All the MPs who voted against lifting abortion ban and same-sex marriage in Northern Ireland

Labour, Tories and SNP were given free vote on reforms

Chris Baynes
Wednesday 10 July 2019 15:09
Comments
MPs vote for legalising Northern Ireland abortion

MPs have voted to liberalise access to abortion and allow same-sex marriage in Northern Ireland.

The House of Commons debate ended with significant majorities voting in favour of reforms, which will come into force if devolved government is not restored at Stormont by 21 October.

MPs voted by 383-73 to legalise same-sex marriage, while a proposal to extend access to abortion was approved by 332 to 99.

Labour, the Conservatives and the Scottish National Party gave their MPs free votes on the issues.

The Tories and the Democratic Unionist Party accounted for most of the members who opposed each proposal, although five Labour MPs and two SNP politicians also voted against lifting the abortion ban.

Hundreds of MPs did not take part in the votes, including prime minister Theresa May.

Some abstained, while others were paired with absent MPs or were given permission not to take part due to other commitments or illness.

Here The Independent looks at how the parliamentarians voted:

MPs who voted against legalising same-sex marriage

David Amess (Conservative - Southend West)

Steve Baker (Conservative - Wycombe)

Henry Bellingham (Conservative - North West Norfolk)

Paul Beresford (Conservative - Mole Valley)

Bob Blackman (Conservative - Harrow East)

Peter Bone (Conservative - Wellingborough)

Suella Braverman (Conservative - Fareham) (Proxy vote cast by Steve Baker)

Andrew Bridgen (Conservative - North West Leicestershire)

James Brokenshire (Conservative - Old Bexley and Sidcup)

Fiona Bruce (Conservative - Congleton)

Gregory Campbell (Democratic Unionist Party - East Londonderry)

James Cartlidge (Conservative - South Suffolk)

William Cash (Conservative - Stone)

Rehman Chishti (Conservative - Gillingham and Rainham)

Christopher Chope (Conservative - Christchurch)

Simon Clarke (Conservative - Middlesbrough South and East Cleveland)

Therese Coffey (Conservative - Suffolk Coastal)

Philip Davies (Conservative - Shipley)

David Davis (Conservative - Haltemprice and Howden)

Nigel Dodds (Democratic Unionist Party - Belfast North)

Steve Double (Conservative - St Austell and Newquay)

Richard Drax (Conservative - South Dorset)

David Duguid (Conservative - Banff and Buchan)

George Eustice (Conservative - Camborne and Redruth)

Kevin Foster (Conservative - Torbay)

Roger Gale (Conservative - North Thanet)

Paul Girvan (Democratic Unionist Party - South Antrim)

Robert Goodwill (Conservative - Scarborough and Whitby)

James Gray (Conservative - North Wiltshire)

Kirstene Hair (Conservative - Angus)

Mark Harper (Conservative - Forest of Dean)

John Hayes (Conservative - South Holland and The Deepings)

Kevin Hollinrake (Conservative - Thirsk and Malton)

Philip Hollobone (Conservative - Kettering)

Adam Holloway (Conservative - Gravesham)

John Howell (Conservative - Henley)

Eddie Hughes (Conservative - Walsall North)

Caroline Johnson (Conservative - Sleaford and North Hykeham)

David Jones (Conservative - Clwyd West)

Stephen Kerr (Conservative - Stirling)

Greg Knight (Conservative - East Yorkshire)

John Lamont (Conservative - Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

Pauline Latham (Conservative - Mid Derbyshire)

Jeremy Lefroy (Conservative - Stafford)

Edward Leigh (Conservative - Gainsborough)

Andrew Lewer (Conservative - Northampton South)

Emma Little Pengelly (Democratic Unionist Party - Belfast South)

Anne Main (Conservative - St Albans)

Nigel Mills (Conservative - Amber Valley)

David Morris (Conservative - Morecambe and Lunesdale)

Matthew Offord (Conservative - Hendon)

Ian Paisley (Democratic Unionist Party - North Antrim)

Owen Paterson (Conservative - North Shropshire)

Mike Penning (Conservative - Hemel Hempstead)

Mark Prisk (Conservative - Hertford and Stortford)

Mark Pritchard (Conservative - The Wrekin)

Jacob Rees-Mogg (Conservative - North East Somerset)

Laurence Robertson (Conservative - Tewkesbury)

Mary Robinson (Conservative - Cheadle)

Andrew Rosindell (Conservative - Romford)

Douglas Ross (Conservative - Moray)

