US Open 2013: Order of play on day two at Flushing Meadows

Novak Djokovic and Roger Federer among those in action

Click to follow
The Independent Online

Order of play for Tuesday 27th August, all times local -5hrs BST...

Arthur Ashe Stadium: 11:00: (7) Petra Kvitova (Cze) v Misaki Doi (Jpn), (6) Caroline Wozniacki (Den) v Ying-Ying Duan (Chn), (7) Roger Federer (Swi) v Grega Zemlja (Slo), (1) Novak Djokovic (Ser) v Ricardas Berankis (Lit), Dinah Pfizenmaier (Ger) v (2) Victoria Azarenka (Blr)

Louis Armstrong Stadium: 11:00: Thomas Fabbiano (Ita) v (10) Milos Raonic (Can), Guido Pella (Arg) v (26) Sam Querrey (USA), Olivia Rogowska (Aus) v (4) Sara Errani (Ita), Victoria Duval (USA) v (11) Samantha Stosur (Aus)

Grandstand: 11:00: (13) Ana Ivanovic (Ser) v Anna Tatishvili (Geo), Julia Goerges (Ger) v Christina McHale (USA), (13) John Isner (USA) v Filippo Volandri (Ita), Paolo Lorenzi (Ita) v (5) Tomas Berdych (Cze)

Court 4: 11:00: (31) Julien Benneteau (Fra) v Michal Przysiezny (Pol), Nicole Gibbs (USA) v Flavia Pennetta (Ita), Denis Istomin (Uzb) v (15) Nicolas Almagro (Spa), Tsvetana Pironkova (Bul) v Alison Riske (USA)

Court 6: 11:00: Timea Babos (Hun) v (10) Roberta Vinci (Ita), Horacio Zeballos (Arg) v Adrian Mannarino (Fra), Elina Svitolina (Ukr) v (17) Dominika Cibulkova (Svk), Donna Vekic (Cro) v Mariana Duque Marino (Col), Eric Butorac (USA) & Frederik Nielsen (Den) v Johan Brunstrom (Swe) & Raven Klaasen (Rsa)

Court 7: 11:00: (14) Maria Kirilenko (Rus) v Yanina Wickmayer (Bel), Joao Sousa (Por) v (25) Grigor Dimitrov (Bul), Mirjana Lucic-Baroni (Cro) v Sachia Vickery (USA), Florian Mayer (Ger) v (28) Juan Monaco (Arg)

Court 8: 11:00: Pablo Andujar (Spa) v Thiemo De Bakker (Ned), Karin Knapp (Ita) v Grace Min (USA), Maria Sanchez (USA) v Daniela Hantuchova (Svk), Johanna Larsson (Swe) v Mona Barthel (Ger)

Court 9: 11:00: Lesia Tsurenko (Ukr) v Lucie Safarova (Cze), Casey Dellacqua (Aus) v Ajla Tomljanovic (Cro), Yen-Hsun Lu (Tpe) v Daniel Gimeno-Traver (Spa), Aleksandra Wozniak (Can) v Vesna Dolonc (Ser)

Court 10: 11:00: (22) Elena Vesnina (Rus) v Annika Beck (Ger), Albert Montanes (Spa) v Edouard Roger-Vasselin (Fra), (20) Nadia Petrova (Rus) v Julia Glushko (Isr), Jiri Vesely (Cze) v Denis Kudla (USA)

Court 11: 11:00: Collin Altamirano (USA) v (22) Philipp Kohlschreiber (Ger), (26) Alize Cornet (Fra) v Maria Joao Koehler (Por), Santiago Giraldo (Col) v Carlos Berlocq (Arg), Donald Young (USA) v Martin Klizan (Svk), Heather Watson (Gbr) v (21) Simona Halep (Rom)

Court 13: 11:00: Bojana Jovanovski (Ser) v Andrea Petkovic (Ger), (14) Jerzy Janowicz (Pol) v Maximo Gonzalez (Arg), Jack Sock (USA) v Philipp Petzschner (Ger), Shuai Peng (Chn) v Yvonne Meusburger (Aut), Tobias Kamke (Ger) v Steve Johnson (USA)

Court 14: 11:00: Su-Wei Hsieh (Tpe) v (31) Klara Zakopalova (Cze), Lukasz Kubot (Pol) v Jarkko Nieminen (Fin), Rogerio Dutra Silva (Bra) v Vasek Pospisil (Can), Feliciano Lopez (Spa) & Andre Sa (Bra) v Alexandr Dolgopolov (Ukr) & Xavier Malisse (Bel)

Court 15: 11:00: Jana Cepelova (Svk) v Camila Giorgi (Ita), Sergiy Stakhovsky (Ukr) v Jeremy Chardy (Fra), Chanelle Scheepers (Rsa) v Chanel Simmonds (Rsa), Benjamin Becker (Ger) v Lukas Rosol (Cze)

Court 16: 11:00: Michelle Larcher De Brito (Por) v Eleni Daniilidou (Gre), Paul Hanley (Aus) & John-Patrick Smith (Aus) v Fabio Fognini (Ita) & Albert Ramos (Spa), Kenny De Schepper (Fra) & Victor Hanescu (Rom) v Daniel Brands (Ger) & Philipp Oswald (Aut), Nicholas Monroe (USA) & Simon Stadler (Ger) v (10) Ivan Dodig (Cro) & Marcelo Melo (Bra), Chris Guccione (Aus) & Bernard Tomic (Aus) v Juan Sebastian Cabal (Col) & Robert Farah (Col)

Court 17: 11:00: Varvara Lepchenko (USA) v Alexandra Dulgheru (Rom), Adrian Ungur (Rom) v Gael Monfils (Fra), (12) Tommy Haas (Ger) v Paul-Henri Mathieu (Fra), (27) Svetlana Kuznetsova (Rus) v Mallory Burdette (USA)

Reuters

Comments