US Open 2013: Order of play for Thursday 29 August

 

Order of play for Thursday 29 August, all times local (-5hrs BST):

Arthur Ashe Stadium: 11:00: Flavia Pennetta (Ita) v (4) Sara Errani (Ita), (1) Serena Williams (USA) v Galina Voskoboeva (Kaz), (7) Roger Federer (Swi) v Carlos Berlocq (Arg)

19:00: (6) Caroline Wozniacki (Den) v Chanelle Scheepers (Rsa), Rogerio Dutra Silva (Bra) v (2) Rafael Nadal (Spa)

Louis Armstrong Stadium: 11:00: Eugenie Bouchard (Can) v (8) Angelique Kerber (Ger), Roberto Bautista-Agut (Spa) v (4) David Ferrer (Spa), Aleksandra Wozniak (Can) v (2) Victoria Azarenka (Blr), Silvia Soler Espinosa (Spa) & Carla Suarez-Navarro (Spa) v Serena Williams (USA) & Venus Williams (USA), (13) John Isner (USA) v Gael Monfils (Fra)

Grandstand: 11:00: Christina McHale (USA) v Elina Svitolina (Ukr), (13) Ana Ivanovic (Ser) v Alexandra Dulgheru (Rom), Adrian Mannarino (Fra) v (26) Sam Querrey (USA), Pablo Andujar (Spa) v (10) Milos Raonic (Can)

Court 4: 11:00: (9) Jelena Jankovic (Ser) v Alisa Kleybanova (Rus), Dudi Sela (Isr) v (18) Janko Tipsarevic (Ser), (7) Petra Kvitova (Cze) v Bojana Jovanovski (Ser), Julia Glushko (Isr) v Sachia Vickery (USA), James Blake (USA) & Jack Sock (USA) v (2) Alexander Peya (Aut) & Bruno Soares (Bra)

Court 6: 11:00: (25) Kaia Kanepi (Est) v Anna Karolina Schmiedlova (Svk), (22) Elena Vesnina (Rus) v Karin Knapp (Ita), Andreas Haider-Maurer (Aut) v Mikhail Kukushkin (Kaz), Ivan Dodig (Cro) v Nikolay Davydenko (Rus)

Court 7: 11:00: (24) Ekaterina Makarova (Rus) v Bethanie Mattek-Sands (USA), Guillaume Rufin (Fra) v (32) Dmitry Tursunov (Rus), (1) Bob Bryan (USA) & Mike Bryan (USA) v Federico Del Bonis (Arg) & Leonardo Mayer (Arg), (14) Maria Kirilenko (Rus) v Michelle Larcher De Brito (Por), Camila Giorgi (Ita) v Su-Wei Hsieh (Tpe)

Court 8: 11:00: Lucie Safarova (Cze) v (10) Roberta Vinci (Ita), (11) Santiago Gonzalez (Mex) & Scott Lipsky (USA) v Jonathan Erlich (Isr) & Andy Ram (Isr), Donna Vekic (Cro) v (21) Simona Halep (Rom), Yaroslava Shvedova (Kaz) & Shuai Zhang (Chn) v Alla Kudryavtseva (Rus) & Anastasia Rodionova (Aus), Mallory Burdette (USA) & Taylor Townsend (USA) v Alize Cornet (Fra) & Caroline Garcia (Fra)

Court 9: 11:00: Natalie Grandin (Rsa) & Darija Jurak (Cro) v (7) Raquel Kops-Jones (USA) & Abigail Spears (USA), (8) Mariusz Fyrstenberg (Pol) & Marcin Matkowski (Pol) v Sergiy Stakhovsky (Ukr) & Mikhail Youzhny (Rus), (11) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) & Lucie Safarova (Cze) v Dominika Cibulkova (Svk) & Monica Niculescu (Rom), Daniel Nestor (Can) & Vasek Pospisil (Can) v Mahesh Bhupathi (Ind) & Philipp Petzschner (Ger), (12) Julia Goerges (Ger) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Olga Govortsova (Blr) & Mandy Minella (Lux)

