TODAY'S RESULTS FROM WIMBLEDON

Click to follow
The Independent Online
Men's singles

Holder: P Sampras (US)

First round

M STICH (Ger) bt S Schalken (Neth) 6-3 3-6 6-1 6-2

Second round

J Stark (US) bt M Knowles (Bah) 6-2 6-1 6-2

R Furlan (It) bt C Beecher (GB) 6-4 7-5 6-2

M Washington (US) bt T ENQVIST (Swe) 6-4 7-6 6-3

D Flach (US) bt J Palmer (US) 2-6 6-3 6-3 6-4

D Wheaton (US) bt G Raoux (Fr) 6-4 7-5 7-6

P Haarhuis (Neth) bt N Pereira (Ven) 6-2 7-6 7-6

N Godwin (SA) bt G Stafford (SA) 6-4 7-5 6-2

T MARTIN (US) bt J Grabb (US) 6-2 6-4 7-6

T Johansson (Swe) bt H Arazi (Mor) 6-4 6-3 6-3

M Gustafsson (Swe) bt T Woodbridge (Aus) 7-6 6-3 6-2

B Ulihrach (Cz Rep) bt F Dewulf (Bel) 1-6 6-2 6-1 6-4

W Ferreira (SA) bt A Gaudenzi (It) 7-5 7-5 6-4

A Radulescu (Ger) bt S Pescosolido (It) 4-6 6-7 7-6 6-1 10-8

B BECKER (Ger) bt T Carbonell (Sp) 4-6 6-3 6-4 6-2

L Milligan (GB) bt N Lapentti (Ecu) 6-4 6-2 6-7 6-7 6-1

T Henman (GB) leads D Sapsford (GB) 6-1 5-5 unfinished

Men's doubles

Holders: T Woodbridge and M Woodforde (Aus)

First round

J Conde and A Corretja (Sp) bt M Huning (Ger) and J Ireland (Aus) 6-3 7-6 7-6

B BLACK (Zim) and G CONNELL (Can) bt P Albano (Arg) and G Koves (Hun) 6-4 6-4 6-4

G FORGET (Fr) and J HLASEK (Swit) bt K Jones (US) and P Kuhnen (Ger) 6-2 6-2 6-4

M Ardinghi and N Bruno (It) bt S Draper (Aus) and E Sanchez (Sp) 6-4 6-2 6-4

P GALBRAITH (US) and A OLHOVSKIY (Rus) bt A Jarryd (Swe) and R Leach (US) 6-3 6-3 6-4

R Bergh (Swe) and S Cannon (US) bt B Haygarth (SA) and C Van Rensburg (SA) 6-3 3-6 4-6 6-4 6-2

M Keil (US) and M Larsson (Swe) bt A Foster and P Hand (GB) 4-6 6-3 7- 6 7-5

J BJORKMAN and N KULTI (Swe) bt L Jensen and M Jensen (US) 7-6 6-3 6- 2

S LAREAU (Can) and A O'BRIEN (US) bt J De Jager (SA) and B Steven (NZ) 6-4 6-4 6-4

J Belloli (US) and L Paes (Ind) bt D Ekerot (Swe) and L Markovits (Hun) 7-6 6-7 7-6 6-3

B MacPhie (US) and M Tebbutt (Aus) bt J Eagle and A Florent (Aus) 3-6 6-4 6-3 6-7 13-11

M Oosting and S Schalken (Neth) lead S Davis (US) and P Kilderry (Aus) 6-3 6-3 5-7

Women's singles

Holder: S Graf (Ger)

Second round

G Fernandez (US) b G Pizzichini (It) 6-2 6-1

A Sugiyama (Japan) bt H Sukova (Cz Rep) 6-4 6-1

A Frazier (US) bt S H Park (S Kor) 6-4 6-1

S Appelmans (Bel) bt A Olsza (Pol) 6-3 6-1

M J FERNANDEZ (US) bt S Testud (Fr) 6-4 6-4

N Sawamatsu (Japan) bt F Perfetti (It) 6-4 6-0

A HUBER (Ger) bt P Shriver (US) 6-2 6-1

N Feber (Bel) bt A Miller (US) 6-1 6-2

B SCHULTZ-McCARTHY (Neth) bt J Watanabe (US) 6-3 6-0

J Wiesner (Aut) bt M Paz (Arg) 6-2 6-3

D Van Roost (Bel) bt Y Kamio (Japan) 6-0 6-0

F Labat (Arg) bt B Schett (Aut) 6-2 2-6 6-2

I Gorrochategui (Arg) bt I SPIRLEA (Rom) 6-3 2-6 6-4

M McGrath (US) bt A COETZER (SA) 7-6 2-6 6-3

K Studenikova (Slovak) bt M SELES (US) 7-5 5-7 6-4

A SANCHEZ VICARIO (Sp) bt M Oremans (Neth) 7-5 6-3

Women's doubles

Holders: J Novotna (Cz Rep) and A Sanchez Vicario (Sp)

First round

A Carlsson (Swe) and A Temesvari (Hun) bt C Cristea (Rom) and C Schneider (Ger) 6-0 6-4

G FERNANDEZ (US) and N ZVEREVA (Bela) bt P Langrova and H Vildova (Cz Rep) 6-2 6-1

M Werdel Witmeyer and T Whitlinger-Jones (US) bt M Grzybowska and A Olsza (Pol) 6-4 6-1

A Fusai (Fr) and K Guse (Aus) bt T Jecmenica (Yug) and C Porwik (Ger) 6-3 6-7 6-4

N ARENDT (US) and M BOLLEGRAF (Neth) bt A Cecchini and L Garrone (It) 6-3 7-5

K ADAMS (US) and M DE SWARDT (SA) bt E Callens and L Courtois (Bel) 6- 1 6-4

R Hiraki (Japan) and P Hy-Boulais (Can) bt D Krajcovicova and R Zrubakova (Slovak) 6-3 6-4

Y BASUKI (Indo) and C VIS (Neth) bt J Pullin and L Woodroffe (GB) 6-3 6-0

C MARTINEZ (Sp) and P TARABINI (Arg) bt K Nagatsuka and A Sugiyama (Japan) 7-5 6-3

N BRADTKE and R McQUILLAN (Aus) bt V Lake and S Smith (GB) 6-2 6-3

L RAYMOND (US) and R STUBBS (Aus) bt O Lugina (Ukr) and E Wagner (Ger) 6-4 6-0

M McGRATH (US) and L NEILAND (Lat) bt H Crook and V Davies (GB) 6-2 6- 4

R Dragomir (Rom) and A Grossman (US) bt S Meier (Ger) and H Nagyova (Slovak) 6-2 7-6

R Grande (It) and E Likhovtseva (Rus) bt S Farina (It) and V Ruano Pascual (Sp) 6-3 6-4

I Demongeot and C Dhenin (Fr) bt L Ghirardi-Rubbi (Fr) and S Pitkowski (Fr) 6-3 6-0

M HINGIS (Swit) and H SUKOVA (Cz Rep) bt C Barclay and K Godridge (Aus) 6-1 7-5

D Jones (Aus) and T Price (SA) bt N Dahlman (Fin) and C Wood (GB) 6-4 6-4

K BOOGERT (Neth) and I SPIRLEA (Rom) bt A Lettiere and C Morariu (US) 7-6 6-1

E SMYLIE (Aus) and L WILD (US) bt K Kschwendt (Ger) and F Labat (Arg) 6-2 6-1

L McNEIL (US) and N TAUZIAT (Fr) bt N Feber and D Van Roost (Bel) 7-6 1-6 6-4

Seeded players in CAPITALS

Comments