Jim Shannon (Democratic Unionist Party - Strangford)

David Simpson (Democratic Unionist Party - Upper Bann)

John Stevenson (Conservative - Carlisle)

Gary Streeter (Conservative - South West Devon)

Desmond Swayne (Conservative - New Forest West)

Robert Syms (Conservative - Poole)

Derek Thomas (Conservative - St Ives)

Michael Tomlinson (Conservative - Mid Dorset and North Poole)

Martin Vickers (Conservative - Cleethorpes)

Heather Wheeler (Conservative - South Derbyshire)

Bill Wiggin (Conservative - North Herefordshire)

Sammy Wilson (Democratic Unionist Party - East Antrim)

MPs who did not vote on same-sex marriage

Nigel Adams (Conservative - Selby and Ainsty)

Bim Afolami (Conservative - Hitchin and Harpenden)

Adam Afriyie (Conservative - Windsor)

Peter Aldous (Conservative - Waveney)

Lucy Allan (Conservative - Telford)

Edward Argar (Conservative - Charnwood)

Richard Bacon (Conservative - South Norfolk)

Kemi Badenoch (Conservative - Saffron Walden)

Stephen Barclay (Conservative - North East Cambridgeshire)

John Baron (Conservative - Basildon and Billericay)

Orfhlaith Begley (Sinn Fein - West Tyrone)

John Bercow (Speaker - Buckingham)

Jake Berry (Conservative - Rossendale and Darwen)

Ben Bradley (Conservative - Mansfield)

Karen Bradley (Conservative - Staffordshire Moorlands)

Mickey Brady (Sinn Fein - Newry and Armagh)

Tom Brake (Liberal Democrat - Carshalton and Wallington)

Jack Brereton (Conservative - Stoke-on-Trent South)

Robert Buckland (Conservative - South Swindon)

Alex Burghart (Conservative - Brentwood and Ongar)

Conor Burns (Conservative - Bournemouth West)

Alun Cairns (Conservative - Vale of Glamorgan)

Douglas Chapman (Scottish National Party - Dunfermline and West Fife)

Jo Churchill (Conservative - Bury St Edmunds)

Colin Clark (Conservative - Gordon)

James Cleverly (Conservative - Braintree)

Geoffrey Clifton-Brown (Conservative - The Cotswolds)

Alberto Costa (Conservative - South Leicestershire)

Robert Courts (Conservative - Witney)

Geoffrey Cox (Conservative - Torridge and West Devon)

Stephen Crabb (Conservative - Preseli Pembrokeshire)

Geraint Davies (Labour - Swansea West)

Glyn Davies (Conservative - Montgomeryshire)

Leo Docherty (Conservative - Aldershot)

Michelle Donelan (Conservative - Chippenham)

Nadine Dorries (Conservative - Mid Bedfordshire)

Oliver Dowden (Conservative - Hertsmere)

Jackie Doyle-Price (Conservative - Thurrock)

James Duddridge (Conservative - Rochford and Southend East)

Iain Duncan Smith (Conservative - Chingford and Woodford Green)

Alan Duncan (Conservative - Rutland and Melton)

Philip Dunne (Conservative - Ludlow)

Michael Ellis (Conservative - Northampton North)

Tobias Ellwood (Conservative - Bournemouth East)

Charlie Elphicke (Conservative - Dover)

Nigel Evans (Conservative - Ribble Valley)

David Evennett (Conservative - Bexleyheath and Crayford)

Michael Fallon (Conservative - Sevenoaks)

Tim Farron (Liberal Democrat - Westmorland and Lonsdale)

Marion Fellows (Scottish National Party - Motherwell and Wishaw)

Frank Field (Independent - Birkenhead)

Liam Fox (Conservative - North Somerset)

Mark Francois (Conservative - Rayleigh and Wickford)

George Freeman (Conservative - Mid Norfolk)

Marcus Fysh (Conservative - Yeovil)

David Gauke (Conservative - South West Hertfordshire)

Patricia Gibson (Scottish National Party - North Ayrshire and Arran)

Michelle Gildernew (Sinn Fein - Fermanagh and South Tyrone)

Cheryl Gillan (Conservative - Chesham and Amersham)

John Glen (Conservative - Salisbury)

Mary Glindon (Labour - North Tyneside)

Zac Goldsmith (Conservative - Richmond Park)

Helen Goodman (Labour - Bishop Auckland)

Patrick Grady (Scottish National Party - Glasgow North)

