Wimbledon 2013: Order of play for Wednesday 3 July

Andy Murray is in action in the quarter-finals

Today sees the men's quarter-finals take place. Here is the order of play...

Centre: 13:00: (4) David Ferrer (Spa) v (8) Juan Martin Del Potro (Arg), Fernando Verdasco (Spa) v (2) Andy Murray (Gbr)

Court 1: 13:00: (1) Novak Djokovic (Ser) v (7) Tomas Berdych (Cze), Lukasz Kubot (Pol) v (24) Jerzy Janowicz (Pol)

Court 2: 11:30: Jelena Jankovic (Ser) & Mirjana Lucic-Baroni (Cro) v (8) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Shuai Peng (Chn), (12) Ashleigh Barty (Aus) & Casey Dellacqua (Aus) v (2) Andrea Hlavackova (Cze) & Lucie Hradecka (Cze), (1) Bruno Soares (Bra) & Lisa Raymond (USA) v Frederik Nielsen (Den) & Sofia Arvidsson (Swe), (13) Scott Lipsky (USA) & Casey Dellacqua (Aus) v (3) Nenad Zimonjic (Ser) & Katarina Srebotnik (Slo)

Court 3: 11:30: John McEnroe (USA) & Patrick McEnroe (USA) v (2) Mansour Bahrami (Irn) & Henri Leconte (Fra), (12) Ivan Dodig (Cro) & Marcelo Melo (Bra) v James Blake (USA) & Jurgen Melzer (Aut), (5) Alexander Peya (Aut) & Anna-Lena Groenefeld (Ger) v (11) Marcin Matkowski (Pol) & Kveta Peschke (Cze), John Peers (Aus) & Ashleigh Barty (Aus) v (6) Marcelo Melo (Bra) & Liezel Huber (USA)

Court 5: 11:00: Beatriz Haddad Maia (Bra) v (2) Ana Konjuh (Cro), (9) Carol Zhao (Can) v (6) Elise Mertens (Bel), Evan Hoyt (Gbr) & Wayne Montgomery (Rsa) v Jay Andrijic (Aus) & Bradley Mousley (Aus), Mami Adachi (Jpn) & Hikari Yamamoto (Jpn) v (3) Elise Mertens (Bel) & Ipek Soylu (Tur), Giulia Pairone (Ita) & Alina Silich (Rus) v Alice Matteucci (Ita) & Gabriela Pantuckova (Cze)

Court 6: 11:00: Enzo Couacaud (Fra) v (2) Nikola Milojevic (Ser), (9) Filippo Baldi (Ita) v (8) Borna Coric (Cro), (5) Yoshihito Nishioka (Jpn) & Jorge Brian Panta (Per) v Seong Chan Hong (Kor) & Young Seok Kim (Kor), (1) Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (Cze) v Katie Boulter (Gbr) & Isabelle Wallace (Gbr), (8) Harry Bourchier (Aus) & Alexander Zverev (Ger) v Cem Ilkel (Tur) & Matej Maruscak (Svk)

Court 7: 11:00: (3) Katerina Siniakova (Cze) v (15) Louisa Chirico (USA), Jamie Loeb (USA) v Alice Matteucci (Ita), Laura Ucros (Col) & Constanza Vega (Arg) v (5) Ioana Ducu (Rom) & Nina Stojanovic (Ukr), Enzo Couacaud (Fra) & Stefano Napolitano (Ita) v (7) Naoki Nakagawa (Jpn) & Gianluigi Quinzi (Ita), Jamie Malik (Gbr) & Robbie Ridout (Gbr) v Laslo Djere (Ser) & Martin Redlicki (USA)

Court 8: 11:00: (16) Ipek Soylu (Tur) v (4) Barbora Krejcikova (Cze), Maximilian Marterer (Ger) v (7) Christian Garin (Chi), Hugo Di Feo (Can) & Mazen Osama (Egy) v (4) Pedro Cachin (Arg) & Guillermo Nunez (Chi), Samm Butler (Gbr) & Billy Harris (Gbr) v Maximilian Marterer (Ger) & Lucas Miedler (Aut), (3) Christian Garin (Chi) & Nicolas Jarry (Chi) v Benjamin Bonzi (Fra) & Quentin Halys (Fra)

