Sport in Short: Hockey

Click to follow
The Independent Online
Saturday

PERONI SOUTH PREMIER A Division: Anchorians 3 Eastcote 2; Bournemouth 1 Ramgarhia 1; Hampstead and Westminster 4 Maidenhead 1; High Wycombe 2 Lloyds Bank 0; Old Whitgiftians 3 Old Tauntonians 1; Staines 3 Blackheath 2; Tulse Hill 2 Ashford 2; Weybridge Hawks 2 Oxford Hawks 4; Worthing 1 Wimbledon 2. Leading positions: 1 Maidenhead (P 17, Pts 38); 2 High Wycombe (17-37); 3 Hampstead and Westminster (17-36). B Division: Beckenham 1 Purley 3; Cheam 1 Dulwich 2; Chichester 0 City of Portsmouth 0; Fareham 3 Wokingham 1; Gore Court 1 Winchester 1; Marden Russets 0 London Univ 2; Old Williamsonians 2 Woking 4; Oxford Univ 5 Old Bordenians 0; Spencer 4 Tunbridge Wells 0. Leading positions: 1 Oxford University (champions) (P 16, Pts 41); 2 City of Portsmouth (17-40); 3 Gore Court (17-40).

ERNST AND YOUNG MIDLAND Premier: Belper 1 Derby 1; Bridgnorth 2 Coventry and North Warwickshire 3; Hampton-in-Arden 0 Leicester Westleigh 0; Khalsa 1 Olton and West Warwick 2. Leading positions: 1 Edgbaston (P 18, Pts 45); 2 Worcester Norton (18-32); 3 Leicester Westleigh (18-32).

NORWICH UNION EAST Premier: () Bishop's Stortford 3 Broxbourne 0; Colchester 0 Blueharts 1; Crostyx 2 Redbridge and Ilford 3; Ipswich 5 Cambridge Univ 0; Luton 4 Westcliff 2; Pelicans 0 Stevenage 4; West Herts 4 Wisbech 3. (Yesterday) Norwich City 0 Dereham 0. Leading positions: 1 Crostyx (P 18, Pts 47); 2 Redbridge and Ilford (17- 44); 3 Ipswich (18-43).

ERNST AND YOUNG NORTH First Division: Alderley Edge 1 York 2; Durham University 3 Ben Rhydding 3; Formby 1 Wakefield 0; Norton 2 Hightown-Northern 0; Timperley 2 Sheffield 1. Leading positions: 1 Sheffield (P 18, Pts 36); 2 Timperley (17- 30); 3 Formby (18-26).

LACE MAWER NORTH WEST First Division: Bebington 1 West Derby 4; Cheetham Hill 3 Deeside Ramblers 1; Chester 3 Bramhill 2; Macclesfield 3 Manchester YMCA 1; Manchester University 4 Lytham St Annes 3; Manchester 0 Northop Hall 0; Oxton 3 Glaxo 1; Rossendale 4 Prescot 2; St Helens 1 Winnington Park 2. Leading positions: 1 Oxton (P 17, Pts 42) Champions and promoted; 2 Northop Hall (17-40); 3 Cheetham Hill (17-30).

TORRIE STOCKBROKERS SCOTTISH First Division: Edinburgh CS 4 Inverleith 1; Grange 0 Menzieshill 1; Kelburne 4 Stirling 1; Stepps 0 Gordonians 2; Torbrex Wanderers 2 Clydesdale 1.

AEWHA CUP Fifth round: First Personnel Sutton Coldfield 5 Sherwood 1.

WOMEN'S EAST SUPER LEAGUE First Division: Berkhamsted and Hemel Hempstead 1 Ipswich B 0; Bexleyheath 0 Sevenoaks 0; St Albans 4 Anchorians 0; Saracens 1 Canterbury 0; Welwyn 3 Redbridge and Ilford 0. Final positions: 1 Canterbury 24pts; 2 St Albans 21; 3 Saracens 18.

TORRIE STOCKBROKERS SCOTTISH WOMEN'S First Division: Kirkcaldy 1 Hyndland 4; Heriot Watt 1 Glasgow Western 6; Edinburgh 1 Glasgow Western A 2.

WOMEN'S UNDER-21 HOME COUNTRIES CHAMPIONSHIP (Milton Keynes): () England 2 Wales 0; Scotland 1 Ireland 2; England 1 Ireland 0; Wales 1 Scotland 0. (Yesterday) Wales 0 Ireland 1; England 2 Scotland 1. Final positions: 1 England 6pts; 2 Ireland 4; 3 Wales 2; 4 Scotland 0.

Yesterday

PIZZAEXPRESS NATIONAL LEAGUE First Division: Bournville 2 Surbiton 0; Cannock 2 Firebrands 0; East Grinstead 1 Bromley 3; Havant 3 Stourport 1; Hounslow 3 Neston 1; Old Loughtonians 1 Southgate 1; St Albans 1 Canterbury 1; Teddington 3 Slough 0; Welton 2 Trojans 2. Leading positions: 1 Hounslow (P 17, Pts 48); 2 Southgate (17-41); 3 Old Loughtonians (16-36). Second Division: Beeston 3 Chelmsford 1; Brean 0 Harleston Magpies 2; Cambridge City 0 Guildford 7; Cheltenham 0 Harborne 4; Indian Gymkhana 5 Doncaster 0; Lyons 3 Richmond 2; Old Kingstonians 2 Brooklands 1; Reading 4 Barford Tigers 2; Warrington 1 Isca 2. Final positions: 1 Reading (P 17, Pts 46); 2 Indian Gymkhana (17-42); 3 Guildford (17-42). Reading and Indian Gymkhana promoted.

Comments