Bill Grant (Conservative - Ayr, Carrick and Cumnock)

Chris Grayling (Conservative - Epsom and Ewell)

Dominic Grieve (Conservative - Beaconsfield)

Philip Hammond (Conservative - Runnymede and Weybridge)

Greg Hands (Conservative - Chelsea and Fulham)

Rebecca Harris (Conservative - Castle Point)

Chris Hazzard (Sinn Fein - South Down)

Oliver Heald (Conservative - North East Hertfordshire)

James Heappey (Conservative - Wells)

Mark Hendrick (Labour - Preston)

Damian Hinds (Conservative - East Hampshire)

Simon Hoare (Conservative - North Dorset)

Kate Hoey (Labour - Vauxhall)

George Hollingbery (Conservative - Meon Valley)

George Howarth (Labour - Knowsley)

Lindsay Hoyle (Deputy Speaker - Chorley)

Nigel Huddleston (Conservative - Mid Worcestershire)

Jeremy Hunt (Conservative - South West Surrey)

Nick Hurd (Conservative - Ruislip, Northwood and Pinner)

Alister Jack (Conservative - Dumfries and Galloway)

Margot James (Conservative - Stourbridge)

Sajid Javid (Conservative - Bromsgrove)

Ranil Jayawardena (Conservative - North East Hampshire)

Bernard Jenkin (Conservative - Harwich and North Essex)

Robert Jenrick (Conservative - Newark)

Boris Johnson (Conservative - Uxbridge and South Ruislip)

Gareth Johnson (Conservative - Dartford)

Joseph Johnson (Conservative - Orpington)

Graham P Jones (Labour - Hyndburn)

Ruth Jones (Labour - Newport West)

Seema Kennedy (Conservative - South Ribble)

Kwasi Kwarteng (Conservative - Spelthorne)

Eleanor Laing (Deputy Speaker - Epping Forest)

David Lammy (Labour - Tottenham)

Mark Lancaster (Conservative - Milton Keynes North)

Phillip Lee (Conservative - Bracknell)

Brandon Lewis (Conservative - Great Yarmouth)

Julian Lewis (Conservative - New Forest East)

Ivan Lewis (Independent - Bury South)

David Lidington (Conservative - Aylesbury)

David Linden (Scottish National Party - Glasgow East)

Julia Lopez (Conservative - Hornchurch and Upminster)

Jonathan Lord (Conservative - Woking)

Craig Mackinlay (Conservative - South Thanet)

Angus Brendan MacNeil (Scottish National Party - Na h-Eileanan an Iar)

Shabana Mahmood (Labour - Birmingham, Ladywood)

John Mann (Labour - Bassetlaw)

Rachael Maskell (Labour - York Central)

Paul Maskey (Sinn Fein - Belfast West)

Theresa May (Conservative - Maidenhead)

Paul Maynard (Conservative - Blackpool North and Cleveleys)

Elisha McCallion (Sinn Fein - Foyle)

Stephen McPartland (Conservative - Stevenage)

Esther McVey (Conservative - Tatton)

Mark Menzies (Conservative - Fylde)

Johnny Mercer (Conservative - Plymouth, Moor View)

Edward Miliband (Labour - Doncaster North)

Amanda Milling (Conservative - Cannock Chase)

Francie Molloy (Sinn Fein - Mid Ulster)

Carol Monaghan (Scottish National Party - Glasgow North West)

Damien Moore (Conservative - Southport)

Anne Marie Morris (Conservative - Newton Abbot)

James Morris (Conservative - Halesowen and Rowley Regis)

Wendy Morton (Conservative - Aldridge-Brownhills)

Sheryll Murray (Conservative - South East Cornwall)

Andrew Murrison (Conservative - South West Wiltshire)

Robert Neill (Conservative - Bromley and Chislehurst)

Gavin Newlands (Scottish National Party - Paisley and Renfrewshire North)

Jesse Norman (Conservative - Hereford and South Herefordshire)

Brendan O'Hara (Scottish National Party - Argyll and Bute)

Jared O'Mara (Independent - Sheffield, Hallam)

Neil Parish (Conservative - Tiverton and Honiton)

Priti Patel (Conservative - Witham)

Mark Pawsey (Conservative - Rugby)

Claire Perry (Conservative - Devizes)

Christopher Pincher (Conservative - Tamworth)

Stephen Pound (Labour - Ealing North)

Rebecca Pow (Conservative - Taunton Deane)

Victoria Prentis (Conservative - Banbury)

