Giles Scott pips Ben Anislie in Miami

Britain’s sailors added 12 Olympic class medals at the Miami World Cup regatta to the two already won by the paralympic classes.

The total Skandia Team GBR haul stood at four gold, five silver, and five bronze medals across nine of the 12 events they contested, with GBR sailors claiming a clean sweep of the podium spots in both the Finn and 49er classes.

Giles Scott led the Finn regatta from start to finish, although triple Olympic gold medallist Ben Ainslie, winning the double-points scoring medal race, took silver with bronze going to fellow Brit Andrew Mills.



John Pink and Rick Peacock had already assured gold in the 49er event even before the final medal race started, heading into the day with an unassailable 23 point lead. But they were determined not to take their foot off the gas, finishing third in the final race which was won by fellow Brits Paul Brotherton and Mark Asquith, who take silver.



Dave Evans and Ed Powys took bronze to complete the clean sweep of the medal spots.



There was a shake up in the 470 men’s event, with series leaders Luke Patience and Stuart Bithell having to settle for bronze after a disappointing medal race in which they finished 10th. Teammates and two-time 2orld champions Nic Asher and Elliot Willis took gold.



There was medal success also in the women’s 470 event, where Penny Clark and Katrina Hughes took silver to claim their first podium spot together – and 21-year-old Hughes’s first at a senior event.



GBR took silver in both the men’s and women’s RS:X windsurfing events. Bryony Shaw finished fourth in the medal race to narrow the gap on Spanish gold medallist Marina Alabau, while Nick Dempsey couldn’t quite overcome Dorien van Rijsselberge in the men’s event, finishing fourth to the Dutchman’s fifth in the final race to see him finish two points behind in second overall.



The Laser finale was also tight but Olympic Champion Paul Goodison ultimately had to settle for bronze behind Swede Rasmus Myrgren and Argentinian Julio Alsogaray, with teammate Nick Thompson in fourth, while Lucy Macgregor, Mary Rook and Kate Macgregor also finished fourth in the women’s match racing event, losing 2-1 to USA’s Sally Barkow.



Paralympians John Robertson, Hannah Stodel and Steve Thomas took gold in the Sonar class, with bronze going to Alexandra Rickham and Niki Birrell in the SKUD event.

Comments