Sporting Digest: Hockey

Click to follow
The Independent Online
ASIA CUP (Hiroshima, Japan) Men's semi- finals: South Korea 4 Pakistan 0; India 3 Malaysia 2. Play-offs for 5th-8th places: Bangladesh 6 Thailand 0; Kazakhstan 2 China 1. Women's final: South Korea 3 China 0. Final standings: 1 South Korea; 2 China; 3 India; 4 Japan; 5 Uzbekistan; 6 Singapore; 7 Thailand.

SATURDAY

PIZZA EXPRESS NATIONAL LEAGUE First Division: Bournville 4 St Albans 3; Bromley 0 Old Loughtonians 3; Cannock 3 Welton 3; Havant 1 East Grinstead 1; Hounslow 2 Stourport 1; Reading 2 Trojans 1; Southgate 6 Slough 0; Teddington 2 Indian Gymkhana 2. Postponed: Firebrands v Canterbury. Leading positions: 1 Southgate (P 6 16 pts); 2 Hounslow (6-16); 3 Havant (6-13). Second Division: Barford Tigers 6 Doncaster 2; Beeston 1 Gloucester City 0; Brooklands 1 Harborne 1; Cambridge City 2 Oxford Univ 4; Cheltenham 1 Richmond 0; Neston 1 Isca 1; Sheffield 2 Guildford 4; Surbiton 8 Edgbaston 2; Warrington 1 Harleston Magpies 1. Leading positions: 1 Surbiton (6-16); 2 Guildford (6-13); 3 Barford Tigers (6-13).

NASTRO AZZURRO SOUTH Premier Division: Chichester 3 Old Kingstonians 1; City of Portsmouth 3 Winchester 1; Hampstead and Westminster 4 Spencer 0; Hendon 0 Maidenhead 2; High Wycombe 1 Gore Court 0; Lyons 0 Oxford Hawks 1; Mid Sussex 0 Staines 1; Old Walcountians 0 Dulwich 0; Tulse Hill 0 Anchorians 5; Wimbledon 1 Fareham 2. Leading positions: 1 City of Portsmouth (P 7 18 pts); 2 Gore Court (7-16); 3 Anchorians (7-15).

NORWICH UNION EAST Premier Division: Blueharts 4 Welwyn Garden City 2; Bury St Edmunds 2 Stevenage 3; Colchester 1 Cambridge Univ 4; Ipswich 3 Chelmsford 1; Luton Town 2 Bishops Stortford 2; Norwich City 1 Pelicans 1; Peterborough Town 2 Bedford 0; Redbridge & Ilford 3 Westcliff 1. Postponed: Dereham v Old Southendians. Leading positions: 1 Ipswich (P 6 18 pts); 2 Redbridge & Ilford (5-15); 3 Blueharts (6-13).

ERNST & YOUNG MIDLAND Premier Division: Belper 1 Finchfield 0; Bloxwich 2 Coventry & North Warwick 1; Hampton-in-Arden 0 Leicester Westleigh 2; Khalsa 1 Olton & West Warwick 1; Lichfield 6 Worcester Norton 1. Leading positions: 1 Bloxwich (P 6 16 pts); 2 Leicester Westleigh (6-13); 3 Olton and West Warwick (6-11).

SUNLIFE WEST OF ENGLAND & SOUTH WALES First Division: Brean 1 Plymouth 2; Hereford 1 Whitchurch 1; Swansea 2 Bath Buccaneers 1; Westbury & United Banks 0 Taunton Vale 1; Weston-super-Mare 4 Exeter Univ 0. Leading positions: 1 Swansea (P 7 17 pts); 2 Taunton Vale (7-17); 3 Weston-super-Mare (7-14).

ERNST & YOUNG NORTH First Division: Alderley Edge 1 Durham Univ 1; Formby 3 Norton 0; Hightown-Northern 1 Blackburn 1; Southport 2 Ben Rhydding 1; York 2 Timperley 2. Leading positions: 1 Formby (P 6 16 pts); 2 Southport (6-16); 3 Blackburn (6-11).

LACE MAWER NORTH WEST First Division: Bebington 5 Manchester 1; Chester 2 Colwyn Bay 1; Lytham St Annes 3 Prescot 3; Macclesfield 1 Cheetham Hill 0; Manchester Univ 3 Morecambe 1; Manchester YMCA 0 Northop Hall 3; West Derby 1 Crewe Vagrants 1; Winnington Park 2 Preston 2.

TORRIE STOCKBROKERS SCOTTISH NATIONAL First Division: Hazlehead 1 Kelburne 5; Inverleith 0 Torbrex Wanderers 3. Leading positions: 1 Kelburne (P 1 25 pts); 2 Grange

(8 21); 3 Torbrex Wanderers (9-18).

