As it happenedended1470624003

Rio 2016 live: Olympics day two as Adam Peaty wins gold and Jazz Carlin silver to get Team GB off the mark

Follow the latest from day two at the Rio Olympic Games

Jack de Menezes
Rio de Janeiro and London
,Ian Herbert,Matt Gatward,Kevin Garside
Sunday 07 August 2016 09:41
Comments
Adam Peaty poses with his 100m breaststroke gold medal
Adam Peaty poses with his 100m breaststroke gold medal

Day two of the Rio Olympic Games saw Team GB win their first medals as Adam Peaty secured gold in the 100m breaststroke with a dominant world record display, while Jazz Carlin won silver in the women's 400m freestyle final. The second day has also brought a blanket ban for Russia from the Paralympic Games in Rio over state-sponsored doping reports. Follow the latest here.

Follow the live action below...

Please allow a moment for the blog to load...

Full day two Olympic schedule

(All times local -4hrs BST)

08:00 Tennis Order of play available evening before

08:30 Rowing Men's Single Sculls Repechage 1

08:40 Rowing Men's Single Sculls Repechage 2

08:50 Rowing Men's Single Sculls Repechage 3

09:00 Shooting 10m Air Pistol Women's Qualification

09:00 Archery Women's Team 1/8 Eliminations

09:00 Table Tennis Women's Singles Round 2

09:00 Table Tennis Women's Singles Round 2

09:00 Table Tennis Women's Singles Round 2

09:00 Table Tennis Women's Singles Round 2

09:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:00 Rowing Women's Single Sculls Repechage 1

09:00 Shooting Trap Women's Qualification

09:10 Rowing Women's Single Sculls Repechage 2

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Fencing Men's Foil Individual Table of 64

09:20 Rowing Women's Single Sculls Repechage 3

09:25 Archery Women's Team 1/8 Eliminations

09:30 Handball Men's Preliminary Group A: Croatia v Qatar

09:30 Volleyball Men's Preliminary: Pool A: France v Italy

09:30 Rowing Men's Pair Repechage 1

09:30 Shooting Trap Men's Qualification: Day 1

09:40 Rowing Women's Double Sculls Repechage 1

09:45 Gymnastics Artistic Women's Team Qualification Subdivision 1

09:45 Gymnastics Artistic Women's Vault Qualification Subdivision 1

09:45 Gymnastics Artistic Women's Uneven Bars Qualification Subdivision 1

09:45 Gymnastics Artistic Women's Floor Exercise Qualification Subdivision 1

09:45 Gymnastics Artistic Women's Qualification: Subdivision 1

09:45 Gymnastics Artistic Women's Individual All-Around Qualification Subdivision 1

09:45 Gymnastics Artistic Women's Balance Beam Qualification Subdivision 1

09:50 Archery Women's Team 1/8 Eliminations

09:50 Rowing Men's Double Sculls Repechage 1

10:00 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:00 Hockey Women's Pool A: New Zealand v South Korea

10:00 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool F

10:00 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

10:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

10:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

10:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

10:00 Rowing Lightweight Men's Four Repechage 1

10:00 Equestrian Eventing Team Dressage Day 2

10:00 Equestrian Eventing Individual Dressage Day 2

10:00 Weightlifting Men's 56kg Group B

10:05 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:05 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:09 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:10 Rowing Women's Pair Heat 1

10:10 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:13 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:15 Archery Women's Team 1/8 Eliminations

10:15 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:17 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:20 Rowing Women's Pair Heat 2

10:20 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:21 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:25 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:25 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:29 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:30 Rowing Women's Pair Heat 3

10:30 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:33 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:35 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:37 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:40 Rowing Lightweight Women's Double Sculls Heat 1

10:40 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:41 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:45 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

10:45 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:49 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

10:50 Rowing Lightweight Women's Double Sculls Heat 2

10:50 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:55 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

10:56 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

11:00 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

11:00 Rowing Lightweight Women's Double Sculls Heat 3

11:00 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

11:00 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

11:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

11:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

11:00 Table Tennis Men's Singles Round 2

11:00 Shooting 10m Air Pistol Women's Finals

11:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool B: Spain v Kenya

11:00 Hockey Women's Pool B: Japan v India

11:00 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool B

11:04 Judo Women -52 kg Elimination Round of 32

11:05 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:08 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:10 Rowing Lightweight Women's Double Sculls Heat 4

