Team GB medal table: Full list of Great Britain winners from Tokyo Olympics
Great Britain are enjoying a glittering Olympic Games in Tokyo
Great Britain are enjoying a glittering Olympic Games in Tokyo.
Duncan Scott became the first British athlete to win four medals at a single Games with a fourth medal in the pool.
The Scot won one gold and three silver medals in a hugely successful meet for Team GB’s swimmers.
Charlotte Dujardin is the most decorated British female in history after securing a sixth medal of her career in dressage. She won bronze in both the team and individual events in Japan.
Elsewhere, Jason Kenny became Team GB’s most successful ever Olympian after earning his eighth medal in the velodrome.
Here’s how Team GB have fared in Tokyo:
Gold
Day 15, Joseph Choong, men’s modern pentathlon
Joseph Choong celebrates after winning Olympic gold
Day 15, Galal Yafai, men’s flyweight boxing
Galal Yafai won Great Britain’s first boxing gold of the Tokyo Olympics (Mike Egerton/PA)
Day 14, Kate French, women’s modern pentathlon
Day 14, Laura Kenny and Katie Archibald, cycling madison
Day 13, Matt Walls, cycling omnium
Day 12, Hannah Mills and Eilidh McIntyre, women’s 470
Day 12, Ben Maher, men’s individual showjumping
Day 11, Dylan Fletcher and Stuart Bithell, men’s 49er
Dylan Fletcher and Stuart Bithell secured gold (Bernat Armangue/AP)
Day 11, Giles Scott, men’s Finn
Giles Scott won the gold medal in the men’s Finn class at the Tokyo Olympics (PA)
Day 10, Laura Collett, Tom McEwen and Oliver Townend, eventing team
Day nine, Max Whitlock, men’s pommel
Day nine, Charlotte Worthington, women’s BMX freestyle
Day eight, 4×100 metres mixed medley relay
Day eight, mixed team triathlon relay
Day seven, Beth Shriever, women’s BMX racing
Day five, men’s 4×200 metres freestyle relay
Day four, Tom Dean, men’s 200 metres freestyle
Day three, Adam Peaty, men’s 100 metres breaststroke
Day three, Tom Pidcock, men’s mountain bike race
Day three, Tom Daley and Matty Lee, men’s 10 metres platform diving
Silver
Day 15, Ethan Hayter and Matt Walls, cycling madison
Ethan Hayter and Matt Walls won madison silver (Danny Lawson/PA)
Day 14, men’s 4x100 metres relay
Nethaneel Mitchell-Blake of GB is beaten at the line
Day 14, Laura Muir, women’s 1,500 metres
Laura Muir celebrates her silver medal-winning run
Day 12, Ben Whittaker, light-heavyweight boxing
Ben Whittaker apologised after refusing to wear his silver medal on the podium (Mike Egerton/PA)
Day 11, Katie Archibald, Laura Kenny, Neah Evans, Josie Knight and Elinor Barker, women’s team pursuit
Katie Archibald, Laura Kenny, Neah Evans, Josie Knight and Elinor Barker had to settle for silver (Danny Lawson/PA)
Day 11, Jack Carlin, Jason Kenny and Ryan Owens, men’s team pursuit
Jack Carlin, Ryan Owens and Jason Kenny lost to Holland in the final (Danny Lawson/PA)
Day 11, Keely Hodgkinson, women’s 800 metres
Keely Hodgkinson reacts after the 800m final (Martin Rickett/PA)
Day 11, Pat McCormack, men’s welterweight boxing
Pat McCormack won silver in the ring (Adam Davy/PA)
Day 10, Emily Campbell, weightlifting, women’s +87kg
Day 10, Tom McEwen, eventing individual
Day nine, men’s 4x100 metres medley relay
Day seven, Kye Whyte, men’s BMX racing
Day seven, Duncan Scott, men’s 200 metres individual medley
Day six, Mallory Franklin, canoe slalom, women’s C1
Day five, rowing, men’s quadruple sculls
Day four, Duncan Scott, men’s 200 metres freestyle
Day four, Georgia Taylor-Brown, women’s triathlon
Day three, Alex Yee, men’s triathlon
Day three, Lauren Williams, taekwondo, women’s -67kg
Day two, Bradly Sinden, taekwondo, men’s -68kg
Bronze
Day 15, Tom Daley, men’s individual 10 metres platform
Bronze medalist Tom Daley of Team Great Britain poses after the medal ceremony
Day 15, Josh Kerr, men’s 1,500 metres
Josh Kerr finished third in the men’s 1,500m (Martin Rickett/PA)
Day 14, women’s 4x100 metres relay
Day 14, Jack Carlin, men’s individual sprint
Day 14, women’s hockey
Britain bagged bronze in the women’s hockey at Tokyo 2020 (Adam Davy/PA)
Day 13, Holly Bradshaw, women’s pole vault
Day 13, Liam Heath, K1 200 metres
Day 12, Sky Brown, women’s park skateboarding
Day 12, Joe Frazer, super-heavyweight boxing
Day 11, John Gimson, Anna Burnet, mixed Nacra 17 sailing
Anna Burnet and John Gimson claimed silver (Gregorio Borgia/AP)
Day 11, Jack Laugher, men’s 3 metres springboard
Great Britain’s Jack Laugher celebrates winning the bronze medal (Martin Rickett/PA)
Day nine, Declan Brooks, men’s BMX freestyle
Day eight, Karriss Artingstall, boxing, women’s featherweight
Day eight, Emma Wilson, women’s windsurfer RS:X
Day seven, Bryony Page, women’s trampoline
Day seven, Luke Greenbank, men’s 200 metres backstroke
Day seven, men’s eight rowing
Day six, Matt Coward-Holley, shooting, men’s trap
Day five, Charlotte Dujardin, equestrian, individual dressage
Day four, gymnastics, women’s final
Day four, Bianca Walkden, taekwondo, women’s +67kg
Day four, Charlotte Dujardin, Carl Hester and Charlotte Fry, team dressage
Day two, Chelsie Giles, judo, women’s -52kg
Subscribe to Independent Premium to bookmark this article
Want to bookmark your favourite articles and stories to read or reference later? Start your Independent Premium subscription today.
Join our commenting forum
Join thought-provoking conversations, follow other Independent readers and see their replies