Winter Olympics: Results from Lillehammer

Click to follow
SATURDAY

ALPINE SKIING

WOMEN'S DOWNHILL

(Kvitfjell)

1 Katja Seizinger (Ger) 1min 35.93sec; 2 Picabo Street (US) 1:36.59; 3 Isolde Kostner (It) 1:36.85.

NORDIC COMBINED

INDIVIDUAL CROSS-COUNTRY

(Lysgardsbakken)

1 Fred Boerre Lundberg (Nor) 210.970pts (1st ski jump 247.0; 8th cross-country 39min 07.9sec); 2 Takanori Kono (Japan) 206.845 (4th 239.5; 13th 39:35.4, +1min 17.5sec); 3 Bjarte Engen Vik (Nor) 205.675 (3rd 240.5; 15th 39:43.2, +1:18.3)

SPEED SKATING

WOMEN'S LONG-TRACK 500m

(Hamar)

1 Bonnie Blair (US) 39.25sec; 2 Susan Auch (Can) 39.61; 3 Franziska Schenk (Ger) 39.70.

CROSS COUNTRY

MEN'S 15km PURSUIT

(Birkebeineren)

1 Bjorn Daehlie (Nor) 1hr 00min 08.8sec (Thursday's 10km: 24min 20.0sec; yesterday's 15km: 35min 48.8sec); 2 Vladimir Smirnov (Kazak) 1:00:38.0 (24:38.0; 36:00.0); 3 Silvio Fauner (It) 1:01:48.6 (25:08.0; 36:40.6). GB: 63 D Belam 1:09:17.8 (28:00.0; 41:17.8).

ICE HOCKEY

(Lillehammer)

Pool B: Canada 1 Slovakia 3; Italy 7 France 3; Sweden 6 United States 4.

FIGURE SKATING

MEN'S FREE PROGRAMME

(Hamar)

1 A Urmanov (Rus) 1.0; 2 E Stojko (Can) 2.0; 3 K Browning (Can) 3.0. GB: 9 S Cousins (GB) 9.0. Overall placings: 1 Alexei Urmanov 1.5; 2 Elvis Stojko 3.0; 3 Philippe Candeloro (Fr) 6.5. GB: 9 S Cousins 12.5.

YESTERDAY

BIATHLON

MEN'S 20km

(Lillehammer)

1 Sergei Tarasov (Rus) 57min 25.3sec 2 Frank Luck (Ger) 57:28.7 3 Sven Fischer (Ger) 57:41.9

4 A Popov (Bel) 57:53.1; 5 J Steinigen (Ger) 58:18.1; 6 A Zingerle (It) 58:54.1; 7 M Kirchner (Ger) 59:16.4; 8 S Chepikov (Rus) 59:31.4; 9 S Glimsdal (Nor) 59:42.4; 10 A Eder (Aut) 59:43.9; 54= I Woods (GB), M Dixon (GB) 1:03:44.0.

BOBSLEIGH

TWO MAN

(Hunderfossen)

1 Switzerland I (Gustav Weder and Donat Acklin)3min 30.81sec (52.33, 52.91, 52.72, 52.85)

2 Switzerland II (Reto Gotschi and Guido Acklin)3:30.86 (52.38, 52.76, 52.79, 52.93)

3 Italy I (Gunter Huber and Stefano Ticci)3:31.01 (52.61, 52.80, 52.69, 52.91)

4 Germany I (R Lochner and M Zimmermann) 3:31.78 (52.74, 53.09, 52.76, 53.19); 5 Austria I (H Schosser and T Schroll) 3:31.93 (52.71, 53.02, 52.94, 53.26); 6 Great Britain I (M Tout and L Paul) 3:32.15 (52.77, 53.15, 52.99, 53.24); 7= Czech Republic I (J Dzmura and P Polomsky) (52.66, 53.18, 53.02, 53.32) and Canada I (P Lueders and D Maceachern) 3:32.18 (52.63, 53.25, 53.11, 53.19); 9 Italy II (P Gesuito and A Tartaglia) 3:32.45 (52.92, 53.33, 52.89, 53.31); 10= Great Britain II (S Olsson and P Field) (52.86, 53.30, 53.21, 53.46) and Latvia I (Z Ekmanis and A Intlers) (52.75, 53.42, 53.20, 53.46) 3:32.83.

