Wimbledon 2014: Order of play for 26 June - Rafael Nadal and Roger Federer sandwich Britain's Heather Watson on Centre Court

Watson is the sole remaining British competitor left in the women's singles

Click to follow
The Independent Online

Centre Court will be treated to three intriguing matches on day four of Wimbledon 2014,with Rafael Nadal, Heather Watson and Roger Federer all scheduled to take to the showpiece stadium.

Number two seed and current world No 1 Rafael Nadal will meet the same man who knocked him out of the 2012 tournament at the same stage in Lukas Rosol. The Czech beat Benoit Paire in the first round, but faces an in-form Nadal who is looking to build on his French Open title earlier this month.

The sole remaining British hope in the women's draw will follow Nadal as Watson competes for a place in the third round against ninth-seed Angelique Kerber of Germany.

Concluding the day's action on Centre Court, Federer begins his second round tie against Gilles Muller of Luxembourg, with the Swiss on the hunt for an eighth title at SW19.

Both Serena Williams and Maria Sharapova will be in action on Court 1 along with men's singles contender Stanislas Wawrinka, while the on-going battle between Sam Querrey and Jo-Wilfried Tsonga is scheduled to conclude on Court 2.

 

Centre Court

13:00: Lukas Rosol (Cze) v (2) Rafael Nadal (Spa), (9) Angelique Kerber (Ger) v Heather Watson (Gbr), Gilles Muller (Lux) v (4) Roger Federer (Swi)

Court 1

13:00: (1) Serena Williams (USA) v Chanelle Scheepers (Rsa), (5) Stanislas Wawrinka (Swi) v Yen-Hsun Lu (Tpe), Timea Bacsinszky (Swi) v (5) Maria Sharapova (Rus)

Court 2

11:30: (13) Richard Gasquet (Fra) v Nick Kyrgios (Aus), Sam Querrey (USA) v (14) Jo-Wilfried Tsonga (Fra), Silvia Soler Espinosa (Spa) v (13) Eugenie Bouchard (Can), (15) Jerzy Janowicz (Pol) v Lleyton Hewitt (Aus), (3) Simona Halep (Rom) v Lesia Tsurenko (Ukr)

Court 3

11:30: (8) Milos Raonic (Can) v Jack Sock (USA), (11) Ana Ivanovic (Ser) v Jie Zheng (Chn), Karolina Pliskova (Cze) v (19) Sabine Lisicki (Ger), Jarkko Nieminen (Fin) v (9) John Isner (USA)

Court 4

11:30: Andreas Siljestrom (Swe) & Igor Zelenay (Svk) v Jonathan Marray (Gbr) & John-Patrick Smith (Aus), (15) Liezel Huber (USA) & Lisa Raymond (USA) v Yvonne Meusburger (Aut) & Katarzyna Piter (Pol), Benjamin Becker (Ger) & Oliver Marach (Aut) v Jaroslav Levinsky (Cze) & Jiri Vesely (Cze), Eric Butorac (USA) & Timea Babos (Hun) v Philipp Oswald (Aut) & Yvonne Meusburger (Aut)

Court 5

11:30: Santiago Gonzalez (Mex) & Scott Lipsky (USA) v Lukas Dlouhy (Cze) & Paul Hanley (Aus), Mate Pavic (Cro) & Andre Sa (Bra) v (10) Treat Huey (Phi) & Dominic Inglot (Gbr), (5) Leander Paes (Ind) & Radek Stepanek (Cze) v Mariusz Fyrstenberg (Pol) & Rajeev Ram (USA)

Court 6

11:30: Kyle Edmund (Gbr) & Sergiy Stakhovsky (Ukr) v Roberto Bautista-Agut (Spa) & Igor Sijsling (Ned), (11) Alla Kudryavtseva (Rus) & Anastasia Rodionova (Aus) v Yanina Wickmayer (Bel) & Shuai Zhang (Chn), (8) Rohan Bopanna (Ind) & Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak) v Frantisek Cermak (Cze) & Mikhail Elgin (Rus), Varvara Lepchenko (USA) & Saisai Zheng (Chn) v (9) Andrea Hlavackova (Cze) & Jie Zheng (Chn)

