Sporting Digest: Basketball

Click to follow
The Independent Online
London Towers are out of the Euorpean Saporta Cup despite beating Darrusafaka of Turkey 75-73 in the penultimate group game at Crystal Palace on Tuesday. Towers cannot qualify because of Milan's victory in Belgium against Aalst.

NBA: Toronto 101 Cleveland 98; New York 89 Golden State 83; Indiana 83 San Antonio 77; Detroit 116 Milwaukee 112; Vancouver 104 Dallas 95; Phoenix 110 Orlando 107; Miami 86 Portland 76; LA Lakers 91 Washington 80.

SAPORTA CUP (Tues): London Towers 75 Darussafaka Istanbul (Tur) 73.

BIATHLON

WORLD CUP (Pokljuka, Slovenia) Men's 10k: 1 F Andersen (Nor) 27 min 27.7 sec; 2 P Rostocev (Rus) 27:38.4; 3 O Einar Bjoerndalen (Nor)27:47.6; 4 L Gredler (Aut) 27:51.2; 5 S Fisher (Ger) 27:55; 6 C Heymann (Ger) 27:57.8; 7 I Bricis (Lat) 28:02.2; 8 V Derkac (Ukr) 28:09.2; 9 P Favre (It) 28:10.7; 10 P Sendel (Ger) 28:12.7. Leading standings after three events: 1 O Einar Bjoerndalen (Nor) 84; 2 P Rostovcev (Rus) 62; 3 S Fischer (Ger) 56; 4 F Luck (Ger) 50; 5= R Poiree (Fr)49, V Majgurov (Rus)49; 7 P Puurunen (Fin)44; 8 V Hiatalahti (Fin) 43; 9 V Dracev (Rus) 42; 10 W Rottmann (Aut) 38.

CRICKET

The pace bowler Andrew Penn is the only uncapped player named in the New Zealand's team for the first Test against West Indies on 16 December.

CYCLING

Arnaud Tournant scored an impressive victory over Australian Shane Kelly in the 1,000 metre time trial during the first session of racing at Sydney's Olympic venue yesterday. The French world champion's time of 1min 02.390sec extended his winning streak in the event since the 1997 World Championship in Perth.

ICE HOCKEY

NHL: Washington 4 NY Islanders 2; Montreal 3 Calgary 3 (ot); New Jersey 2 Pittsburgh 1; Carolina 4 St Louis 2.

NORDIC SKIING

WORLD CUP CROSS-COUNTRY (Asiago, Italy) Men's 10 x 1.5km sprint relay: 1 Germany 1 (T Angerer, P Schlickenrieder) 30:33.2; 2 Norway (F Estil, T Bjonviken) 30:38.2; 3 Italy 1 (G Di Centa, C Zorzi) 30:45.4; 4 Russia (V Raznitsin, V Densov) 30:49.6; 5 Slovenia (V Rupnik, M Soklic) 30:55.3; 6 Slovakia 0:59.5; 7 Sweden 1 31:12.7; 8 US 31:26.6; 9 Italy 2 31:35.5; 10 Austria 31:36.6. Women's 6 x 1.5km sprint relay: 1 Norway 1 (A Moen, B Martinsen) 20 min 13.5sec; 2 Italy 1 (K Moroder, S Belmondo) 20:13.5; 3 Russia 2 (I Skladneva, J Tschepalova) 20:14.5; 4 Czech Republic (K Neumannova, Z Kocumova)20:19.4; 5 France (A Pierrel, K Philippot) 20.20.8; 6 Russia 1 20:20.9; 7 Norway 3 20:22.4; 8 Norway 2 20:24.6; 9 Slovenia 20:25.3; 10 Germany 1 20:49.1.

POOLS

LITTLEWOODS: Treble chance: 23pts: pounds 109,735.55; 22: pounds 445.10; 21: pounds 34.55; 20: pounds 13.00. Half-time (21pts max): pounds 178.70. High score: pounds 59.40. Four draws: pounds 6.75. Nine homes: pounds 2.65. Five aways: pounds 546.85.

VERNONS: Treble chance: 23pts: pounds 29,956.50; 22: pounds 266.50; 21: pounds 38.55.

ZETTERS: Treble chance: 23pts: pounds 8,021.00; 22: pounds 44.10; 21: pounds 4.10. Four draws: pounds 11.25. Eight homes: pounds 1.00. Four aways: pounds 15.00. All draws: 24pts: pounds 51.85; 23: pounds 2.40. Lucky numbers: 30, 20, 34, 35, 9, 10.

RUGBY UNION

EUROPEAN SHIELD: Pool 5: Spain VX 3 Biarritz 59.

