Sporting Digest: Rowing

Click to follow
The Independent Online
WORLD ROWING CHAMPIONSHIPS (Indianapolis): Men's lightweight coxless pairs: Repechage one: 1 Germany (R Haendle, C Dahlke) 7:05.51; 2 France (F Pinon, B Masson) 7:07.43; 3 Canada (G Johns, C Davidson) 7:11.06; 4 Guatemala (V Zacarias, R Motta) 7:16.94 5; Gibraltar (C Yeats, S Bensadon) 7:25.23. Repechage two: 1 United States (J Moag, M Collins) 7:01.11 2; South Africa (G Bayne, M Hasselbach) 7:01.33; 3 Great Britain (R Everington, M Partridge) 7:01.99 4; Independent Boat (P Vukan, G Nenad) 7:26.00. Repechage three: 1 Spain (F Climent, F Molina) 7:00.56; 2 Australia (P Gardiner, D Mollison) 7:04.19; 3 Denmark (M Pedersen, O Friderichsen) 7:04.46; 4 Moldavia (A Strijko, A Tchdumatchenko) 7:32.47.

Coxed pairs: Repechage one: 1 Croatia (I Boraska, T Frankovic, M Razov) 7:15.51; 2 Romania (I Viyiziu, N Spircu, M Gheorghe) 7:27.15; 3 Australia (A Ellis, M Hanna, T Koo) 7:33.69; 4 Cuba (I Carbonell, A Rodriguez, A Esteris) 7:59.72. Repechage two: 1 Germany (M Ungemach, H Zeidler, G Gross) 7:22.04; 2 Lithuania (J Bagonas, E Petkus, V Maciulskis) 7:23.52; 3 United States (O Rando, D Voldins, G Knauth) 7:26.76; 4 Great Britain (M Cross, J Singfiled, H Bass) 7:33.96.

Lightweight coxless pair: 1 Italy 7min 29sec; 2 Great Britain (Everington, Partridge) 7:30.0; 3 Ireland 7:32.0.

Lightweight coxless fours: Repechage one: 1 Germany (M Weis, O Rau, B Stomporowski, S Fahrig) 6:11.95; 2 Italy (F Cattaneo, D Fraqueli, S Bellomo, C Grande) 6:13.98; 3 United States (T Wray, D Collins, A Finch, P Stroble) 6:16.02; 4 New Zealand (S Bowers, M Conway, P Dutton, C Fergusson) 6:20.08; 5 Portugal (F Figueiredo, S Aguiar, L Faria, D Cardoso) 6:30.96. Repechage two: 1 France (S Barre, S Pinon, S Bel, X Dorfman) 6:13.32; 2 Canada (B Thomspon, R Fontaine, J Lay, G Hasset) 6:13.54; 3 Great Britain (A Butt,I Watson, N Strange, B Helm) 6:16.51; 4 Austria (S Sagedar, H Dieplinger, R Arnorfer, H Jurtschitsch) 6:20.36.

Coxed fours: Repechage one: 1 United States (A Holland, T Murphy, C Swan, W Cooper, P Cipollone) 6:20.38; 2 France (X Durupt, G Bosquet, D Michalski, J Gauthier, C Lattaignant) 6:21.84; 3 New Zealand (G Ashby, S Brownless, C McAsey, M Dryden, N Pearson) 6:27.50; 4 Croatia (M Erceg, L Grubor, K Lusic, R Pomahac) 6:32.83; 5 Czech Republic (P Sokol, P Blecha, J Benes, M Dalecky, O Hejdusek) 6:33.32. Repechage two: 1 Germany (M Schreyer, A Schulze, S Koetitz, J Galandi, O Kaska) 6:23.44; 2 Australia (S McLaughlin, D Weightman, N Porzig, J Fernandez, B Hayman) 6:24.92; 3 Italy (A Antonini, M Menicagli, M Trombetta, G De Stabile, V Di Palma) 6:28.00; 4 Great Britain (R Gaylor, R Morrison, L Noland, G Smith, M Tompsett) 6:32.50.

Coxless pairs: Repechage one: 1 Croatia (M Banovic, N Saraga) 6:54.90; 2 Lithuania (R Cirtautas, D Raisutis) 6:58.37; 3 Norway (S Lorgen, S Lorgen) 7:02.15; 4 New Zealand (R Waddell, I Wright) 7:13.19.