11:10 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:12 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:15 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:15 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

11:15 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:16 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:20 Rowing Lightweight Men's Double Sculls Heat 1

11:20 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:20 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:24 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:25 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:28 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:30 Rowing Lightweight Men's Double Sculls Heat 2

11:30 Gymnastics Artistic Women's Team Qualification Subdivision 2

11:30 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

11:30 Gymnastics Artistic Women's Vault Qualification Subdivision 2

11:30 Gymnastics Artistic Women's Uneven Bars Qualification Subdivision 2

11:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool B: New Zealand v France

11:30 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:30 Gymnastics Artistic Women's Floor Exercise Qualification Subdivision 2

11:30 Gymnastics Artistic Women's Qualification: Subdivision 2

11:30 Handball Men's Preliminary Group B: Sweden v Germany

11:30 Gymnastics Artistic Women's Individual All-Around Qualification Subdivision 2

11:30 Gymnastics Artistic Women's Balance Beam Qualification Subdivision 2

11:32 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:35 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:35 Volleyball Men's Preliminary: Pool B: Brazil v Mexico

11:36 Judo Women -52 kg Elimination Round of 16

11:40 Rowing Lightweight Men's Double Sculls Heat 3

11:40 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:40 Judo Women -52 kg QuarterFinal

11:44 Judo Women -52 kg QuarterFinal

11:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:45 Fencing Men's Foil Individual Table of 32

11:45 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:45 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

11:48 Judo Women -52 kg QuarterFinal

11:50 Rowing Lightweight Men's Double Sculls Heat 4

11:50 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

11:52 Judo Women -52 kg QuarterFinal

11:55 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:00 Rowing Men's Four Heat 1

12:00 Basketball Women's Preliminary Round Group B: USA v Senegal

12:00 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool A

12:00 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:00 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

12:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool C: Brazil v Japan

12:05 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:10 Rowing Men's Four Heat 2

12:10 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:15 Cycling Road Women's Road Race

12:15 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:15 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

12:20 Rowing Men's Four Heat 3

12:20 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:25 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:30 Hockey Women's Pool A: Netherlands v Spain

12:30 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:30 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

12:30 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

12:30 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

12:30 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

12:30 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

12:30 Weightlifting Women's 53kg Group B

12:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool C: Canada v Great Britain

12:30 Canoe Slalom Canoe Single (C1) Men Heats 1st Run

12:35 Judo Men -66 kg Elimination Round of 64

12:40 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

12:45 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

12:45 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

12:50 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

12:55 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:00 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

13:00 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool D

13:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool A: Fiji v Colombia

13:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

13:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

13:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

13:00 Fencing Men's Foil Individual Table of 16

13:00 Football Men's First Round: Group C: Fiji v Mexico

13:00 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:02 Swimming Women's 100m Backstroke: Heat 1

13:05 Swimming Women's 100m Backstroke: Heat 2

13:05 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:08 Swimming Women's 100m Backstroke: Heat 3

13:10 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:11 Swimming Women's 100m Backstroke: Heat 4

13:14 Swimming Women's 100m Backstroke: Heat 5

13:15 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

13:15 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:17 Swimming Women's 100m Backstroke: Heat 6

13:20 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:20 Canoe Slalom Kayak (K1) Men Heats 1st Run

13:22 Swimming Men's 200m Freestyle: Heat 1

13:25 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:28 Swimming Men's 200m Freestyle: Heat 2

13:30 Hockey Women's Pool A: China v Germany

13:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

13:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

13:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

13:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

13:30 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool A: Australia v USA

13:34 Swimming Men's 200m Freestyle: Heat 3

13:35 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:40 Swimming Men's 200m Freestyle: Heat 4

13:40 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:45 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:45 Fencing Men's Foil Individual QuarterFinal 1

13:45 Fencing Men's Foil Individual QuarterFinal 2

13:45 Fencing Men's Foil Individual QuarterFinal 3

13:45 Fencing Men's Foil Individual QuarterFinal 4

13:46 Swimming Men's 200m Freestyle: Heat 5

13:50 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:52 Swimming Men's 200m Freestyle: Heat 6

13:55 Judo Men -66 kg Elimination Round of 32

13:59 Swimming Women's 100m Breaststroke: Heat 1

14:00 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:00 Archery Women's Team QuarterFinal

