Appointments

Mr JFR Martin, to be British High Commissioner to the Republic of Malawi.

Mr I. McCluney, to be British High Commissioner to the Republic of Sierra Leone.

Mr Francis Robert Vivian Reeson, to be joint district judge for the districts of the Derby, Nottingham, Alfreton, Chesterfield, Ilkeston and Matlock County Courts, and in the District Registry of the High Court at Derby, Nottingham and Chesterfield.

Her Honour Judge Anne Heather Steel, to be Justice of the High Court assigned to the Queen's Bench Division.

His Honour Judge Christopher Stuart-White, to be Justice of the High Court assigned to the Family Division.

Mr John Francis Beashel, to be a Circuit Judge on the Western Circuit.

Mr Grahame Watson Davis, has become a full-time Chairman of Industrial Tribunals (England and Wales).

Mr Trevor Cotterill and Mr David Stuart Millard, to be joint district judges, Mr Cotterill for the districts of Coventry, Rugby, Nuneaton, Warwick and Stratford-upon-Avon County Courts, and in the District Registry of the High Court at Coventry, and Mr Millard for the districts of the Derby, Nottingham, Ilkeston, Burton-upon-Trent and Newark County Courts, and in the District Registry of the High Court at Derby and Nottingham, both with effect from 6 September 1994.

Baroness Elles, to be an Honorary Bencher of Lincoln's Inn.

Mr Charles Aldous QC, to be a a new Bencher of Lincoln's Inn.

Sir Stephen Brown, elected Treasurer of Inner Temple.

Lord Justice Hirst, elected Reader for 1994 of Inner Temple.

The Hon Justice Sachs, to be an Honorary Master of the Bench of Middle Temple.

Mr Justice Stephen Mitchell, to be a Master of the Bench of Middle Temple.

Lincoln's Inn

The following have been elected Officers of Lincoln's Inn for 1994:

Treasurer, Sir Christopher Slade (Immediate Past Treasurer, Lord Oliver of Aylmerton); Master of the Library, Mr Oliver Lodge; Dean of Chapel, Lord Justice Peter Gibson; Keeper of the Black Book, The Hon Mr Justice Maurice Drake; Master of the Walks, Sir Michael Ogden QC.

Chartered

Accountants'

Company

The following have been elected as officers of the Worshipful Company of Chartered Accountants for the ensuing year:

Mr BA Barker, Master; Mr JM Welbank, Upper Warden; BJ Snow, Renter Warden; D. Cole-Adams, Junior Warden.

Chartered Secretaries and Administrators' Company

The following have been elected officers of the Worshipful Company of Chartered Secretaries and Administrators for the ensuing year:

Mr Francis Joseph Bergin, Master; Col George Edward Cauchi, Senior Warden; Mr Clifford H. Grinsted, Junior Warden.

Horners' Company

The following have been elected as officers of the Worshipful Company of Horners for the ensuing year:

Mr Jeremy Spofforth, Master; Dr Eric Hunt, Upper Warden; Mr John Webb, Renter Warden; Mr Harry Kleeman, Deputy Master.

Comments