Sporting Digest: Hockey

Click to follow
The Independent Online
(SATURDAY)

PIZZAEXPRESS NATIONAL LEAGUE First Division: Firebrands 1 Hounslow 3; Indian Gymkhana 2 Stourport 1; Reading 1 Canterbury 1; Southgate 2 Havant 3; St Albans 0 O Loughtonians 4; Teddington 6 Bromley 0; Trojans 1 E Grinstead 0. Postponed: Bournville v Cannock. Yesterday: Firebrands 3 Canterbury 3; Slough 1 Welton 3. Leading positions: 1 Hounslow (P 14, Pts 32); 2 Havant (13-32); 3 Southgate (13-29). Second Division: Barford 2 Cambridge City 0; Beeston 1 Brooklands 2; Doncaster 0 Harborne 1; Gloucester C 3 Richmond 2; Harleston Magpies 2 Oxford Univ 0; Isca 2 Guildford 4; Neston 2 Edgbaston 4; Surbiton 2 Cheltenham 1; Warrington 2 Sheffield 2. Leading positions: 1 Surbiton (P 14, Pts 36); 2 Guildford (14-35); 3 Barford Tigers (14-28).

NASTRO AZZURRO SOUTH Premier: Anchorians 1 Maidenhead 1; Chichester 0 Lyons 4; Fareham 1 Mid Sussex 0; Gore Ct 1 Oxford H 0; Hampstead and Westminster 2 Hendon 1; H Wycombe 2 Wimbledon 1; O Kingstonians 2 Dulwich 0; Staines 0 Portsmouth 1; Tulse Hill 1 Old Walcountians 4. Postponed: Spencer v Winchester. Leading positions: 1 Hampstead and Westminster (P 16, Pts 38); 2 Anchorians (16-27); 3 City of Portsmouth (16-35).

ERNST AND YOUNG MIDLAND Premier: Bloxwich 0 Finchfield 3; Coventry and North Warwick 3 Leicester Westleigh 0; Hampton-in-Arden 0 Belper 1; Khalsa 1 Lichfield 0; Olton and West Warwick 3 Worcester Norton 1. Leading positions: 1 Olton and West Warwick (P 15, Pts 38); 2 Belper (15-27); 3 Leicester Westleigh (15-25).

NORWICH UNION EAST Premier: Bedford 1 Old Southendian 2; Blueharts 3 Dereham 1; Cambridge Univ 4 Pelicans 1; Chelmsford 3 Stevenage 1; Colchester 2 Luton Town 1; Ipswich 1 Norwich City 1; Redbridge and Ilford 4 Bury St Edmunds 0; Welwyn GC 1 Bishop's Stortford 2; Westcliff 0 Crostyx 3. Leading positions: 1 Ipswich (P 14, Pts 36); 2 Crostyx (13-32); 3 Redbridge and Ilford (14-31).

SUNLIFE WEST OF ENGLAND AND SOUTH WALES First Division: Brean 0 Whitchurch 9; Hereford 2 Exeter Univ 0; Swansea 1 Plymouth 0; Westbury and United Banks 0 Bath Buccaneers 1; Weston-super-Mare 3 Taunton Vale 2. Leading positions: 1 Swansea (P 15, Pts 34); 2 Whitchurch (15-31); 3 Taunton Vale (15-30).

ERNST AND YOUNG NORTH Premier: Ben Rhydding 1 Southport 3; Blackburn 1 Hightown- Northern 1; Durham Univ 1 Alderley Edge 0; Norton 0 Formby 3; Timperley 5 York 2. Leading positions: 1 Formby (P 15, Pts 39); 2 Norton

(15-33); 3 Southport (15-30).

WOMEN'S NATIONAL LEAGUE Premier Division: Clifton 0 Slough 4; FP Sutton Coldfield 2 Ealing 0; Hightown 1 Balsam Leicester 0; Ipswich 4 Chelmsford 1. Leading positions: 1 Ipswich (P 9, Pts 20); 2 B Leicester (9-19); 3 Slough (9-18). First Division: Blueharts 0 Bradford S 2; Doncaster 3 Bracknell 0; Exmouth 0 Wimbledon 2; Pickwick 0 Trojans 1. Leading positions: 1 Bracknell (P 9, Pts 15); 2 Doncaster (9-14); 3 Wimbledon (9-14). Second Division: Canterbury 2 Woking 0; Olton 1 Harleston Magpies 3; Sherwood 1 Great Harwood 1; Sunderland Bedans 2 Colwall 0. Leading positions: 1 Canterbury (P 9, Pts 19); 2 Sunderland Bedans (9-19); 3 Sherwood (9-16).

WOMEN'S SOUTH First Division: Camberley 0 Dulwich 1; Cheam 1 Ealing 1; Guildford 0 Portsmouth 1; Reading 6 Southampton 0; West Witney 0 Worthing 1; Winchmore Hill 1 Winchester 1. Leading positions: 1 Reading (P 8, Pts 21); 2 Worthing (8-19); 3 Southampton

(8-14).

WOMEN'S EAST SUPER LEAGUE Premier: Cambridge City 0 Welwyn GC 1; St Albans 0 Bexleyheath 1; Saracens 3 Redbridge and Ilford 1; Sevenoaks 0 B and H Hempstead 0. Leading positions: 1 St Albans (P 11, Pts 28); 2 Saracens (11-25); 3 Bexleyheath 11-18.

WOMEN'S WEST Premier: Bournemouth 0 Leominster 0; East Gloucester 2 Cheltenham 2; Gloucester 3 Exeter A 0; Redland 3 Exeter 1; Swindon 0 Weston 0; Wimborne Wayfarers 1 St Austell 2. Postponed: Yate v Clifton.

WOMEN'S NORTH First Division: Carlisle 0 Chester 1; Liverpool 1 Ormskirk Ford 2; Poynton 2 Springfields 1; Newcastle 2 York 0. Leading positions: 1 Poynton (P 9, Pts 23); 2 Newcastle (9-16); 3 Liverpool (9-15).

GRYPHON THREE COUNTIES First Division: Aldermaston 0 Milton Keynes 2; Bracknell 2 Ranelagh 0; Newbury 3 Buckingham 0; Oxford Hawks 6 Henley 0; Sonning 0 Farnham Common 1; West Witney 2 Wokingham 2. Leading positions: 1 Oxford Hawks (P 8, Pts 21); 2 Newbury (8-20); 3 Farnham Common (8-20).

(YESTERDAY)

HOCKEY ASSOCIATION CUP Quarter-finals: Harrogate 0 Reading 7; Old Loughtonians 3 Havant 0; Southgate 2 Hounslow 2 (Hounslow won 6-5 after penalty strokes); Teddington 2 Beeston 1.

AEWHA CUP Fourth Round: Aldridge 1 Cheltenham 0; Basingstoke 0 Exmouth 1; Blueharts 0 Slough 1; Bradford Swithenbank bt Weston w/o; Canterbury 1 Ealing 1 (Ealing won 3-2 aps); Chelmsford 1 Ormskirk Ford 0; Doncaster 1 Pickwick 0; FP Sutton Coldfield 6 Wimborne Wayfarers 0; Hightown 4 Woking 0; Loughborough Students 4 Worthing 2; Newcastle 0 Guildford 1; North Staffs 1 Ipswich 4; Welwyn GC 0 Olton 3; Whitley Bay 0 Bracknell 0 (Bracknell won 3-1 aps); Wimbledon 0 Balsam Leicester 2.

Comments