Today's Order of Play
The order of play at Wimbledon, Wednesday 2 July:
The order of play at Wimbledon, Wednesday 2 July:
Centre Court Court 1.00 pm
(10) T Henman (Gbr) v (13) S Grosjean (Fra)
(4) R Federer (Swi) v (8) S Schalken (Ned)
Court One 1.00 pm
A Popp (Ger) v M Philippoussis (Aus)
J Bjorkman (Swe) v (5) A Roddick (USA)
Court Two 12.00 noon
(7) J Husarova (Svk) and C Martinez (Spa) v (4) L Davenport (USA) and L M Raymond (USA)
(8) S Kuznetsova (Rus) and M Navratilova (USA) v (2) K Clijsters (Bel) and A Sugiyama (Jpn)
(15) P Vizner (Cze) and N J Pratt (Aus) v (2) M Bryan (USA) and L M Raymond (USA)
M Rodriguez (Arg) and S Reeves (USA) v (4) T A Woodbridge (Aus) and S Kuznetsova (Rus)
Court Three 12.00 noon
(1) V Ruano Pascual (Spa) and P Suarez (Arg) v (12) P Mandula (Hun) and P Wartusch (Aut)
(15) E Dementieva (Rus) and L Krasnoroutskaya (Rus) v M Vento–Kabchi (Ven) and A Widjaja (Ino)
P Hanley (Aus) and A Molik (Aus) v (10) L Friedl (Cze) and L Huber (Rsa)
(5) L Paes (Ind) and M Navratilova (USA) v P Luczak (Aus) and C Wheeler (Aus)
Court Four 12.00 noon
G W Donnelly (USA) and L Jensen (USA) v H Guenthardt (Swi) and B Taroczy (Hun) RR
A Ram (Isr) and A Rodionova (Rus) v S Huss (Aus) and N Miyagi (Jap)
R Casals (USA) and H Mandlikova (Aus) v J M Durie (Gbr) and G Magers (USA) SL
P Aldrich (Rsa) and D Visser (Rsa) v J Frana (Arg) and L Lavalle (Mex) RR
Court Five 12.00 noon
H Tecau (Rom) v D Mullings (Bah)
M Jausovec (Slo) and H Sukova (Cze) v C C Bassett–Seguso (USA) and A Smith (USA) SL
N Tauziat (Fra) and Y Vermaak (Rsa) v L Neiland (Rus) and W M Turnbull (Aus) SL
S Casal (Spa) and E Sanchez (Spa) v T J Middleton (USA) and S Zivojinovic (Yug) RR
Court Six 12.00 noon
(12) T Golovin (Fra) v L Giltinan (Aus)
(11) B Rosa (Bra) v (6) F Mergea (Rom)
S Davis (USA) and D Pate (USA) v J Nystrom (Swe) and M Pernfors (Swe) RR
(1) F Mergea (Rom) and H Tecau (Rom) v H Abid (Tun) and F Wolmarans (Rsa) BD
Court Seven 12.00 noon
(1) T Berdych (Cze) v J Goodall (Gbr)
M Zverev (Ger) v L Flores (Mex)
T Berdych (Cze) and S Stakhovsky (Ukr) v J Huta–Galung (Ned) and R Tatuhey (Ned) BD
(4) G Balazs (Hun) and D Sela (Isr) v P Figueroa (Swe) and L Flores (Mex) BD
Court Eight 12.00 noon
B Evans (USA) v (4) M Montcourt (Fra)
A Tchakvetadze (Rus) v B Ko (Can)
S Dev Varman (Ind) and K Rastogi (Ind) v A Murray (Gbr) and T Rushby (Gbr) BD
A Kuznetsov (USA) and M Zverev (Ger) v R Hutchins (Gbr) and G Thomas (Gbr) BD
Court Nine 12.00 noon
S Rieschick (Ger) v G Monfils (Fra)
M Kawatoko (Jpn) v (2) C Gullickson (USA)
M Moulton–Levy (USA) and K Zoricic (Can) v M Falcon (USA) and A Gonzalez Penas (Spa) GD