ALPINE SKIING

WOMEN'S COMBINED

(Kvitfjell)

LEADING POSITIONS after downhill: 1 K Seizinger (Ger) 1min 27.28sec; 2 P Street (US) 1:28.19; 3 I Kostner (It) 1:28.52; 4 A Dovzan (Sloven) 1:28.67; 5 P Wiberg (Swe) 1:28.70;

6 M Gallizio (It) 1:28.71; 7 V Schneider (Swit) 1:28.91; 8 E Kawabata (Japan) 1:29.00; 9 H Gerg (Ger) 1:29.02; 10 F Masnada (Fr) 1:29.11.

SKI JUMPING

120m SPECIAL JUMP

(Lillehammer)

1 Jens Weissflog (Ger) 274.5pts (129.5m, 133.0m) 2 Espen Bredesen (Nor) 266.5 (135.5, 122.0) 3 Andreas Goldberg (Aut) 255 (128.5, 121.5)

4 T Okabe 243.5 (Japan) (117.0, 128.0); 5 J M Soininen (Fin) 231.1 (117.0, 122.5); 6 L Ottesen (Nor) 226.6 (117.0, 120.0); 7 J Sakala (Cz Rep) 222.0 (117.0, 115.5); 8 J Nishikata (Japan) 218.3 (123.5, 110.0); 9 R Meglic (Sloven) 217.5 (122.0, 113.0); 10 D Mollard (Fr) 213.3 (121.5, 109.5).

SPEED SKATING

MEN'S 10,000m

(Hamar)

1 Johann Olav Koss (Nor) 13min 30.55sec (world record) 2 Kjell Storelid (Nor) 13:49.25

3 Bart Veldkamp (Neth) 13:56.73

4 F Zandstra (Neth) 13:58.25; 5 J Radke (Pol) 14:03.84; 6 F Dittrich (Ger) 14:04.33; 7 R Ritsma (Neth) 14:09.28; 8 J Schoen (Swe) 14:10.15; 9 M Hadschieff (Aut) 14:12.09; 10 C Eminger (Aut) 14:15.14.

FIGURE SKATING

ICE DANCE

(Hamar)

ORIGINAL PROGRAMME: 1 J Torvill and C Dean (GB) 0.6; 2 M Usova and A Zhulin (Russia) 1.2; 3 O Gritschuk and E Platov (Rus) 1.8; 4 S Rahkamo and P Kokko (Fin) 2.4; 5 S Moniotte and P Lavanchy (Fr) 3.0; 6 A Krylova and V Fedorov (Rus) 3.6; 7 I Romanova and I Yaroshenko (Ukr) 4.2; 8 K Mrazova and M Simecek (Cz Rep) 4.8; 9 J Goolsbee and H Schamberger (Ger) 5.4; 10 S-L Bourne and V Kraatz (Can) 6.0. Leading overall positions: 1 Torvill and Dean 1.8; 2 Usova and Zhulin 1.8; 3 Gritschuk and Platov 2.4; 4 Rahkamo and Kokko 4.0; 5 Moniotte and Lavanchy 5.0;

6 Krylova and Fedorov 6.0; 7 Romanova and Yaroshenko 7.0; 8 Mrazova and Simecek 8.0; 9 Goolsbee and Schamberger 9.0; 10 Bourne and Kraatz 10.0.

ICE HOCKEY

(Lillehammer)

POOL A: Russia 4 Czech Republic 3; Finland 7 Germany 1; Austria 4 Norway 2.

----------------------------------------------------------------- FINAL STANDINGS ----------------------------------------------------------------- P W D L F A Pts Finland 5 5 0 0 25 4 10 Germany 5 3 0 2 11 14 6 Czech Rep 5 3 0 2 16 11 6 Russia 5 3 0 2 20 14 6 Austria 5 1 0 4 13 28 2 Norway 5 0 0 5 5 19 0 ----------------------------------------------------------------- Top four qualify for quarter-finals ----------------------------------------------------------------- MEDALS TABLE ----------------------------------------------------------------- G S B Norway 8 5 2 Russia 7 5 3 Italy 4 3 6 United States 4 3 0 Germany 4 2 4 Canada 2 2 2 Switzerland 1 1 0 Austria 0 2 2 Kazakhstan 0 2 0 Netherlands 0 1 3 France 0 1 2 Japan 0 1 1 Belarus 0 1 0 Finland 0 0 2 -----------------------------------------------------------------

Comments