Court 10: 11:00: Yaroslava Shvedova (Kaz) v Patricia Mayr-Achleitner (Aut), Andre Begemann (Ger) & Martin Emmrich (Ger) v Alex Kuznetsov (USA) & Bobby Reynolds (USA), (8) Ashleigh Barty (Aus) & Casey Dellacqua (Aus) v Sorana Cirstea (Rom) & Yanina Wickmayer (Bel), Paul C. Oosterbaan (USA) & Ronnie Schneider (USA) v Brian Baker (USA) & Rajeev Ram (USA), Jamere Jenkins (USA) & Mac Styslinger (USA) v (14) Michael Llodra (Fra) & Nicolas Mahut (Fra)

Court 11: 11:00: (27) Svetlana Kuznetsova (Rus) v Shuai Peng (Chn), Maximo Gonzalez (Arg) v Jack Sock (USA), (19) Tommy Robredo (Spa) v Frank Dancevic (Can), Daniela Hantuchova (Svk) v Victoria Duval (USA)

Court 12: 11:00: Ryan Harrison (USA) & Robert Lindstedt (Swe) v Steve Johnson (USA) & Michael Russell (USA), (7) Julien Benneteau (Fra) & Nenad Zimonjic (Ser) v Tomasz Bednarek (Pol) & Lukas Lacko (Svk), Tobias Kamke (Ger) & Florian Mayer (Ger) v (3) Marcel Granollers (Spa) & Marc Lopez (Spa), Alisa Kleybanova (Rus) & Christina McHale (USA) v (16) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Flavia Pennetta (Ita), (4) Leander Paes (Ind) & Radek Stepanek (Cze) v Jarkko Nieminen (Fin) & Dmitry Tursunov (Rus)

Court 13: 11:00: Kurumi Nara (Jpn) v (19) Sorana Cirstea (Rom), (8) Richard Gasquet (Fra) v Stephane Robert (Fra), Alison Riske (USA) v Mona Barthel (Ger), Edouard Roger-Vasselin (Fra) v (22) Philipp Kohlschreiber (Ger)

Court 14: 11:00: Jamie Murray (Gbr) & John Peers (Aus) v (9) David Marrero (Spa) & Fernando Verdasco (Spa), Oksana Kalashnikova (Geo) & Alicja Rosolska (Pol) v Timea Babos (Hun) & Francesca Schiavone (Ita), Varvara Lepchenko (USA) & Saisai Zheng (Chn) v Sofia Arvidsson (Swe) & Kaia Kanepi (Est), (16) Treat Huey (Phi) & Dominic Inglot (Gbr) v Julian Knowle (Aut) & Jurgen Melzer (Aut), Jerzy Janowicz (Pol) & Lukasz Kubot (Pol) v (5) Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak) & Jean-Julien Rojer (Ned)

Court 15: 11:00: (13) Cara Black (Zim) & Marina Erakovic (Nzl) v Lourdes Dominguez Lino (Spa) & Shahar Peer (Isr), Austin Krajicek (USA) & Denis Kudla (USA) v Martin Klizan (Svk) & Michal Mertinak (Svk), Robin Haase (Ned) & Igor Sijsling (Ned) v Yen-Hsun Lu (Tpe) & Divij Sharan (Ind), (15) Jelena Jankovic (Ser) & Mirjana Lucic-Baroni (Cro) v Irina Buryachok (Ukr) & Karin Knapp (Ita), (6) Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Kveta Peschke (Cze) v Hao-Ching Chan (Tpe) & Yung-Jan Chan (Tpe)

Court 16: 11:00: Paolo Lorenzi (Ita) & Andreas Seppi (Ita) v Daniele Bracciali (Ita) & Lukas Dlouhy (Cze), Annika Beck (Ger) & Monica Puig (Pue) v (10) Sania Mirza (Ind) & Jie Zheng (Chn), Jaroslav Levinsky (Cze) & Jiri Vesely (Cze) v Denis Istomin (Uzb) & Kenneth Skupski (Gbr), Petra Cetkovska (Cze) & Kirsten Flipkens (Bel) v Eugenie Bouchard (Can) & Janette Husarova (Svk), Eva Birnerova (Cze) & Stefanie Voegele (Swi) v (14) Kristina Mladenovic (Fra) & Galina Voskoboeva (Kaz)

Court 17: 11:00: Paula Ormaechea (Arg) v (16) Sabine Lisicki (Ger), (26) Alize Cornet (Fra) v Ajla Tomljanovic (Cro), Bernard Tomic (Aus) v Daniel Evans (Gbr), (23) Feliciano Lopez (Spa) v Bradley Klahn (USA)

Comments