Court 10: 11:00: (6) Gianluigi Quinzi (Ita) v (10) Johan Sebastien Tatlot (Fra), Anastasiya Komardina (Rus) v (12) Anhelina Kalinina (Ukr), Katherine Ip (Hkg) & Dasha Ivanova (USA) v Sandra Samir (Egy) & Shilin Xu (Chn), Karen Khachanov (Rus) & Daniil Medvedev (Rus) v (2) Maxime Hamou (Fra) & Johan Sebastien Tatlot (Fra), Borna Coric (Cro) & Jonny O'Mara (Gbr) v Filippo Baldi (Ita) & Matteo Donati (Ita)

Court 12: 11:30: Johan Brunstrom (Swe) & Katalin Marosi (Hun) v (7) Rohan Bopanna (Ind) & Jie Zheng (Chn), Eric Butorac (USA) & Alize Cornet (Fra) v (2) Horia Tecau (Rom) & Sania Mirza (Ind), (16) Julia Goerges (Ger) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Shuko Aoyama (Jpn) & Chanelle Scheepers (Rsa), Jean-Julien Rojer (Ned) & Vera Dushevina (Rus) v (14) David Marrero (Spa) & Kimiko Date Krumm (Jpn)

Court 14: 11:30: Andrew Castle (Gbr) & Guy Forget (Fra) v Peter Fleming (USA) & Johan Kriek (USA), (5) Kyle Edmund (Gbr) v Jonny O'Mara (Gbr), (5) Taylor Townsend (USA) v (11) Karin Kennel (Swi), (1) Kyle Edmund (Gbr) & Frederico Ferreira Silva (Por) v Daniel Windahl (Swe) & Elias Ymer (Swe), Kyoka Okamura (Jpn) & Johnnise Renaud (USA) v Viktoriya Lushkova (Ukr) & Ioana Loredana Rosca (Rom)

Court 17: 11:00: (1) Nick Kyrgios (Aus) v Hyeon Chung (Kor), (4) Laslo Djere (Ser) v Thanasi Kokkinakis (Aus), Deborah Chiesa (Ita) & Jana Fett (Cro) v Kamonwan Buayam (Tha) & Ching-Wen Hsu (Tpe), Thanasi Kokkinakis (Aus) & Nick Kyrgios (Aus) v Rafael Matos (Bra) & Marcelo Zormann (Bra), Kristina Schmiedlova (Svk) & Szabina Szlavikovics (Hun) v Marika Akkerman (Can) & Camila Giangreco Campiz (Par)

Court 18: 11:30: (7) Anna-Lena Gronefeld (Ger) & Kveta Peschke (Cze) v (3) Nadia Petrova (Rus) & Katarina Srebotnik (Slo), Tracy Austin (USA) & Helena Sukova (Cze) v Lindsay Davenport (USA) & Martina Hingis (Swi), (8) Daniel Nestor (Can) & Kristina Mladenovic (Fra) v (10) Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak) & Cara Black (Zim), Martina Navratilova (USA) & Pam Shriver (USA) v (2) Lucie Ahl (Gbr) & Magdalena Maleeva (Bul)

Court 19: 11:00: (1) Belinda Bencic (Swi) v (13) Anett Kontaveit (Est), Stefan Kozlov (USA) v (3) Alexander Zverev (Ger), Freya Christie (Gbr) & Gabriella Taylor (Gbr) v (2) Belinda Bencic (Swi) & Petra Uberalova (Svk), Luca Corinteli (USA) & Lucas Gomez (Mex) v Hyeon Chung (Kor) & Duck Hee Lee (Kor), Stefan Kozlov (USA) & Spencer Papa (USA) v Julian Cash (Gbr) & Joshua Sapwell (Gbr)

TBA: Thomas Enqvist (Swe) & Mark Philippoussis (Aus) v Wayne Ferreira (Rsa) & Chris Wilkinson (Gbr), Justin Gimelstob (USA) & Todd Martin (USA) v Greg Rusedski (Gbr) & Fabrice Santoro (Fra), Maxime Janvier (Fra) & Kamil Majchrzak (Pol) v Luke Bambridge (Gbr) & Cameron Norrie (Gbr), Rennae Stubbs (Aus) & Andrea Temesvari (Hun) v Conchita Martinez (Spa) & Nathalie Tauziat (Fra), Carolina Meligeni Rodrigues Alves (Bra) & Sara Tomic (Aus) v Anna Brogan (Gbr) & Maia Lumsden (Gbr), (4) Domenica Gonzalez (Ecu) & Carol Zhao (Can) v Harriet Dart (Gbr) & Lana Rush (Gbr)

Comments