Jeremy Quin (Conservative - Horsham)

Dominic Raab (Conservative - Esher and Walton)

Faisal Rashid (Labour - Warrington South)

John Redwood (Conservative - Wokingham)

Lee Rowley (Conservative - North East Derbyshire)

Lloyd Russell-Moyle (Labour - Brighton, Kemptown)

David Rutley (Conservative - Macclesfield)

Paul Scully (Conservative - Sutton and Cheam)

Andrew Selous (Conservative - South West Bedfordshire)

Grant Shapps (Conservative - Welwyn Hatfield)

Alok Sharma (Conservative - Reading West)

Keith Simpson (Conservative - Broadland)

Chloe Smith (Conservative - Norwich North)

Henry Smith (Conservative - Crawley)

Julian Smith (Conservative - Skipton and Ripon)

Royston Smith (Conservative - Southampton, Itchen)

Anna Soubry (Change UK - The Independent Group - Broxtowe)

Caroline Spelman (Conservative - Meriden)

Mark Spencer (Conservative - Sherwood)

Rory Stewart (Conservative - Penrith and The Border)

Mel Stride (Conservative - Central Devon)

Graham Stuart (Conservative - Beverley and Holderness)

Rishi Sunak (Conservative - Richmond (Yorks))

Hugo Swire (Conservative - East Devon)

Maggie Throup (Conservative - Erewash)

Kelly Tolhurst (Conservative - Rochester and Strood)

Craig Tracey (Conservative - North Warwickshire)

David Tredinnick (Conservative - Bosworth)

Anne-Marie Trevelyan (Conservative - Berwick-upon-Tweed)

Jon Trickett (Labour - Hemsworth)

Derek Twigg (Labour - Halton)

Shailesh Vara (Conservative - North West Cambridgeshire)

Keith Vaz (Labour - Leicester East)

Theresa Villiers (Conservative - Chipping Barnet)

Charles Walker (Conservative - Broxbourne)

Robin Walker (Conservative - Worcester)

Ben Wallace (Conservative - Wyre and Preston North)

David Warburton (Conservative - Somerton and Frome)

Tom Watson (Labour - West Bromwich East)

Catherine West (Labour - Hornsey and Wood Green)

Helen Whately (Conservative - Faversham and Mid Kent)

Philippa Whitford (Scottish National Party - Central Ayrshire)

Craig Whittaker (Conservative - Calder Valley)

John Whittingdale (Conservative - Maldon)

Gavin Williamson (Conservative - South Staffordshire)

Rosie Winterton (Deputy Speaker - Doncaster Central)

Jeremy Wright (Conservative - Kenilworth and Southam)

Result of vote on same-sex marriage in Northern Ireland

MPs who voted against lifting abortion ban

David Amess (Conservative - Southend West)

Steve Baker (Conservative - Wycombe)

Henry Bellingham (Conservative - North West Norfolk)

Paul Beresford (Conservative - Mole Valley)

Bob Blackman (Conservative - Harrow East)

Peter Bone (Conservative - Wellingborough)

Suella Braverman (Conservative - Fareham) (Proxy vote cast by Steve Baker)

Andrew Bridgen (Conservative - North West Leicestershire)

James Brokenshire (Conservative - Old Bexley and Sidcup)

Fiona Bruce (Conservative - Congleton)

Lisa Cameron (Scottish National Party - East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow)

Gregory Campbell (Democratic Unionist Party - East Londonderry)

James Cartlidge (Conservative - South Suffolk)

William Cash (Conservative - Stone)

Maria Caulfield (Conservative - Lewes)

Rehman Chishti (Conservative - Gillingham and Rainham)

Christopher Chope (Conservative - Christchurch)

Simon Clarke (Conservative - Middlesbrough South and East Cleveland)

Therese Coffey (Conservative - Suffolk Coastal)

Rosie Cooper (Labour - West Lancashire)

Robert Courts (Conservative - Witney)

Philip Davies (Conservative - Shipley)

David Davis (Conservative - Haltemprice and Howden)

Nigel Dodds (Democratic Unionist Party - Belfast North)

Michelle Donelan (Conservative - Chippenham)

Steve Double (Conservative - St Austell and Newquay)

Richard Drax (Conservative - South Dorset)

David Duguid (Conservative - Banff and Buchan)

Charlie Elphicke (Conservative - Dover)

George Eustice (Conservative - Camborne and Redruth)

Michael Fallon (Conservative - Sevenoaks)

Kevin Foster (Conservative - Torbay)

