Winter Olympics: Results from Lillehammer

Click to follow
The Independent Online
ALPINE SKIING

MEN'S DOWNHILL

(Kvitfjell)

1 Tommy Moe (US) 1min 45.75sec 2 Kjetil Andre Aamodt (Nor) 1:45.79 3 Edward Podivinsky (Can) 1:45.87 4 P Ortlieb (Aut) 1:46.01; 5 M Girardelli (Lux) 1:46.09; 6= N Burtin (Fr), H Trinkl (Aut) 1:46.22; 8 L Alphand (Fr) 1:46.25; 9 A Skaardal (Nor) 1:46.29; 10 J E Thorsen (Nor) 1:46.34. Selected: 26 G Bell (GB) 1:47.39; 28 M Bell (GB) 1:47.49.

CROSS-COUNTRY

WOMEN'S 15KM FREESTYLE

(Birkebeineren)

1 Manuela Di Centa (It) 39min 44.5sec 2 Lyubov Egorova (Rus) 41:03.0 3 Nina Gavriluk (Rus) 41:10.4

4 S Belmondo (It) 41:33.6; 5 L Lazutina (Rus) 41:57.6; 6 Y Vialbe (Rus) 42:26.6; 7 A Ordina (Swe) 42:29.1; 8 A Havrancikova (Slovak) 42:34.4; 9 S Villeneuve (Fr) 42:41.3; 10 A Moen (Nor) 42:42.9.

ICE HOCKEY

(Lillehammer)

POOL A: Finland 3 Czech Republic 1; Russia 5 Norway 1; Germany 4 Austria 3.

POOL B: Sweden 4 Slovakia 4; Canada 7 Italy 2; United States 4 France 4.

ICE SKATING

(Hamar)

PAIRS Technical programme: 1 E Gordeeva and S Grinkov (Rus) 0.5pts; 2 N Mishkutienok and A Dmitriev (Rus) 1.0; 3 I Brasseur and L Eisler (Can) 1.5; 4 E Shishkova and V Naumov (Rus) 2.0; 5 R Kovarikova and R Novotny (Cz Rep) 2.5; 6 J Meno and T Sand (US) 3.0. Selected: 16 J Soames and J Jenkins (GB) 8.0.

LUGE

MEN'S SINGLES

(Hunderfossen)

POSITIONS (after two runs): 1 G Hackl (Ger) 1min 40.856sec (50.296sec, 50.560sec); 2 M Prock (Aut) 1:40.866 (50.300, 50.566); 3 A Zoeggeler (It) 1:41.042 (50.441, 50.601); 4 D Kennedy (US) 1:41.220 (50.587, 50.633); 5 A Huber (It) 1:41.321 (50.558, 50.763); 6 J Muller (Ger) 1:41.421 (50.563, 50.858); 7 A Demchenko (Rus) 1:41.464 (50.601, 50.863); 8 N Huber (It) 1:41.495 (50.659, 50.836); 9 W Suckow (US) 1:41.517 (50.698, 50.819); 10 M Schmidt (Aut) 1:41.534 (50.664, 50.870). Selected: 28 P Hix (GB) 1:44.808 (52.410, 52.398).

SPEED SKATING

MEN'S 5,000M

(Hamar)

1 Johann Olav Koss (Nor) 6min 34.96sec (world record) 2 Kjell Storelid (Nor) 6:42.68 3 Rintje Ritsma (Neth) 6:43.94

4 F Zandstra (Neth) 6:44.58; 5 B Veldkamp (Neth) 6:49.00; 6 T Itokawa (Japan) 6:49.36; 7 J Radke (Pol) 6:50.40; 8 F Dittrich (Ger) 6:52.27; 9 M Hadschieff (Aut) 6:53.02; 10 C Eminger (Aut) 6:53.18.

----------------------------------------------------------------- MEDALS TABLE ----------------------------------------------------------------- G S B Norway 1 2 0 Italy 1 0 0 United States 1 0 0 Russia 0 1 1 Canada 0 0 1 Netherlands 0 0 1 -----------------------------------------------------------------

Comments