)

July

4 Hampshire, Worcester (1,NL)

9 Kent, Worcester (4)

14 Gloucestershire, Cheltenham (4)

20 Leicestershire, Worcester (1,NL)

(Floodlit)

22 Leicestershire, Worcester (4)

August

1 Kent, Worcester (1,NL)

4 Yorkshire, Headingley (4)

8 Yorkshire, Headingley (1,NL)

10 Tou match Sri Lanka A, Worcester (4)

18 Derbyshire, Kidderminster (4)

22 Leicestershire, Leicester (1,NL)

24 Lancashire, Worcester (4)

29 Essex, Worcester (1,NL)

30 Warwickshire, Worcester (1,NL)

September

5 Essex, Chelmsford (1,NL)

8 Essex, Chelmsford (4)

12 Hampshire, Southampton (1,NL)

15 Middlesex, Worcester (4)

19 Lancashire, Worcester (1,NL)

YORKSHIRE

April

21 Gloucestershire, Headingley (4)

25 Gloucestershire, Headingley (1,NL)

29 Somerset, Taunton (4)

May

3 Worcestershire, Worcester (1,NL)

9 World Cup warm up match: India, Harrogate (1)

12 World Cup warm up match: Scotland, Scarborough (1)

14 Middlesex, Headingley (4)

19 Essex, Chelmsford (4)

23 Essex, Chelmsford (1,NL)

27 Durham, Headingley (4)

31 Hampshire, Headingley (1,NL)

June

2 Derbyshire, Derby (4)

9 Hampshire, Basingstoke (4)

13 Hampshire, Basingstoke (1,NL)

15 Sussex, Headingley (4)

19 Essex, Headingley (1,NL)

23 Qualifier (I, NWT)

25 Hampshire, Headingley (1)

(Reserve days Sat 26 June to Mon 28 June)

29 Leicestershire, Leicester (1,NL)

(Floodlit)

July

1 Leicestershire, Leicester (4)

13 Warwickshire, Edgbaston (4)

17 Warwickshire, Edgbaston (1,NL)

18 Gloucestershire, Cheltenham (1,NL)

20 Northamptonshire, Scarborough (4)

25 Kent, Scarborough (1,NL)

August

4 Worcestershire, Headingley (4)

8 Worcestershire, Headingley (1,NL)

12 Lancashire, Headingley (1,NL)

(Floodlit)

17 Lancashire, Old Trafford (1,NL)

(Floodlit)

19 Lancashire, Old Trafford (4)

24 Nottinghamshire, Trent Bridge (4)

29 Kent, Canterbury (1,NL)

September

1 Kent, Scarborough (4)

5 Leicestershire, Scarborough (1,NL)

8 Glamorgan, Headingley (4)

12 Warwickshire, Headingley (1,NL)

15 Surrey, The Foster's Oval (4)

International Fixtures

MAY

WORLD CUP

Group A Sri Lanka, India, South Africa, England, Zimbabwe, Kenya. Group B: Australia, West Indies, Pakistan, New Zealand, Bangladesh, Scotland. Top three in each group qualify for Super Six stage

Fri 14

Group match

England v Sri Lanka Lord's

Sat 15

Group matches

India v South Africa Hove

Zimbabwe v Kenya Taunton

Sun 16

Group matches

Pakistan v West Indies Bristol

Australia v Scotland Worcester

Mon 17

Group match

Bangladesh v New Zealand Chelmsford

Tue 18

Group match

England v Kenya Canterbury

Wed 19

Group matches

Sri Lanka v South Africa Leicester

India v Zimbabwe Northampton

Thu 20

Group matches

Australia v New Zealand Cardiff

Pakistan v Scotland Riverside Ground

Fri 21

Group match

West Indies v Bangladesh Dublin

Sat 22

Group matches

England v South Africa The Foster's Oval Zimbabwe v Sri Lanka Worcester

Tue 25

Group match

England v Zimbabwe Trent Bridge

Wed 26

Group matches

Sri Lanka v India Taunton

South Africa v Kenya Amsterdam

Thu 27

Group matches

West Indies v Scotland Leicester

Australia v Bangladesh Riverside Ground

Fri 28

Group match

New Zealand v Pakistan Derby

Sat 29

Group matches

Zimbabwe v South Africa Chelmsford England v India Edgbaston

Sun 30

Group matches

Sri Lanka v Kenya Southampton

West Indies v Australia Old Trafford

Mon 31

Group matches

Scotland v New Zealand Edinburgh

Pakistan v Bangladesh Northampton

JUNE

Fri 4

World Cup Super Six

Group A2 v Group B 2 The Foster's Oval

Sat 5

World Cup Super Six

Group A1 v Group B1 Trent Bridge

Sun 6

World Cup Super Six

Group A3 v Group B3.Headingley

Tue 8

World Cup Super Six

Group A2 v Group B1 Old Trafford

Wed 9

World Cup Super Six

Group A3 v Group B2.Lord's

Thu 10

World Cup Super Six

Group A1 v Group B3.Edgbaston

Fri 11

World Cup Super Six

Group A3 v Group B1.The Foster's Oval

Sat 12

World Cup Super Six

Group A - 2 v Group B - 3.Trent Bridge

Sun 13

World Cup Super Six

Group A - 1 v Group B - 2.Headingley

Wed 16

World Cup

Semi-final (1) Old Trafford

Thu 17

World Cup

Semi-final (2).Edgbaston

Sun 20

World Cup

Final Lord's

JULY

TEST MATCHES

Thu 1

England v New Zealand (First Test) Edgbaston

Thu 22

England v New Zealand (Second Test) Lord's

AUGUST

Thu 5

England v New Zealand (Third Test) Old Trafford

Thu 19

England v New Zealand (Fourth Test) The Foster's Oval

Comments