Sport in Short: Hockey

Click to follow
The Independent Online
PIZZA EXPRESS NATIONAL LEAGUE First Division: Bromley 5 Cannock 1; Canterbury 2 Firebrands 2; East Grinstead 1 Havant 2; Hounslow 7 St Albans 0; Slough 1 Stourport 0; Surbiton 2 Old Loughtonians 7; Teddington 3 Bournville 0; Trojans 2 Neston 0; Welton 0 Southgate 5. Leading positions: 1 Hounslow (P 9 Pts 24); 2 Southgate (9-24); 3 Havant (9-20). Second Division: Barford Tigers 2 Doncaster 0; Brean 1 Guildford 0; Brooklands 1 Indian Gymkhana 2; Chelmsford 0 Isca 1; Cheltenham 2 Warrington 2; Harleston Magpies 2 Harborne 2; Lyons 1 Beeston 1; Old Kingstonians 0 Reading 1; Richmond 3 Cambridge City 1. Leading positions: 1 Reading (10-28); 2 Indian Gymkhana (10-23); 3 Barford Tigers (10-23).

PERONI SOUTH PREMIER Division A: Anchorians 0 High Wycombe 2; Blackheath 2 Maidenhead 3; Bournemouth 0 Old Whitgiftians 1; Eastcote 0 Old Tauntonians 0; Hampstead & Westminster 4 Worthing 1; Oxford Hawks 5 Lloyds Bank 1; Ramgarhia 1 Ashford 0; Staines 0 Tulse Hill 1; Weybridge Hawks 0 Wimbledon 0. Leading positions: 1 Maidenhead

(9-23); 2 Hampstead & Westminster (9-21); 3 High Wycombe (9-21). Division B: Cheam 1 Beckenham 1; Chichester 3 Old Williamsonians 0; Dulwich 0 City of Portsmouth 5; Fareham 0 Woking 0; Gore Court 3 Oxford Univ 1; Spencer 4 Marden Russets 0; Tunbridge Wells 1 Purley 2; Winchester 2 London Univ 0; Wokingham 2 Old Bordenians 1. Leading positions: 1 Gore Court (9-22); 2 City of Portsmouth (8-21); 3 Winchester (9-20).

NORWICH UNION EAST Premier: Bishop's Stortford 0 Peterborough Town 2; Broxbourne 1 Blueharts 6; Bury St Edmunds 1 Ipswich 4; Dereham 1 Cambridge Univ 2; Pelicans 3 Luton 0; Stevenage 0 Redbridge & Ilford 2; West Herts 1 Colchester 5. Leading positions: 1 Redbridge & Ilford (20-28); 2 Crostyx (9- 23); 3 Blueharts (9-22).

ERNST & YOUNG MIDLAND Premier: Belper 1 Coventry & NW 1; Derby 0 Leicester Westleigh 1; Edgbaston 2 Olton & W W 0; Hampton in Arden 1 Bridgnorth 1; Khalsa 1 Worcester Norton 1. Leading positions: 1 Edgbaston (9-22); 2 Leicester Westleigh (9-17); 3 Worcester Norton (9-15).

ERNST & YOUNG NORTH First Division: Ben Rhydding 2 Norton 1; Hightown-Northern 1 Alderley Edge 0; Sheffield 5 Durham Univ 1; Wakefield 4 Timperley 4; York 0 Formby 0. Leading positions: 1 Sheffield (10-26); 2 Timperley

(10-17); 3 Formby (10-14).

SUNLIFE WEST Premier: Westbury & UB 1 East Devon 0. Leading positions: 1 CS Bath Buccaneers (8-19); 2 Gloucester City (8-18); 3 Weston-super- Mare (8-17).

LACE MAWER NORTH WEST First Division: Cheetham Hill 1 St Annes 0; Chester 3 West Derby 2; Glaxo 1 Northop Hall 0; Macclesfield 1 Winnington Park 1; Manchester Univ 2 Manchester YMCA 3; Manchester 0 Prescot 2; Oxton 4 Deeside Ramblers 1; Rossendale 2 Branhall 3. Postponed: St Helens v Bebington.

SOUTH WALES Premier: Cardiff 5 Llan & Llan 1; Newport v British Steel Postponed: UWC Cardiff 4 Penarth 1; Whitchurch 1 Swansea 3.

WOMEN'S NATIONAL LEAGUE First Division: Clifton 0 Ipswich 1; Ealing 2 First Personnel Sutton Coldfield 1; Exmouth 1 Chelmsford 4; Leicester Balsam 1 Hightown 0; Pickwick 1 Doncaster 0; Slough 6 Wimbledon 1. Leading positions: 1 Ipswich (7-19); 2 Slough (7-16); 3 Hightown (7-15). Second Division: Blueharts 2 Colwall 1; Cambridge City 0 Bradford Swithenbank 1; Harleston Magpies 0 Sherwood 0; Sunderland Bedans 0 Bracknell 1; Yate 0 Trojans 1. Leading positions: 1 Trojans (5-13); 2 Blueharts

(5-13); 3 Harleston Magpies (5-11).

EAST ANGLIAN EAST SUPER LEAGUE First Division: Anchorians 0 Redbridge & Ilford 0; Bexleyheath 0 Canterbury 1; St Albans 0 Saracens 0 (abandoned after 15min); Sevenoaks 3 Ipswich A 1; Welwyn Garden City 3 Berkhamsted & Hemel Hempstead 1.

MIDLAND WOMEN'S Premier: Loughborough 0 Olton & W W 4; Tamworth 1 Hampton-in-Arden 0; Wolverhampton 2 Belper 2. (Olton won League).

SOUTH WOMEN'S First Division: Ealing A 2 Winchester 2; Portsmouth 0 Eastcote 0; Sunbury 0 Southampton 0; Winchmore Hill 0 Reading 2; Woking 3 Cheam 0; Worthing 0 Guildford 4.

WEST WOMEN'S Premier: Bournemouth 1 Taunton Vale 1; Cheltenham 1 East Gloucester 0; Exeter 0 St Austell 0; Gloucester City 4 Weston 0; Redland 1 BAC 0; Wimborne Wayfarers 2 Swindon 6. Leading positions: 1 Redland (7-19); 2 Swindon (7-16); 3 Weston (7-12).

YESTERDAY

ROYAL BANK OF SCOTLAND HA CUP Fourth round: Redbridge & Ilford 1 Isca 2.

LACE MAWER NORTH WEST First Division: St Helens 3 Macclesfield 2.

BUCK'S CUP Quarter-finals: High Wycombe 3 Gerrards Cross 2 aet; Royal Mail Slough 1 Richings Park 2.

Comments