Wimbledon 2014: Order of play for Friday 27 June - Novak Djokovic and Andy Murray in Centre Court action as third round gets underway

Djokovic faces a difficult tie against Gilles Simon before Murray takes centre stage to face Roberto Bautista-Agut

Click to follow

Both Novak Djokovic and Andy Murray will be in Centre Court action as day five of Wimbledon 2014 gets underway.

Number One seed Djokovic will get proceedings on the showpiece court underway as he takes on the dangerous Gilles Simon of France, having battled past close friend Radek Stepanek in a thrilling four-set match that tested the Serbian as well as entertained all those watching.

Following an enticing ladies singles' match between Petra Kvitova and five-time Wimbledon champion Venus Williams, Murray will take to the court as he faces Roberto Bautista-Agut for a place in the fourth round.

On Court One, second-seed Li Na will face Barbora Zahlavova Strycova as the Chinese star looks to continue her quest to land a maiden title at SW19, while the highly-fancied Grigor Dimitrov will take on Alexandr Dolgopolov ahead of Tomas Berdych's thirds round tie against Marin Cilic.

 

Centre Court

13:00: (1) Novak Djokovic (Ser) v Gilles Simon (Fra), (6) Petra Kvitova (Cze) v (30) Venus Williams (USA), (3) Andy Murray (Gbr) v (27) Roberto Bautista-Agut (Spa)

Court 1: 13:00: Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v (2) Na Li (Chn), (11) Grigor Dimitrov (Bul) v (21) Alexandr Dolgopolov (Ukr), (26) Marin Cilic (Cro) v (6) Tomas Berdych (Cze)

Court 2: 11:30: (3) Simona Halep (Rom) v Lesia Tsurenko (Ukr), (15) Jerzy Janowicz (Pol) v Lleyton Hewitt (Aus), Michelle Larcher De Brito (Por) v (4) Agnieszka Radwanska (Pol), (14) Jamie Murray (Gbr) & John Peers (Aus) v Jamie Delgado (Gbr) & Gilles Muller (Lux)

Court 3: 11:30: (16) Caroline Wozniacki (Den) v Ana Konjuh (Cro), Jimmy Wang (Tpe) v (14) Jo-Wilfried Tsonga (Fra), (23) Lucie Safarova (Cze) v (10) Dominika Cibulkova (Svk)

Court 4: 11:30: (13) Lucie Hradecka (Cze) & Michaella Krajicek (Ned) v Flavia Pennetta (Ita) & Samantha Stosur (Aus), (15) Liezel Huber (USA) & Lisa Raymond (USA) v Shuko Aoyama (Jpn) & Renata Voracova (Cze), Martin Emmrich (Ger) & Michaella Krajicek (Ned) v Santiago Gonzalez (Mex) & Yung-Jan Chan (Tpe), Treat Huey (Phi) & Lisa Raymond (USA) v Lukas Dlouhy (Cze) & Liezel Huber (USA)

Court 6: 11:30: (4) Julien Benneteau (Fra) & Edouard Roger-Vasselin (Fra) v Andre Begemann (Ger) & Lukas Rosol (Cze), (11) Alla Kudryavtseva (Rus) & Anastasia Rodionova (Aus) v Madison Keys (USA) & Alison Riske (USA), Lukas Rosol (Cze) & Klara Koukalova (Cze) v Martin Klizan (Svk) & Belinda Bencic (Swi), Henri Kontinen (Fin) & Alexandre Kudryavtsev (Rus) v Chris Guccione (Aus) & Oksana Kalashnikova (Geo)

Court 7: 11:30: Teymuraz Gabashvili (Rus) & Mikhail Kukushkin (Kaz) v Mate Pavic (Cro) & Andre Sa (Bra), Francesca Schiavone (Ita) & Silvia Soler Espinosa (Spa) v Jarmila Gajdosova (Aus) & Arina Rodionova (Aus), Frantisek Cermak (Cze) & Lucie Hradecka (Cze) v Oliver Marach (Aut) & Karolina Pliskova (Cze), Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Nadiya Kichenok (Ukr) v Lauren Davis (USA) & Monica Puig (Pue)

Court 8: 11:30: Klara Koukalova (Cze) & Monica Niculescu (Rom) v (16) Garbine Muguruza (Spa) & Carla Suarez-Navarro (Spa), (1) Bob Bryan (USA) & Mike Bryan (USA) v Matthew Ebden (Aus) & Samuel Groth (Aus), (16) Pablo Cuevas (Uru) & David Marrero (Spa) v Austin Krajicek (USA) & Donald Young (USA)

Court 10: 11:30: Jonathan Marray (Gbr) & John-Patrick Smith (Aus) v (15) Juan Sebastian Cabal (Col) & Marcin Matkowski (Pol), Naomi Broady (Gbr) & Eleni Daniilidou (Gre) v (7) Raquel Kops-Jones (USA) & Abigail Spears (USA), Scott Lipsky (USA) & Jie Zheng (Chn) v Colin Fleming (Gbr) & Jocelyn Rae (Gbr), Neal Skupski (Gbr) & Naomi Broady (Gbr) v Robert Farah (Col) & Darija Jurak (Cro)

Court 11: 11:30: Zarina Diyas (Kaz) & Patricia Mayr-Achleitner (Aut) v (12) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Yaroslava Shvedova (Kaz), Jaroslav Levinsky (Cze) & Jiri Vesely (Cze) v (13) Eric Butorac (USA) & Raven Klaasen (Rsa), Dustin Brown (Ger) & Jan-Lennard Struff (Ger) v (3) Daniel Nestor (Can) & Nenad Zimonjic (Ser), Jaroslav Levinsky (Cze) & Janette Husarova (Svk) v Dmitry Tursunov (Rus) & Megan Moulton-Levy (USA)

Court 12: 11:30: (19) Feliciano Lopez (Spa) v Ante Pavic (Cro), James Ward (Gbr) & Anna Smith (Gbr) v Nicholas Monroe (USA) & Shuai Zhang (Chn), Sergiy Stakhovsky (Ukr) v Jeremy Chardy (Fra) Court 16: 11:30: Caroline Garcia (Fra) v (22) Ekaterina Makarova (Rus), Shuai Peng (Chn) v Lauren Davis (USA), Irina-Camelia Begu (Rom) & Karin Knapp (Ita) v (5) Ekaterina Makarova (Rus) & Elena Vesnina (Rus), Andre Begemann (Ger) & Olga Savchuk (Ukr) v Florin Mergea (Rom) & Elina Svitolina (Ukr), Robin Haase (Ned) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Daniele Bracciali (Ita) & Karin Knapp (Ita)

Court 17: 11:30: (20) Kevin Anderson (Rsa) v (16) Fabio Fognini (Ita), Bojana Jovanovski (Ser) v Tereza Smitkova (Cze), Simone Bolelli (Ita) & Fabio Fognini (Ita) v (6) Marcel Granollers (Spa) & Marc Lopez (Spa), Mate Pavic (Cro) & Bojana Jovanovski (Ser) v Jurgen Melzer (Aut) & Anabel Medina Garrigues (Spa)

Court 18: 11:30: Belinda Bencic (Swi) v Victoria Duval (USA), (30) Marcel Granollers (Spa) v Santiago Giraldo (Col), Leonardo Mayer (Arg) v Andrey Kuznetsov (Rus)

Comments