Mark Francois (Conservative - Rayleigh and Wickford)

Roger Gale (Conservative - North Thanet)

Paul Girvan (Democratic Unionist Party - South Antrim)

Robert Goodwill (Conservative - Scarborough and Whitby)

Peter Grant (Scottish National Party - Glenrothes)

James Gray (Conservative - North Wiltshire)

Chris Grayling (Conservative - Epsom and Ewell)

Chris Green (Conservative - Bolton West)

Damian Green (Conservative - Ashford)

Kirstene Hair (Conservative - Angus)

Mark Harper (Conservative - Forest of Dean)

John Hayes (Conservative - South Holland and The Deepings)

Lady Hermon (Independent - North Down)

Philip Hollobone (Conservative - Kettering)

Adam Holloway (Conservative - Gravesham)

Eddie Hughes (Conservative - Walsall North)

Ranil Jayawardena (Conservative - North East Hampshire)

Andrea Jenkyns (Conservative - Morley and Outwood)

Caroline Johnson (Conservative - Sleaford and North Hykeham)

Helen Jones (Labour - Warrington North)

David Jones (Conservative - Clwyd West)

Marcus Jones (Conservative - Nuneaton)

Mike Kane (Labour - Wythenshawe and Sale East)

Daniel Kawczynski (Conservative - Shrewsbury and Atcham)

Stephen Kerr (Conservative - Stirling)

Greg Knight (Conservative - East Yorkshire)

John Lamont (Conservative - Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

Pauline Latham (Conservative - Mid Derbyshire)

Jeremy Lefroy (Conservative - Stafford)

Edward Leigh (Conservative - Gainsborough)

Andrew Lewer (Conservative - Northampton South)

Ian Liddell-Grainger (Conservative - Bridgwater and West Somerset)

David Lidington (Conservative - Aylesbury)

Emma Little Pengelly (Democratic Unionist Party - Belfast South)

Jonathan Lord (Conservative - Woking)

Anne Main (Conservative - St Albans)

Rachael Maskell (Labour - York Central)

Paul Maynard (Conservative - Blackpool North and Cleveleys)

Nigel Mills (Conservative - Amber Valley)

Matthew Offord (Conservative - Hendon)

Ian Paisley (Democratic Unionist Party - North Antrim)

Owen Paterson (Conservative - North Shropshire)

Mike Penning (Conservative - Hemel Hempstead)

Stephen Pound (Labour - Ealing North)

Victoria Prentis (Conservative - Banbury)

Mark Prisk (Conservative - Hertford and Stortford)

Mark Pritchard (Conservative - The Wrekin)

Tom Pursglove (Conservative - Corby)

Dominic Raab (Conservative - Esher and Walton)

Jacob Rees-Mogg (Conservative - North East Somerset)

Laurence Robertson (Conservative - Tewkesbury)

Mary Robinson (Conservative - Cheadle)

Andrew Rosindell (Conservative - Romford)

Douglas Ross (Conservative - Moray)

Jim Shannon (Democratic Unionist Party - Strangford)

David Simpson (Democratic Unionist Party - Upper Bann)

John Stevenson (Conservative - Carlisle)

Gary Streeter (Conservative - South West Devon)

Desmond Swayne (Conservative - New Forest West)

Robert Syms (Conservative - Poole)

Derek Thomas (Conservative - St Ives)

Ross Thomson (Conservative - Aberdeen South)

Michael Tomlinson (Conservative - Mid Dorset and North Poole)

Martin Vickers (Conservative - Cleethorpes)

Heather Wheeler (Conservative - South Derbyshire)

John Whittingdale (Conservative - Maldon)

Bill Wiggin (Conservative - North Herefordshire)

Sammy Wilson (Democratic Unionist Party - East Antrim)

MPs who did not vote on lifting abortion ban

Nigel Adams (Conservative - Selby and Ainsty)

Bim Afolami (Conservative - Hitchin and Harpenden)

Adam Afriyie (Conservative - Windsor)

Peter Aldous (Conservative - Waveney)

Lucy Allan (Conservative - Telford)

Edward Argar (Conservative - Charnwood)

Richard Bacon (Conservative - South Norfolk)

Kemi Badenoch (Conservative - Saffron Walden)

Harriett Baldwin (Conservative - West Worcestershire)

Stephen Barclay (Conservative - North East Cambridgeshire)

John Baron (Conservative - Basildon and Billericay)

Orfhlaith Begley (Sinn Fein - West Tyrone)