Court 7

11:30: (4) Julien Benneteau (Fra) & Edouard Roger-Vasselin (Fra) v Daniele Bracciali (Ita) & Jonathan Erlich (Isr), Max Mirnyi (Blr) & Mikhail Youzhny (Rus) v (2) Alexander Peya (Aut) & Bruno Soares (Bra), Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Nadiya Kichenok (Ukr) v Lauren Davis (USA) & Monica Puig (Pue), Irina-Camelia Begu (Rom) & Karin Knapp (Ita) v (5) Ekaterina Makarova (Rus) & Elena Vesnina (Rus)

Court 8

11:30: Lukasz Kubot (Pol) v Dusan Lajovic (Ser), Julian Reister (Ger) v Denis Istomin (Uzb), Donna Vekic (Cro) v Vera Zvonareva (Rus), Belinda Bencic (Swi) v Victoria Duval (USA)

Court 9

11:30: Bradley Klahn (USA) & Michael Venus (Nzl) v Austin Krajicek (USA) & Donald Young (USA), Eva Hrdinova (Cze) & Bojana Jovanovski (Ser) v Andreja Klepac (Slo) & Maria-Teresa Torro-Flor (Spa), Jaroslav Pospisil (Cze) & Jack Sock (USA) v Robin Haase (Ned) & Jesse Huta Galung (Ned), Francesca Schiavone (Ita) & Silvia Soler Espinosa (Spa) v Jarmila Gajdosova (Aus) & Arina Rodionova (Aus)

Court 10

11:30: Frank Dancevic (Can) v Mikhail Kukushkin (Kaz), Yaroslava Shvedova (Kaz) v Kaia Kanepi (Est), Nicholas Monroe (USA) & Simon Stadler (Ger) v Simone Bolelli (Ita) & Fabio Fognini (Ita), Naomi Broady (Gbr) & Eleni Daniilidou (Gre) v (7) Raquel Kops-Jones (USA) & Abigail Spears (USA)

Court 11

11:30: Edward Corrie (Gbr) & Dan Smethurst (Gbr) v Johan Brunstrom (Swe) & Frederik Nielsen (Den), (16) Pablo Cuevas (Uru) & David Marrero (Spa) v Colin Fleming (Gbr) & Ross Hutchins (Gbr), Tomasz Bednarek (Pol) & Vania King (USA) v Divij Sharan (Ind) & Shuko Aoyama (Jpn), (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Shuai Peng (Chn) v Darija Jurak (Cro) & Megan Moulton-Levy (USA)

Court 12

11:30: Jiri Vesely (Cze) v (24) Gael Monfils (Fra), (20) Andrea Petkovic (Ger) v Irina-Camelia Begu (Rom), (31) Klara Koukalova (Cze) v Madison Keys (USA), (19) Feliciano Lopez (Spa) v Ante Pavic (Cro)

Court 16

11:30: Petra Cetkovska (Cze) v (25) Alize Cornet (Fra), Adrian Mannarino (Fra) v (23) Tommy Robredo (Spa), Alize Cornet (Fra) & Caroline Garcia (Fra) v Hao-Ching Chan (Tpe) & Yung-Jan Chan (Tpe), (1) Bob Bryan (USA) & Mike Bryan (USA) v Matthew Ebden (Aus) & Samuel Groth (Aus)

Court 17

11:30: (22) Philipp Kohlschreiber (Ger) v Simone Bolelli (Ita), Lourdes Dominguez Lino (Spa) v (24) Kirsten Flipkens (Bel), Alison Riske (USA) v Camila Giorgi (Ita), Sorana Cirstea (Rom) & Maria Kirilenko (Rus) v Dominika Cibulkova (Svk) & Kirsten Flipkens (Bel)

Court 18

11:30: Denis Kudla (USA) v (10) Kei Nishikori (Jpn), Zarina Diyas (Kaz) v (15) Carla Suarez-Navarro (Spa), (30) Marcel Granollers (Spa) v Santiago Giraldo (Col)

Court 19

11:30: (12) Michael Llodra (Fra) & Nicolas Mahut (Fra) v Federico Del Bonis (Arg) & Leonardo Mayer (Arg), Mona Barthel (Ger) & Janette Husarova (Svk) v Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) & Lucie Safarova (Cze), Jocelyn Rae (Gbr) & Anna Smith (Gbr) v Flavia Pennetta (Ita) & Samantha Stosur (Aus), (9) Julian Knowle (Aut) & Marcelo Melo (Bra) v Martin Emmrich (Ger) & Christopher Kas (Ger)

Comments