Coxless fours: 1 Germany (U Viefers, M Kleinschmidt, S Forster, M Weber) 6:10.31; 2 Canada (A Parfitt, S Walsh, M Forgeron, B Crombie) 6:12.94; 3 Russia (A Guerassimov, G Moulitsa, E Ovtcharov, A Gloukhov) 6:14.04; 4 Belgium (D Verdeyen, E Vancampo, W Crois, F Moortgat) 6:14.21; 5 Spain (J Salsamendi, R Nutz, J Andueza, P Gisbert) 6:15.47; 6 South Africa (G Hartley, L Hartley, J Ashton, A MacLachlan) 6:20.63.

Single sculls: Repechage one: 1 Denmark (M Halsen) 7:07.27; 2 Romania (N Taga) 7:08.91; 3 Belgium (T Symoens) 7:10.56; 4 Ukraine (I Mogilny) 7:31.43; 5 Pakistan (A Ghafoor) 8:01.26. Repechage two: 1 Canada (D Porter) 7:06.01; 2 Hungary (L Szoegi) 7:09.80; 3 Finland (T Soederblom) 7:15.29; 4 Cuba (L Same) 7:54.62; 5 Estonia (J Jaanson) 8:11.64. Repechage three: 1 Austria (H Nussbaumer) 7:04.79; 2 Netherlands (R Sanderse) 7:08.74; 3 Bulgaria (I Ianakiev) 7:11.99; 4 Australia (J Day) 7:19.29; 5 Brazil (D Marinho) 7:26.32. Repechage four: 1 Switzerland (X Mueller) 7:08.26; 2 United States (J Riley) 7:10.84; 3 Russia (V Sokolov) 7:14.68; 4 Norway (K Undset) 7:27.81; 5 Uruguay (J Vivas) 7:40.44.

Double sculls: Repechage one: 1 Spain (M Veruras, J Merin) 6:50.79; 2 Austria (H Faderbauer, K Sinzinger) 6:53.15; 3 Latvia (A Reinholds, U Lasmanis) 6:57.11. Repechage two: 1 France (Y Lemarque, S Barathay) 6:51.50; 2 New Zealand (R Newey, E Verdonk) 6:54.86; 3 Bulgaria (S Neikov, I Bantchev) 6:59.80; 4 United States (D Gleeson, J Gailes) 7:00.07. Repechage three: 1 Italy (M Quercioli, M Marconcini) 6:51.45; 2 Ukraine (A Kovalskii, A Slobodeniouk) 6:51.83; 3 Estonia (P Tasane, R Lutoskin) 6:55.02; 4 Pakistan (M Akram, A Ali) 7:34.29. Repechage four: 1 Denmark (B Kalizan, M Tibian) 6:46.61; 2 Slovakia (O Hambalek, J Ziska) 6:51.45; 3 Switzerland (F Von Bidder, R Benguerel) 6:56.45; 4 Mexico (E Arrillaga, L Garcia) 7:05.95.

Quadruple sculls: Repechage one: 1 Argentina (S Fernandez, S Fernandez, R Knulst, F Pfaab) 6:10.14; 2 Ukraine (A Martchenko, A Zaskalko, N Tchuprina, L Chapochnikov) 6:10.58; 3 Russia (N Spinev, V Golovine, O Kozikov, I Zelikovitch) 6:12.07; 4 United States (T Young, C Beasfey, B Jamieson, T Bennion) 6:15.31; 5 Sweden (J Knejp, H Nilsson, M Lindgren, P Claesson) 6.18.38. Repechage two: 1 Australia (A McLachlan, C Jones, D Free, B Hanson) 6:07.29; 2 France (L Cattaneo, F Kowal, V Lepvraud, F Leclerc) 6:09.04; 3 Denmark (S Aasmul, J Engelbrecht, H Handen, B Semuelsen) 6:10.36; 4 Spain (E Lopez, M Alvarez, J Bugarin, B Lopez) 6:12.40; 5 Poland (R Zaborski, J Nowicki, P Bujnarowski, M Kolbowicz) 6:13.38.

Eights: Repechage one: 1 Romania 5:48.45; 2 Germany 5:48.77; 3 Denmark 5:56.46; 4 Italy 6:00.53; 5 Canada 6:03.00. Repechage two: 1 Ukraine 5:48.50; 2 France 5:49.05; 3 Russia 5:49.38; 4 Great Britain 5:50.70; 5 Cuba 6:00.91.

SEMI-FINALS: Lightweight double scull: 1 Switzerland 6min 45.13sec; 2 Great Britain (Sinton, Whitelaw) 6:45.95; 3 Germany 6:46.0.