John Bercow (Speaker - Buckingham)

Jake Berry (Conservative - Rossendale and Darwen)

Peter Bottomley (Conservative - Worthing West)

Ben Bradley (Conservative - Mansfield)

Karen Bradley (Conservative - Staffordshire Moorlands)

Mickey Brady (Sinn Fein - Newry and Armagh)

Graham Brady (Conservative - Altrincham and Sale West)

Tom Brake (Liberal Democrat - Carshalton and Wallington)

Jack Brereton (Conservative - Stoke-on-Trent South)

Steve Brine (Conservative - Winchester)

Robert Buckland (Conservative - South Swindon)

Alex Burghart (Conservative - Brentwood and Ongar)

Conor Burns (Conservative - Bournemouth West)

Alun Cairns (Conservative - Vale of Glamorgan)

Alex Chalk (Conservative - Cheltenham)

Douglas Chapman (Scottish National Party - Dunfermline and West Fife)

Jo Churchill (Conservative - Bury St Edmunds)

Colin Clark (Conservative - Gordon)

James Cleverly (Conservative - Braintree)

Geoffrey Clifton-Brown (Conservative - The Cotswolds)

Alberto Costa (Conservative - South Leicestershire)

Geoffrey Cox (Conservative - Torridge and West Devon)

Stephen Crabb (Conservative - Preseli Pembrokeshire)

Janet Daby (Labour - Lewisham East)

David T. C. Davies (Conservative - Monmouth)

Geraint Davies (Labour - Swansea West)

Glyn Davies (Conservative - Montgomeryshire)

Martyn Day (Scottish National Party - Linlithgow and East Falkirk)

Marsha De Cordova (Labour - Battersea)

Leo Docherty (Conservative - Aldershot)

Nadine Dorries (Conservative - Mid Bedfordshire)

Oliver Dowden (Conservative - Hertsmere)

Jackie Doyle-Price (Conservative - Thurrock)

James Duddridge (Conservative - Rochford and Southend East)

Iain Duncan Smith (Conservative - Chingford and Woodford Green)

Alan Duncan (Conservative - Rutland and Melton)

Philip Dunne (Conservative - Ludlow)

Michael Ellis (Conservative - Northampton North)

Tobias Ellwood (Conservative - Bournemouth East)

Nigel Evans (Conservative - Ribble Valley)

David Evennett (Conservative - Bexleyheath and Crayford)

Tim Farron (Liberal Democrat - Westmorland and Lonsdale)

Marion Fellows (Scottish National Party - Motherwell and Wishaw)

Frank Field (Independent - Birkenhead)

Mark Field (Conservative - Cities of London and Westminster)

Liam Fox (Conservative - North Somerset)

Lucy Frazer (Conservative - South East Cambridgeshire)

George Freeman (Conservative - Mid Norfolk)

Marcus Fysh (Conservative - Yeovil)

David Gauke (Conservative - South West Hertfordshire)

Stephen Gethins (Scottish National Party - North East Fife)

Nick Gibb (Conservative - Bognor Regis and Littlehampton)

Patricia Gibson (Scottish National Party - North Ayrshire and Arran)

Michelle Gildernew (Sinn Fein - Fermanagh and South Tyrone)

Cheryl Gillan (Conservative - Chesham and Amersham)

John Glen (Conservative - Salisbury)

Mary Glindon (Labour - North Tyneside)

Zac Goldsmith (Conservative - Richmond Park)

Helen Goodman (Labour - Bishop Auckland)

Patrick Grady (Scottish National Party - Glasgow North)

Bill Grant (Conservative - Ayr, Carrick and Cumnock)

Helen Grant (Conservative - Maidstone and The Weald)

Dominic Grieve (Conservative - Beaconsfield)

John Grogan (Labour - Keighley)

Philip Hammond (Conservative - Runnymede and Weybridge)

Stephen Hammond (Conservative - Wimbledon)

Greg Hands (Conservative - Chelsea and Fulham)

Rebecca Harris (Conservative - Castle Point)

Chris Hazzard (Sinn Fein - South Down)

Oliver Heald (Conservative - North East Hertfordshire)

Gordon Henderson (Conservative - Sittingbourne and Sheppey)

Mark Hendrick (Labour - Preston)

Meg Hillier (Labour - Hackney South and Shoreditch)

Damian Hinds (Conservative - East Hampshire)

Simon Hoare (Conservative - North Dorset)

Kate Hoey (Labour - Vauxhall)

