Sporting Digest: Hockey

Click to follow
The Independent Online
SATURDAY

PIZZA EXPRESS NATIONAL LEAGUE First Division: Canterbury 1 Havant 4; Southgate 0 Old Loughtonians 0; Welton 1 Bromley 0.

NASTRO AZZURRO SOUTH Premier: City of Portsmouth 0 Hampstead & Westminster 3; Dulwich 1 Anchorians 6; Fareham 0 Gore Court 0; Hendon 1 Tulse Hill 2; Lyons 1 High Wycombe 0; Maidenhead 2 Spencer 0; Mid Sussex 2 Wimbledon 0; Old Walcountians 4 Chichester 2 Oxford Hawks 0 Old Kingstonians 2; Winchester 0 Staines 0.

SUN LIFE WEST OF ENGLAND & SOUTH WALES First Division: Bath Buccaneers 6 Swansea 1; Exeter Univ 2 Weston-super-Mare 2; Plymouth 5 Brean 1; Taunton Vale 1 Westbury & United Banks 1; Whitchurch 2

Hereford 0.

ERNST & YOUNG MIDLAND Premier: Belper 0 Lichfield 4; Coventry & North Warkwick 0 Khalsa 1; Finchfield 0 Hampton-in-Arden 0; Leicester Westleigh 0 Olton & West Warwick 3; Worcester Norton 0 Bloxwich 4.

NORWICH UNION EAST Premier: Bishops Stortford 1 Cambridge University 0; Bury St Edmunds 0 Ipswich 3; Crostyx 2 Redbridge & Ilford 0; Dereham 0 Peterborough Town 2; Luton Town 0 Blueharts 6; Norwich City 0 Colchester 1; Old Southendians 3 Welwyn Garden City 1; Pelicans 0 Chelmsford 2; Stevenage 3 Westcliff 0.

ERNST & YOUNG NORTH Premier: Alderley Edge 0 Norton 1; Formby 1 Ben Rhydding 1; Hightown-Northern 3 Timperley 2; Southport 3 Blackburn 3; York 2 Durham Univ 4.

WOMEN'S NATIONAL League Premier: Balsam Leicester 1 Ealing 1; Chelmsford 0 Slough 3; Ipswich 4 Clifton 0. First Division: Bracknell 2 Bradford Swithenbank 0; Doncaster 1 Blueharts 1; Exmouth 1 Pickwick 2; Wimbledon 1 Trojans 2. Second Division: Canterbury 1 Olton 0 Great Harwood 1 Colwall 1; Sherwood 0 Sunderland Bedans 0; Woking 2 Harleston Magpies 3.

WOMEN'S WEST PREMIER: Cheltenham 2 Bournemouth 1; Clifton 1 Gloucester 2; East Gloucester 1 Redland 4; Exeter A 0 St Austell 4; Leominster 2 Yate 0; Swindon 1 Wimborne Wayfarers 0; Weston 0 Exeter 0.

WOMEN'S SOUTH First Division: Cheam 0 Winchmore Hill 1; Dulwich 2 West Witney 3; Ealing 2 Reading 4; Portsmouth 2 Winchester 0; Southampton 2 Camberley 1; Worthing 4 Guildford 0.

GRYPHON THREE COUNTIES First Division: Aldermaston 1 Oxford Hawks 5; Buckingham 0 Ranelagh 2; Henley 0 Sonning 2; Maidenhead 2 Newbury 2; Milton Keynes 0 West Witney 0.

EUROPEAN MEN'S INDOOR CLUB CHAMPIONSHIP (Cologne, Ger) Pool A: Rot Weiss Cologne (Ger) 10 Club Valdeluz (Sp) 7; CA Montrouge (Fr) 6 Menzieshill (Sco) 8. Final Pool positions: 1 Rot Weiss Cologne 6pts; 2 Club Valdeluz 3; 3 Menzieshill 2; 4 CA Montrouge 1. Pool B: Grunwald (Pol) 10 Royal White Star (Bel) 6; Wiener (Aut) 10 East Grinstead 3. Final Pool positions: 1 Weiner 6pts; 2 Grunwald 4; 3 Royal White Star 2; 4 East Grinstead 0.

EUROPEAN WOMEN'S INDOOR CLUB CHAMPIONSHIP (Russelsheim, Ger) Pool A: Berliner (Ger) 9 Edinburgh 2; Randalstown (Irl) 6 Taurus (Lith) 6. Pool B: Russelsheim 7 Hightown 1; Groningen (Neth) 7 Amiens (Fr) 5.

YESTERDAY

PIZZA EXPRESS NATIONAL LEAGUE First Division: Bromley 0 Bourneville 2; Cannock 3 Southgate 2; Canterbury 0 Trojans 1; Havant 1 Reading 0; Hounslow 3 Teddington 0; Old Loughtonians 4 Indian Gymnkhana 0. Stourport 0 Firebrands 0; Welton 2 St Albans 0. Leading positions: 1 Havant (P 15, 38 pts); 2 Hounslow (15-35); 3 Old Loughtonians (15-32). Second Division: Brooklands 2 Barford Tigers 1; Cambridge City 0 Warrington 0; Cheltenham 2 Beeston 2; Edgbaston 2 Isca 1; Guildford 5 Harleston Magpies 3; Harborne 3 Gloucester City 0; Oxford Univ 5 Doncaster 0; Richmond 2 Surbiton 2; Sheffield 2 Neston 2. Leading positions: 1 Guildford (P 15, 38 pts); 2 Surbiton (15-37); 3 Oxford Univ (15-29).

HA TROPHY Third round: Basingstoke 0 Blackheath 1; Bowdon 2 Ramgarhia (Leeds) 0; GEC Coventry 1 Barnes 2; Lewes 0 Ashford 6; Marlow 2 Chester 2 (Chester won 4-3 aps); Shrewsbury 1 Woking 0; Sunbury 2 Stockton 3 (aet); York CS Trojans 3 Ipswich and East Suffolk 1.

EUROPEAN MEN'S INDOOR CLUB CHAMPIONSHIP (Cologne, Ger): 7/8th place: East Grinstead 6 Royal White Star (Bel) 3; 5/6th: Menzieshill (Sco) 4 Montrouge (Fr) 7; 3/4th Wiener (Austria) 3 Grunwald (Poland) 9. Final: Rot Weiss Cologne (Ger) 13 Valdeluz 3 (Sp).

EUROPEAN WOMEN'S INDOOR CLUB CHAMPIONSHIP (Russelsheim, Ger): 7/8th place: Randalstown (Irl) 3 Groningen (Neth) 6; 5/6th: Amiens (Fr) 10 Taurus (Lith) 6; 3/4th: Edinburgh Ladies 7 Hightown 1. Final: Berliner 5 Russelsheim 6.

Comments