Coxless pair: 1 Great Britain (Redgrave, Pinsent) 6min 51sec; 2 Germany 6:54.0; 3 Australia 6:56.0.

Coxless four: 1 France 6min 14sec; 2 Great Britain (Foster, G Searle, J Searle, Obholzer) 6:16.0; 3 Poland 6:17.0.

Lightweight single sculls: 1 Great Britain (Haining) 8min 06sec; 2 Slovakia (Podstupka) 8min 09sec; 3 Switzerland (Baenninger) 8:12.0.

WOMEN: Lightweight single sculls Repechage one: 1 Canada (M Darvill) 7:55.49; 2 Australia (A Ferguson) 8:03.56; 3 Denmark (L Andersson) 8:03.89; 4 Great Britain (P Coreless) 8:11.03; 5 United States (M Brock) 8:16.19. Repechage two: 1 Italy (L Bertini) 8:00.16; 2 Switzerland (P Vogel) 8:04.99; 3 Sweden (H Olsson) 8:10.65; 4 Hungary (M Remsey) 8:11.75.

Coxless pairs: Repechage one: 1 Germany (B Siech, G Mehl) 7:37.15; 2 Australia (A Ozolins, C Klomp) 7:40.28; 3 Belarus (T Davidenko, I Zakharevskaya) 7:47:28; 4 China (J Fan, C Zhang) 7:55.99. Repechage two: 1 Great Britain (J Turvey, M Batten) 7:34.12; 2 United States (L Bennion, M McCagg) 7:37.25; 3 Netherlands (K Zuidgeest, M Van den Velden) 7:42.47; 4 Lithuania (V Lastakauskaite, V Bernotaite) 7:43.35.

Coxless fours: Repechage one: 1 United States (A Kakela, M Michini, A Fuller, C Fallon) 6:53.39; 2 Germany (K Rehme, K Henker, A Pyritz, A Heilig) 6:56.06; 3 New Zealand (N Stewart, L Hosking, K Paterson, A Duncan) 7:07.76; 4 China (J Pei, W Shutan, Y Zhou, J Yanhua) 7:23.86. Repechage two: 1 Australia (A Davies, M Still, K Slatter, V Toogood) 6:51.55; 2 Belarus (M Souprun, M Znak, N Stasuk, I Gribko) 6:53.09; 3 Canada (M Maunder, J Browett, E Robinson, K Mahon) 6:54.96.

Single sculls: 1 Sweden (M Brandin) 7:54.28; 2 China (X Peng) 7:56.70; 3 Great Britain (G Batten) 7:59.44; 4 Greece (A Svaier) 8:05.98.

Double sculls: Repechage one: 1 Canada (M McBean, K Heddle) 7:21.93; 2 Belarus (E Khodotovitch, E Khloptseva) 7:24.84; 3 Bulgaria (D Oronova, G Kamenova) 7:27.86; 4 Switzerland (I Schwerzmann, C Luethi) 7:33.90; 5 United States (C Tucker, B Wilson) 7:57.52. Repechage two: 1 China (X Liu, B Zhang) 7:26.05; 2 Netherlands (J De Groot, E Van Nest) 7:26.54; 3 Hungary (D Ferenczy, K Kulifai) 7:30.11; 4 Czech Republic (P Souckova, M Korvasova) 7:44.89; 5 Spain (E Marquez, N Dominguez) 7:47.63.

Quadruple sculls: Repechage one: 1 Russia (I Fedotova, I Moisseeva, O Dorodnova, A Zelikovitch) 6:46.67; 2 Australia (F Spriggs, M Hatzakis, A Safe, S Newmarch) 6:49.09; 3 Poland (H Motylewska, I Wisniewska, A Tomczak, M Milewska) 6:51.61; 4 Lithuania (D Smigelskaite, N Savickyte, B Sakickiene, K Poplavskaja) 6:57.16. Repechage two: 1 Germany (K Mundt, K Rutschow, J Sorgers, K Koeppen) 6:45.24; 2 United States (J Devine, A Thies, C Symon, J Chilicki) 6:53.42; 3 France (P Marion, A Tollard, M Lafitte, I Danjou) 6:57.21; 4 Romania (D Preda, S Viorica, L Gafencu, F Costea) 7:06.22.

SEMI-FINAL: Single scull: 1 Canada (Laumann) 8min 01sec; 2 Denmark (Hansen) 8:02.0; 3 Australia (Roye) 8:06.0; 5 Great Britain (G Batten) 8:21.

Comments