(1) J Gajdosova (Svk) and A Hlavackova (Cze) v A Kleybanova (Rus) and S Mirza (Ind) GD
Court 11 12.00 noon
H Abid (Tun) v (7) J W Tsonga (Fra)
(4) J Gajdosova (Svk) v K Bondarenko (Ukr)
R Smeets (Aus) v P Steinberger (Ger)
(3) K Bondarenko (Ukr) and A Tsutskova (Ukr) v M Andersson (Swe) and S Ferguson (Aus) GD
Court 13 12.00 noon
(1) M Bhupathi (Ind) and M Mirnyi (Blr) v (8) M Damm (Cze) and C Suk (Cze)
I Kloss (Rsa) and K Rinaldi (USA) v C Lindqvist (Swe) and R D Nideffer (Rsa) SL
(1) M Bhupathi (Ind) and P Suarez (Arg) v N Zimonjic (Yug) and I Tulyaganova (Uzb)
T R Gullikson (USA) and R L Stockton (USA) v (2) P Fleming (USA) and A Mayer (USA)
Court 14 12.00 noon
L Safarova (Cze) v (3) M Krajicek (Ned)
(7) A Baker (USA) v S Peer (Isr)
T Bacsinszky (Swi) and M Gojnea (Rom) v K Bohmova (Cze) and M Krajicek (Ned) GD
A Baker (USA) and I Ichim (USA) v J Cohen (USA) and M Mitchell (USA) GD
(1) C Dowdeswell (Gbr) and C J Mottram (Gbr) v B E Gottfried (USA) and R Ramirez (Mex)
Court 16 12.00 noon
(15) F Gil (Por) v M Lowe (Gbr)
(1) S Rao (USA) v E Marama (NZ)
C Kwon (USA) and F Gil (Por) v (3) B Evans (USA) and S Oudsema (USA) BD
S Bhambri (Ind) and L Giltinan (Aus) v (4) C Dellacqua (Aus) and A Szili (Aus) GD
Court 17 12.00 noon
J Baker (Gbr) v J Huta–Galung (Ned)
A Ivanovic (Yug) v K Flipkens (Bel)
D Muller (Ger) and S Rieschick (Ger) v (2) B Baker (USA) and P Simmonds (USA) BD
V Havartsova (Blr) and A Kudryavtseva (Rus) v (2) K Czafikova (Svk) and K Flipkens (Bel) GD
Court 18 12.00 noon
N Broad (Gbr) and P Hand (Gbr) v K Flach (USA) and R Seguso (USA) RR
D Nestor (Can) and S Jeyaseelan (Can) v (6) W Black (Zim) and C Black (Zim)
P Galbraith (USA) and S Melville (USA) v D Rostagno (USA) and L Shiras (USA) RR
J B Fitzgerald (Aus) and M Kratzmann (Aus) v J Grabb (USA) and J Hlasek (Swi) RR
Court 19 12.00 noon
(8) C Guccione (Aus) v P Figueroa (Swe)
K O'Brien (Gbr) v (11) E Laine (Fin)
A Feeney (Aus) and C Guccione (Aus) v L Chikhladze (Geo) and R Jarc (Slo) BD
K O'Brien (Gbr) and G Stoop (Gbr) v E Laine (Fin) and N Pavic (Cro) GD
THE FOLLOWING MATCHES WILL BE PLAYED ON COURTS TO BE ARRANGED
M J Bates (Gbr) and N A Fulwood (Gbr) v A Jarryd (Swe) and H Leconte (Fra) RR
K Curren (USA) and J Kriek (USA) v (4) M Bahrami () and G Mayer (USA)
Subscribe to Independent Premium to bookmark this article
Want to bookmark your favourite articles and stories to read or reference later? Start your Independent Premium subscription today.
Join our commenting forum
Join thought-provoking conversations, follow other Independent readers and see their replies