Football: World Cup - Red And Yellow Cards

Click to follow
The Independent Online
RED CARDS

(TOTAL SO FAR: 12)

GROUP B

Raymond Kalla (Cameroon) v It (misses next two matches)

GROUP C

Alfred Phiri (South Africa) v Den (misses next three matches); Miklos Molnar (Denmark) v SA (misses next two matches); Morten Wieghorst (Denmark) v South Africa (misses next match); Zinedine Zidane (France) v S Arabia (misses next two matches); Mohammed Al-Khlaiwi (S Arabia) v France (misses next match)

GROUP D

Anatoli Nankov (Bulgaria) v Par (served ban)

GROUP E

Ha Seok-ju (South Korea) v Mex (served ban); Patrick Kluivert (Netherlands) v Bel (served one match of two match ban); Gert Verheyen (Belgium) v Bel (misses next match); Pavel Pardo (Mexico) v Bel (misses next match)

GROUP H

Darryl Powell (Jamaica) v Argentina (misses next match)

YELLOW CARDS

(TOTAL SO FAR: 111)

GROUP A

Cesar Sampaio (2) (Brazil) v Scotland; v Mor (misses today's match); Aldair (Brazil) v Scotland; Junior Baiano (Brazil) v Mor; Darren Jackson (2) (Scotland) v Bra; v Mor (misses today's match); Gordon Durie (Scotland) v Mor; Said Chiba (Morocco) v Nor; v Bra (misses today's match); Abdeljilil Hadda (Morocco) v Bra; Kjetil Rekdal (Norway) v Scotland; Henning Berg (Norway) v Scotland

GROUP B

Angelo Di Livio (Italy) v Chile; Alessandro Costacurta (Italy) v Cam; Luigi Di Biagio (Italy) v Cam; Fabio Cannavaro (Italy) v Chile; Nelson Parraguez (Chile) v It; Clarence Acuna (Chile) v It; Francisco Rojas (Chile) v It; Moises Villarroel (Chile) v Aut; Fabian Estay (Chile) v Aut; Marcelo Salas (Chile) v Aut; Ivan Zamorano (Chile) v Aut; Samuel Ipoua (Cameroon) v Aut; Pierre Njanka (Cameroon) v It; Pierre Wome (Cameroon) v It; Didier Angibeaud (Cameroon) v It; Rigobert Song (Cameroon) v It; Anton Pfeffer (Austria) v Cam; Peter Schottel (Austria) v Chile

GROUP C

Morten Wieghorst (Den) v S Arabia; Marc Rieper (Den) v S Arabia; Allan Nielsen (Den) v S Arabia; Michael Schjonberg (Den) v S Africa; Jes Hogh (Den) v S Africa; Peter Schmeichel (Den) v S Africa; Khalid Al-Muwalid (S Arabia) v Den; Mohammed Al-Jahni (S Arabia) v Fr; Sami Al-Jaber (S Arabia) v Fr; Emmanuel Petit (France) v S Africa; Didier Deschamps (France) v S Africa ;Zinedine Zidane (France) v S Africa; Laurent Blanc (France) v S Arabia; Bixente Lizarazu (France) v S Arabia; Willem Jackson (South Africa) v Fr; David Nyathi (South Africa) v Den; Pierre Issa (South Africa) v Den; Lucas Radebe (South Africa) v Den; Alfred Phiri (South Africa) v Den

GROUP D

Miguel Benitez (Paraguay) v Bul; Celso Ayala (Paraguay) v Sp; Francisco Arce (Paraguay) v Sp; Anatoli Nankov (Bulgaria) v Par; Hristo Stoichkov (Bulgaria) v Par; Trifon Ivanov (Bulgaria) v Par; Ilian Iliev (Bulgaria) v Nigeria; Radostin Kishishev (Bulgaria) v Nigeria; Guillermo Amor (Spain) v Nigeria; Miguel Angel Nadal (Spain) v Nigeria; Ivan Campo (Spain) v Nigeria; Kiko (Spain) v Paraguay; Sergi (Spain) v Paraguay; Uche Okechukwu (2) (Nigeria) v Sp, v Bul (misses next match); Mutiu Adepoju (Nigeria) v Bul; Victor Ikpeba (Nigeria) v Bul; Jay-Jay Okocha (Nigeria) v Bul

GROUP E

Jaime Ordiales (Mex) v S Korea; Alberto Garcia Aspe (Mex) v S Korea; Lee Minsung (S Korea) v Mexico; Choi Young-soo (S Korea) v Neth; Ko Jong- soo (S Korea) v Neth; Lorenzo Staelens (Belgium) v Neth; Eric Deflandre (Belgium) v Neth; Gordan Vidovic (Belgium) v Mex; Jesus Ramirez (Mexico) v Belgium

GROUP F

Zeljko Petrovic (Yugoslavia) v Iran; Dragan Stojkovic (Yugoslavia) v Iran; Jens Jeremies (Germany) v USA; Dietmar Hamann (Germany) v USA; Jorg Heinrich (Germany) v USA; Lothar Matthaus (Germany) v Yug; Frankie Hejduk (USA) v Ger; Eddie Pope (USA) v Ger; David Regis (USA) v Iran; Mehrdad Minavand Chal (Iran) v USA; Javad Zarincheh (Iran) v USA

GROUP G

Sol Campbell (England) v Tun; Jose Clayton (Tunisia) v Eng; v Col (misses next match); Imed Ben Younes (Tunisia) v Eng; Kais Godhbane (Tunisia) v Eng; Riadh Bouazizi (Tunisia) v Col; Jose Santa (Colombia) v Rom; v Tun (misses next match) Iulian Filipescu (Romania) v Col; Dorinel Munteanu (Romania) v Col; Dan Petrescu (Romania) v Col

GROUP H

Masami Ihara (Japan) v Arg; Eisuke Nakanishi (Japan) v Arg; Takashi Hirano (Japan) v Arg; Hiroshi Nanami (Japan) v Croatia; Yutaka Akita (Japan) v Croatia; Zvonimir Soldo (Croatia) v Jam; Dario Simic (Croatia) v Jam; Robert Prosinecki (Croatia) v Japan; Mario Stanic (Croatia) v Japan; Deon Burton (Jamaica) v Croa; Darryl Powell (Jamaica) v Argentina; Jose Chamot (Argentina) v Jamaica; Peter Cargill (Jamaica) v Argentina

Comments