George Hollingbery (Conservative - Meon Valley)

Kevin Hollinrake (Conservative - Thirsk and Malton)

George Howarth (Labour - Knowsley)

John Howell (Conservative - Henley)

Lindsay Hoyle (Deputy Speaker - Chorley)

Nigel Huddleston (Conservative - Mid Worcestershire)

Jeremy Hunt (Conservative - South West Surrey)

Nick Hurd (Conservative - Ruislip, Northwood and Pinner)

Alister Jack (Conservative - Dumfries and Galloway)

Margot James (Conservative - Stourbridge)

Sajid Javid (Conservative - Bromsgrove)

Bernard Jenkin (Conservative - Harwich and North Essex)

Robert Jenrick (Conservative - Newark)

Boris Johnson (Conservative - Uxbridge and South Ruislip)

Gareth Johnson (Conservative - Dartford)

Joseph Johnson (Conservative - Orpington)

Andrew Jones (Conservative - Harrogate and Knaresborough)

Graham P Jones (Labour - Hyndburn)

Ruth Jones (Labour - Newport West)

Susan Elan Jones (Labour - Clwyd South)

Seema Kennedy (Conservative - South Ribble)

Julian Knight (Conservative - Solihull)

Kwasi Kwarteng (Conservative - Spelthorne)

Eleanor Laing (Deputy Speaker - Epping Forest)

Mark Lancaster (Conservative - Milton Keynes North)

Phillip Lee (Conservative - Bracknell)

Oliver Letwin (Conservative - West Dorset)

Brandon Lewis (Conservative - Great Yarmouth)

Julian Lewis (Conservative - New Forest East)

Ivan Lewis (Independent - Bury South)

David Linden (Scottish National Party - Glasgow East)

Julia Lopez (Conservative - Hornchurch and Upminster)

Jack Lopresti (Conservative - Filton and Bradley Stoke)

Craig Mackinlay (Conservative - South Thanet)

Angus Brendan MacNeil (Scottish National Party - Na h-Eileanan an Iar)

Shabana Mahmood (Labour - Birmingham, Ladywood)

Kit Malthouse (Conservative - North West Hampshire)

John Mann (Labour - Bassetlaw)

Scott Mann (Conservative - North Cornwall)

Paul Maskey (Sinn Fein - Belfast West)

Paul Masterton (Conservative - East Renfrewshire)

Theresa May (Conservative - Maidenhead)

Elisha McCallion (Sinn Fein - Foyle)

Andy McDonald (Labour - Middlesbrough)

Catherine McKinnell (Labour - Newcastle upon Tyne North)

Patrick McLoughlin (Conservative - Derbyshire Dales)

John McNally (Scottish National Party - Falkirk)

Stephen McPartland (Conservative - Stevenage)

Esther McVey (Conservative - Tatton)

Mark Menzies (Conservative - Fylde)

Johnny Mercer (Conservative - Plymouth, Moor View)

Edward Miliband (Labour - Doncaster North)

Amanda Milling (Conservative - Cannock Chase)

Francie Molloy (Sinn Fein - Mid Ulster)

Carol Monaghan (Scottish National Party - Glasgow North West)

Damien Moore (Conservative - Southport)

Anne Marie Morris (Conservative - Newton Abbot)

David Morris (Conservative - Morecambe and Lunesdale)

James Morris (Conservative - Halesowen and Rowley Regis)

Wendy Morton (Conservative - Aldridge-Brownhills)

Sheryll Murray (Conservative - South East Cornwall)

Andrew Murrison (Conservative - South West Wiltshire)

Robert Neill (Conservative - Bromley and Chislehurst)

Gavin Newlands (Scottish National Party - Paisley and Renfrewshire North)

Jesse Norman (Conservative - Hereford and South Herefordshire)

Neil O'Brien (Conservative - Harborough)

Brendan O'Hara (Scottish National Party - Argyll and Bute)

Jared O'Mara (Independent - Sheffield, Hallam)

Neil Parish (Conservative - Tiverton and Honiton)

Priti Patel (Conservative - Witham)

Mark Pawsey (Conservative - Rugby)

Claire Perry (Conservative - Devizes)

Christopher Pincher (Conservative - Tamworth)

Rebecca Pow (Conservative - Taunton Deane)

Jeremy Quin (Conservative - Horsham)

John Redwood (Conservative - Wokingham)

Marie Rimmer (Labour - St Helens South and Whiston)

Lee Rowley (Conservative - North East Derbyshire)