SAILING

LOUIS VUITTON CUP ELIMINATOR Challenger Series (Hauraki Gulf, Auckland, NZ) Third round, sixth day: Race 11: AmericaOne (P Cayard, US) bt Spanish Challenge (L Doreste, Sp); Nippon Challenge (P Gilmour, Japan) bt Prada Challenge (F de Angelis, It); Aloha Challenge (J Kolius US) bt Fast 2000 (M Pajot, Swit); Le Defi Francais (B Pace, Fr) v Young America (E Baird US), America True (J Cutler US) v Young Australia (J Spithill, Aus) races abandoned (lack of wind). Leading standings (each race worth 9 points): 1 AmericaOne 81pts; 2 Nippon Challenge 74.5*; 3 Prada Challenge 73; 4 America True 65; 5 Stars & Stripes 45.5*; 6 Spanish Challenge 44; 7 Young America 42; 8 Aloha Challenge 34; 9 Le Defi Francais 32; 10 Young Australia 2000 18; 11 Fast 2000 8.

*Penalised half a point for causing damage to other boats during the first round.

SKIING

WORLD CUP (Val D'Isere, France) Women's super-G: 1 I Kostner (It) 1min 19.81 sec; 2 H Gerg (Ger) 1:19.88; 3 P Wiberg (Swe) 1:20.14; 4 S Berthod (Swit) 1:20.29; 5 R Goetschl (Aut) 1:20.31; 6 B Obermoser (Aut) 1:20.40; 7 M Suhadolc (Sloven) 1:20.42; 8 R Cavagnoud (Fr) 1:20.47; 9 T Schneider (Aut) 1:20.49; 10 R Haeusl (Aut) 1:20.59; 11= M Dorfmeister (Aut) 1:20.60, C Rey-Bellet (Swit) 1:20.60; 13 K Putzer (It) 1:20.67; 14 M Turgeon (Can) 1:20.95; 15 J Kostelic (Croa) 1:21.02. Leading overall standings: 1 I Kostner (It) 310pts; 2 J Kostelic (Croa) 302; 3 R Goetschl(Aut) 287; 4 H Gerg (Ger) 256; 5 M Dorfmeister (Aut) 242; 6 M Suhadolc(Slove) 221; 7 R Cavagnoud (Fr) 220; 8 P Wiberg(Swe) 192; 9 S Nef (Swit) 172; 10 A Wachter(Aut) 158; 11 T Bakke (Nor) 140; 12 C Saioni (Fr) 136; 13 A Paerson (Swe) 130; 14 C Rey Bellet (Swit) 129; 15 A Ottosson (Swe) 128; 16 B Obermoser (Aut) 122; 17 K Putzer (It) 119; 18 S Berthod (Swit) 115; 19 S Berger (Aut) 111; 20 S Pretnar (Sloven) 106; 21= M Ertl (Ger) 99, A Forsyth (Can) 99; 23 T Schneider (Aut) 96; 24= S Bachmann (It) 86, A Flemmen (Nor) 86; 26 M Turgeon (Can) 83; 27 S Egger (Aut) 82; 28= C Mitterwallner (Aut) 74, E Rohregger (Aut) 74; 30 S Brauner (Ger) 65. Super-G: 1= I Kostner (It) 160, H Gerg (Ger) 160; 3 M Suhadolc (Sloven) 136; 4 B Obermoser (Aut) 90; 5 R Goetschl (Aut) 85; 6 R Cavagnoud (Fr) 64; 7 M Turgeon (Can) 63; 8 P Wiberg (Swe) 60; 9= T Schneider (Aut) 58, S Berthod (Swit) 58; 11 J Kostelic (Croa) 56; 12 M Suchet (Fr) 44; 13 M Dorfmeister (Aut) 35; 14 C Rey Bellet (Swit) 33; 15= B Perez (It) 32, A Merlin (It) 32.

SQUASH

BRITISH OPEN (Aberdeen) Men's first round: D Palmer (Aus) bt D Ryan (Irl) 15-11 14-15 15-13 15-11; S Parke (Eng) bt M Chaloner (Eng) 15-7 15-12 15-9; R Eyles (Aus) bt P Price (Aus) 11-15 15-8 17-16 11-15 17-16; P Johnson (Eng) bt B Davis (Aus) 15-9 11-15 15-13 15-9; A Khan (Pak) bt M Berrett (Eng) 15-14 5-15 15-10 15-7; A Hill (Aus) bt P Genever (Eng) 15-9 15-9 15-13; D Jenson (Aus) bt T Hands (Eng) 15-12 15-2 15-4; P Nicol (Sco) bt A Ricketts (Aus) 15-11 15-13 15-9. Women's second round: C Campion (Eng) bt R Grinham (Aus) 9-3 9-0 9-4; F Geaves (Eng) bt J Tranfield (Eng) 9-4 9-5 6-9 9-3; L Charman (Eng) bt S Fitz-Gerald (Aus) 5-9 6-9 9-7 9- 1 9-5; S Horner (Eng) bt R Macree (Eng) 9-4 9-2 9-5.

TENNIS

GIROBANK TOUR (Hull) Men's first round: W Barker (Warks) bt R Barker (Warks) 6-4 6-4; A Halsey (Northants) bt R Twyman (Essex) 6-7 (6-8) 6- 0 6-4; J Fox (Lincs) bt C Longland (Hants) 6-3 6-1; J Taylor (Hereford & Worcs) bt J Smith (Northants) 2-6 7-5 7-5. Women's first round: C Smith (Sussex) bt L Quiller (Middx) 6-3 6-0.

Comments