Wilmbledon order of play

 

All courts noon start except Centre and No 1 (1pm)

Centre (1) N Djokovic (Serb) v J Ferrero (Sp), (1) M Sharapova (Rus) v A Rodionova (Aus), E Gulbis (Lat) v (6) T Berdych (Cz Rep).

Court 1 D Nalbandian (Arg) v (8) J Tipsarevic (Serb), (3) R Federer (Swit) v A Ramos (Sp), K Clijsters (Bel) v (18) J Jankovic (Serb).

Court 2 (3) A Radwanska (Pol) v M Rybarikova (Slovak), V Williams (US) v E Vesnina (Rus), S Stakhovsky (Ukr) v (28) R Stepanek (Cz Rep), I Andreev (Rus) v O Golding (GB).

Court 3 C Suarez-Navarro (Sp) v (5) S Stosur (Aus), G Zemlja (Sloven) v J Goodall (GB), (11) J Isner (US) v A Falla (Col), J Hampton (US) v (27) D Hantuchova (Slovak).

Court 4 (17) F Verdasco (Sp) v J Wang (Taipei), V Dolonts (Rus) v T Pironkova (Bul), (23) P Cetkovska (Cz Rep) v V King (US), P Lorenzi (It) v N Mahut (Fr).

Court 5 S Cirstea (Rom) v P Parmentier (Fr), B Jovanovski (Serb) v E Daniilidou (Gr), J Chardy (Fr) v F Volandri (It), A Panova (Rus) & S Zhang (Chin) v (11) N Grandin (SA) & V Uhlirova (Cz Rep).

Court 6 A Menendez-Maceiras (Sp) v M Russell (US), S Foretz Gacon (Fr) v (29) M Niculescu (Rom), S Stephens (US) v K Pliskova (Cz Rep), G Rufin (Fr) v S Darcis (Bel).

Court 7 G Muller (Lux) v (29) J Benneteau (Fr), K Chang (Taipei) v A Hlavackova (Cz Rep), T Babos (Hun) v M Oudin (US), D Istomin (Uzb) v (23) A Seppi (It).

Court 8 R Sweeting (US) v P Starace (It), S Hsieh (Taipei) v V Razzano (Fr), P Petzschner (Ger) v B Kavcic (Sloven), E Gallovits-Hall (Rom) v S Soler Espinosa (Sp).

Court 9 C Giorgi (It) v (16) F Pennetta (It), I Cervantes (Sp) v F Cipolla (It), E Makarova (Rus) v A Brianti (It), J Erlich (Isr) & A Ram (Isr) v T Huey (Phil) & D Inglot (GB).

Court 10 C Berlocq (Arg) v R Bemelmans (Bel), (30) S Peng (Chin) v S Zaniewska (Pol), S Bolelli (It) v J Janowicz (Pol), L Tsurenko (Ukr) v M Johansson (Fr).

Court 12 (11) N Li (Chin) v K Pervak (Rus), B Becker (Ger) v J Blake (US), R Harrison (US) v Y Lu (Taipei).

Court 14 J Gajdosova (Aus) v A Morita (Japan), (24) M Granollers (Sp) v V Troicki (Serb), X Malisse (Bel) v M Matosevic (Aus), A Cadantu (Rom) v (17) M Kirilenko (Rus).

Court 15 C Ball (Aus) & T Bellucci (Br) v D Bracciali (It) & J Knowle (Aut), A Fisher (Aus) & J Kerr (Aus) v (15) I Dodig (Croa) & M Melo (Br), (12) A Medina Garrigues (Sp) & A Parra Santonja (Sp) v K Jans-Ignacik (Pol) & A Rosolska (Pol).

Court 16 P Martic (Croa) v (15) S Lisicki (Ger), M Klizan (Slovak) v J Chela (Arg), N Broady (GB) v L Dominguez Lino (Sp), (12) N Almagro (Sp) v O Rochus (Bel).

Court 17 T Kamke (Ger) v (18) R Gasquet (Fr), A Rus (Neth) v M Doi (Japan), L Mayer (Arg) v (15) J Monaco (Arg), (28) C McHale (US) v J Konta (Aus).

Court 18 (26) M Youzhny (Rus) v D Young (US), P Mathieu (Fr) v (13) G Simon (Fr), L Hradecka (Cz Rep) v (8) A Kerber (Ger), (20) N Petrova (Rus) v M Camerin (It).

Court 19 T Tanasugarn (Thai) v A Tatishvili (Geor), F Fognini (It) v M Llodra (Fr), (31) F Mayer (Ger) v D Tursunov (Rus).

Not assigned I Benesova (Cz Rep) v H Watson (GB), (12) V Zvonareva (Rus) v M Barthel (Ger), (14) E Butorac (US) & J Murray (GB) v A Begemann (Ger) & I Zelenay (Slovak).

Comments