WOMEN'S NATIONAL LEAGUE Premier Division: Balsam Leicester 3 Chelmsford 0; Ealing 2 Slough 1; First Personnel Sutton Coldfield 0 Clifton 0; Ipswich 1 Hightown 1. Leading positions: 1 Balsam Leicester (P 6-16 pts); 2 Ipswich (6-11); 3 Slough (6-11). First Division: Doncaster 2 Exmouth 2; Pickwick 0 Blueharts 1; Trojans 2 Bradford Swithenbank 1; Wimbledon 1 Bracknell 1. Leading positions: 1 Wimbledon (6-10); 2 Bracknell (6-9); 3 Trojans (6-9). Second Division: Harleston Magpies 5 Colwall 1; Olton 0 Sunderland Bedans 1; Woking 2 Great Harwood 3. Postponed: Sherwood v Canterbury. Leading positions: 1 Great Harwood (P 6 11 pts); 2 Canterbury (5-10); 3 Sunderland Bedans (6-10).

WOMEN'S SOUTH First Division: Dulwich 3 Ealing 0; Guildford 2 West Witney 2; Portsmouth 0 Reading 2; Southampton 1 Winchmore Hill 1; Winchester 2 Camberley 4; Worthing 3 Cheam 2. Leading positions: 1 Reading (P 5 15pts); 2 Southampton (5-8); 3 West Witney (5-8).

GRYPHON WOMEN'S THREE COUNTIES First Division: Maidenhead 0 Milton Keynes 2; Oxford Hawks 2 Bracknell 0; Ranelagh 4 West Witney 2; Sonning 1 Aldermaston 0; Windsor 1 Farnham Common 2; Wokingham 1 Buckingham 0. Leading positions: 1 Ranelagh (P 4 12 pts); 2 Farnham Common (4-10); 3 Oxford Hawks (4-9).

WOMEN'S WEST Premier: Cheltenham 3 Leominster 0; East Gloucester 6 Exeter A 0; Gloucester 3 Swindon 1; Redland 3 Clifton 0; St Austell 0 Exeter 0; Weston 0 Yate 2; Wimbourne Wayfarers 0 Bournemouth 4. Leading positions: 1 Cheltenham (P 6 16 pts); 2 Redland (6-15); 3 Yate (6-13).

WOMEN'S EAST SUPER Premier: Bexleyheath 0 B & H Hempstead 0; Cambridge City 0 Redbridge & Ilford 1; Saracens 3 Sevenoaks 0; Welwyn Garden City 0 St Albans 4. Leading positions: 1 St Albans (P 5 15 pts); 2 Saracens

(5-12); 3 Redbridge & Ilford (4-7).

WOMEN'S NORTH First Division: Carlisle 1 Springfields 1; Chester 0 Poynton 4; Newcastle 2 Ormskirk Ford 1; York 1 Liverpool 1. Leading positions: 1 Poynton (P 6 14 pts); 2 Liverpool (6-12); 3 York (6-11).

WOMEN'S MIDLAND Premier: Kettering 0 Aldridge 0; Loughborough Students 1 Hampton-in-Arden 0; Tamworth 2 Belper 2; Loughborough 2 Crimson Ramblers 2. Leading positions: 1 Loughborough Students (P 6 13 pts); 2 Kettering (6-12); 3 Crimson Ramblers (6-12).

YESTERDAY

HOCKEY ASSOCIATION CUP Third Round: Beeston 5 West Wiltshire 0; Bloxwich 2 Hightown-Northern 1; Bridgnorth 1 Warrington 4; Bromley 2 Maidenhead 0; Brooklands 1 Stourport 4; Camberley 1 Barford Tigers 7; Cheltenham 1 Old Kingstonians 2; Chichester 1 Welton 4; Doncaster 0 Old Loughtonians 5; East Grinstead 3 Slough 0; Edgaston 2 Gloucester City 1; Firebrands 1 Dereham 0; Hampstead and Westminster 3 St Albans 4; Harrogate 2 Harborne 0; Havant 7 Hereford 0; Indian Gymkhana 0 Cannock 4; Ipswich 0 Reading 3; Neston 0 Hounslow 2; Norwich City 1 Coventry & North Warwick 2; Oxford Univ 1 Formby 2; Purley 3 Oxford Hawks 2 (aet); Richings Park 0 City of Portsmouth 1; Richmond 0 Crostyx 3; Sheffield 3 Isca 5; Southgate 3 Canterbury 0; Teddington 4 Guildford 3 (aet); Timperley 0 Trojans 1; West Bridgford 1 Notts Gregory 2 (aet); West Gloucestershire 1 Surbiton 3; York v Gore Court York given walkover. Abandoned: Bournville v Blueharts. Postponed: Harleston Magpies v Cambridge City.

Comments