Lloyd Russell-Moyle (Labour - Brighton, Kemptown)

David Rutley (Conservative - Macclesfield)

Paul Scully (Conservative - Sutton and Cheam)

Bob Seely (Conservative - Isle of Wight)

Andrew Selous (Conservative - South West Bedfordshire)

Grant Shapps (Conservative - Welwyn Hatfield)

Alok Sharma (Conservative - Reading West)

Keith Simpson (Conservative - Broadland)

Chloe Smith (Conservative - Norwich North)

Eleanor Smith (Labour - Wolverhampton South West)

Henry Smith (Conservative - Crawley)

Julian Smith (Conservative - Skipton and Ripon)

Royston Smith (Conservative - Southampton, Itchen)

Nicholas Soames (Conservative - Mid Sussex)

Anna Soubry (Change UK - The Independent Group - Broxtowe)

John Spellar (Labour - Warley)

Caroline Spelman (Conservative - Meriden)

Mark Spencer (Conservative - Sherwood)

Iain Stewart (Conservative - Milton Keynes South)

Rory Stewart (Conservative - Penrith and The Border)

Mel Stride (Conservative - Central Devon)

Graham Stuart (Conservative - Beverley and Holderness)

Support free-thinking journalism and attend Independent events

Rishi Sunak (Conservative - Richmond (Yorks))

Hugo Swire (Conservative - East Devon)

Maggie Throup (Conservative - Erewash)

Stephen Timms (Labour - East Ham)

Kelly Tolhurst (Conservative - Rochester and Strood)

Craig Tracey (Conservative - North Warwickshire)

David Tredinnick (Conservative - Bosworth)

Anne-Marie Trevelyan (Conservative - Berwick-upon-Tweed)

Jon Trickett (Labour - Hemsworth)

Derek Twigg (Labour - Halton)

Shailesh Vara (Conservative - North West Cambridgeshire)

Keith Vaz (Labour - Leicester East)

Theresa Villiers (Conservative - Chipping Barnet)

Charles Walker (Conservative - Broxbourne)

Robin Walker (Conservative - Worcester)

Ben Wallace (Conservative - Wyre and Preston North)

David Warburton (Conservative - Somerton and Frome)

Tom Watson (Labour - West Bromwich East)

Catherine West (Labour - Hornsey and Wood Green)

Philippa Whitford (Scottish National Party - Central Ayrshire)

Craig Whittaker (Conservative - Calder Valley)

Gavin Williamson (Conservative - South Staffordshire)

Rosie Winterton (Deputy Speaker - Doncaster Central)

Mike Wood (Conservative - Dudley South)

William Wragg (Conservative - Hazel Grove)

Jeremy Wright (Conservative - Kenilworth and Southam)

Register for free to continue reading

Registration is a free and easy way to support our truly independent journalism

By registering, you will also enjoy limited access to Premium articles, exclusive newsletters, commenting, and virtual events with our leading journalists

Please enter a valid email
Please enter a valid email
Must be at least 6 characters, include an upper and lower case character and a number
Must be at least 6 characters, include an upper and lower case character and a number
Must be at least 6 characters, include an upper and lower case character and a number
Please enter your first name
Special characters aren’t allowed
Please enter a name between 1 and 40 characters
Please enter your last name
Special characters aren’t allowed
Please enter a name between 1 and 40 characters
You must be over 18 years old to register
You must be over 18 years old to register
Opt-out-policy
You can opt-out at any time by signing in to your account to manage your preferences. Each email has a link to unsubscribe.

By clicking ‘Create my account’ you confirm that your data has been entered correctly and you have read and agree to our Terms of use, Cookie policy and Privacy notice.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy policy and Terms of service apply.

Already have an account? sign in

By clicking ‘Register’ you confirm that your data has been entered correctly and you have read and agree to our Terms of use, Cookie policy and Privacy notice.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy policy and Terms of service apply.

Register for free to continue reading

Registration is a free and easy way to support our truly independent journalism

By registering, you will also enjoy limited access to Premium articles, exclusive newsletters, commenting, and virtual events with our leading journalists

Already have an account? sign in

By clicking ‘Register’ you confirm that your data has been entered correctly and you have read and agree to our Terms of use, Cookie policy and Privacy notice.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy policy and Terms of service apply.

Join our new commenting forum

Join thought-provoking conversations, follow other Independent readers and see their replies

Comments

Thank you for registering

Please refresh the page or navigate to another page on the site to be automatically logged inPlease refresh your browser to be logged in