Wimbledon 97: TODAY'S ORDER OF PLAY

12.0 start on Centre Court and No 1 Court; 11.0 start on all other courts.

Seeded players in CAPITALS.

CENTRE COURT : N Zvereva (Bela) v E Likhovtseva (Rus); M HINGIS (Swit) v O Barabanschikova (Bel); T HENMAN (GB) v J Golmard (Fr); T Johansson (Swe) v B BECKER (Ger).

COURT ONE: V Williams (US) v M Grzybowska (Pol); G Rusedski (GB) v J Stark (US); A Frazier (US) v B SCHULTZ-McCARTHY (Neth); P SAMPRAS (US) v H Dreekmann (Ger).

COURT TWO: D Van Roost (Bel) v M PIERCE (Fr); M J FERNANDEZ (US) v N Van Lottum (Fr); A Pavel (Rom) v R KRAJICEK (Neth); P RAFTER (Aus) v J Knippschild (Ger); A Grossman (US) K Brandi (US)

COURT THREE: L Neiland (Lat) v N K Kijimuta (Japan); N Sawamatsu (Japan) v S Smith (GB); M Norman (Swe) v G IVANISEVIC (Croa); I MAJOLI (Croa) v M Maruska (Aut); Y KAFELNIKOV (Rus) v M Tebbutt (Aus) or J Sanchez (Sp).

COURT FOUR: J K Wiesner (Aut) v J Kandarr (Ger); A Grossman (US) v K Brandi (US); A Clement (Fr) v M Lee (GB); M Rosset (Swit) v P KORDA (Cz Rep); A SANCHEZ VICARIO (Sp) v E Gagliardi (Swit) or C Cristea (Rom)

COURT FIVE: M Tebbutt (Aus) v J Sanchez (Sp); R Zrubakova (Slovak) v N Feber (Bel); A Richardson (GB) v J Viloca (Sp); J Kruger (SA) v A HUBER (Ger); D Chladkova (Cz Rep) v L DAVENPORT (US).

COURT SIX: N Tauziat (Fra) v N Miyagi (Japan); L Richterova (Cze) v T Tanasugarn (Tha); W FERREIRA (SA) v R Gilbert (Fr); K M Cross (GB) v M Sanchez Lorenzo (Sp); N Kulti (Swe) v J Stoltenberg (Aus).

COURT SEVEN: A Ellwood (Aus) v M A Vento (Ven); C Morariu (US) v C Taylor (GB); R Reneberg (US) v C MOYA (Sp); C Van Garsse (Bel) v M Gustafsson (Swe); A Glass (Ger) v A Ellwood (Aus) or M A Vento (Ven).

COURT EIGHT: D Sapsford (GB) v N Pereira (Ven); L Woodroffe (GB) v P Schnyder (Swit); T Larkham (Aus) v P Haarhuis (Neth); G Leon Garcia (Sp) v C Torrens- Valero (Sp).

COURT NINE: G Helgeson Nielsen (US) v L Ahl (GB); F Lubiani (It) v S Pitkowski (Fr); A Kournikova (Rus) v B Rittner (Ger); A O'Brien (US) v N Godwin (SA); G Helgeson Nielsen (US) or L Ahl (GB) v M Maleeva (Bul).

COURT 10: M Schnitzer (Ger) v S Testud (Fr); A Olsza (Pol) v L Nemeckova (Cz Rep); F Clavet (Sp) v D Rikl (Cz Rep); C MARTINEZ (Sp) v Y Yoshida (Japan); M Ondruska (SA) v T Woodbridge (Aus).

COURT 11: A Voinea (Rom) v A Radulescu (Ger); J Watanabe (US) v M Serna (Sp); J Frana (Arg) v C Pioline (Fr); H Sukova (Cz Rep) v S Wang (Tai); A Voinea (Rom) or A Radulescu (Ger) v M Martelli (It).

COURT 12: S Sargsian (Arm) v J Van Herck (Bel); E Callens (Bel) v P Suarez (Arg); F Fetterlein (Den) v B Steven (NZ); K A Guse (Aus) v N Tauziat (Fr) or N Miyagi (Japan).

COURT 13: M Tu (US) v I Gorrochategui (Arg); K Studenikova (Svk) v N J Pratt (Aus); M Stich (Ger) v J Gimelstob (US); E Makarova (Rus) v I SPIRLEA (Rom); M RIOS (Chile) v D Van Scheppingen (Neth).

COURT 16: J Siemerink (Neth) v R Furlan (Italy); E Gagliardi (Swi) v C Cristea (Rom); D Flach (US) v G Raoux (Fra); L Golarsa (It) v S Appelmans (Bel); J Van Lottum (Neth) v J Siemerink (Neth) or R Furlan (It).

COURT 17: J Salzenstein (US) v P Baur (Ger); M Saeki (Japan) v P Hy-Boulais (Can); L M Raymond (US) v N J Arendt (US); J Salzenstein (US) or P Baur (Ger) v N Kiefer (Ger).

COURT 18: K Boogert (Neth) v B PAULUS (Aut); B Schett (Aut) v A Carlsson (Swe); C Wilkinson (GB) v M Woodforde (Aus); T Haas (Ger) v M Petchey (GB); N Zvereva (Belarus) or E Likhovtseva (Rus) v J NOVOTNA (Cz Rep) )

COURT 19: F Labat (Arg) v R Grande (It); V Ruano Pascual (Sp) v S Dopfer (Aut); E Alvarez (Sp) v S Stolle (Aus); G Fernandez (US) v N Dechy (Fr); Y Basuki (Indon) v M Tu (US) or I Gorrochategui (Arg).

Comments