14:02 Swimming Women's 100m Breaststroke: Heat 2

14:05 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:05 Swimming Women's 100m Breaststroke: Heat 3

14:08 Swimming Women's 100m Breaststroke: Heat 4

14:10 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:11 Swimming Women's 100m Breaststroke: Heat 5

14:14 Swimming Women's 100m Breaststroke: Heat 6

14:15 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:15 Basketball Women's Preliminary Round Group B: Serbia v Spain

14:15 Basketball Men's Preliminary Round Group B: Brazil v Lithuania

14:19 Swimming Men's 100m Backstroke: Heat 1

14:20 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:22 Swimming Men's 100m Backstroke: Heat 2

14:25 Swimming Men's 100m Backstroke: Heat 3

14:25 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:25 Archery Women's Team QuarterFinal

14:28 Swimming Men's 100m Backstroke: Heat 4

14:30 Gymnastics Artistic Women's Team Qualification Subdivision 3

14:30 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:30 Gymnastics Artistic Women's Vault Qualification Subdivision 3

14:30 Gymnastics Artistic Women's Uneven Bars Qualification Subdivision 3

14:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

14:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

14:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

14:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

14:30 Gymnastics Artistic Women's Floor Exercise Qualification Subdivision 3

14:30 Gymnastics Artistic Women's Qualification: Subdivision 3

14:30 Gymnastics Artistic Women's Individual All-Around Qualification Subdivision 3

14:30 Canoe Slalom Canoe Single (C1) Men Heats 2nd Run

14:30 Gymnastics Artistic Women's Balance Beam Qualification Subdivision 3

14:31 Swimming Men's 100m Backstroke: Heat 5

14:34 Swimming Men's 100m Backstroke: Heat 6

14:35 Judo Men -66 kg Elimination Round of 16

14:39 Swimming Women's 400m Freestyle: Heat 1

14:40 Handball Men's Preliminary Group A: Denmark v Argentina

14:40 Judo Men -66 kg QuarterFinal

14:45 Judo Men -66 kg QuarterFinal

14:45 Swimming Women's 400m Freestyle: Heat 2

14:50 Judo Men -66 kg QuarterFinal

14:50 Archery Women's Team QuarterFinal

14:51 Swimming Women's 400m Freestyle: Heat 3

14:55 Judo Men -66 kg QuarterFinal

14:57 Swimming Women's 400m Freestyle: Heat 4

15:00 Football Men's First Round: Group D: Honduras v Portugal

15:00 Volleyball Men's Preliminary: Pool A: Poland v Egypt

15:00 Shooting Trap Women's SemiFinals

15:03 Swimming Women's 400m Freestyle: Heat 5

15:11 Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay: Heat 1

15:15 Archery Women's Team QuarterFinal

15:19 Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay: Heat 2

15:20 Canoe Slalom Kayak (K1) Men Heats 2nd Run

15:30 Shooting Trap Women's Bronze Medal Match

15:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

15:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

15:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

15:30 Table Tennis Men's Singles Round 2

15:30 Weightlifting Women's 53kg Group A

15:30 Judo Men -66 kg Repechage contest

15:30 Judo Women -52 kg Repechage contest

15:40 Judo Men -66 kg Repechage contest

15:40 Judo Women -52 kg Repechage contest

15:43 Archery Women's Team SemiFinal

15:45 Shooting Trap Women's Gold Medal Match

15:50 Judo Women -52 kg SemiFinal of Table A

16:00 Judo Women -52 kg SemiFinal of Table B

16:00 Fencing Men's Foil Individual SemiFinal 1

16:00 Football Men's First Round: Group C: Germany v South Korea

16:00 Rugby Sevens Women's Placing 9-12

16:00 Diving Women's Synchronised 3m Springboard Final

16:11 Archery Women's Team SemiFinal

16:30 Fencing Men's Foil Individual SemiFinal 2

16:30 Rugby Sevens Women's Placing 9-12

16:30 Judo Men -66 kg SemiFinal of Table A

16:35 Judo Men -66 kg SemiFinal of Table B

16:39 Archery Women's Team Bronze Medal Match

16:40 Judo Women -52 kg Contest for Bronze Medal A

16:40 Handball Men's Preliminary Group B: oland v Brazil

16:40 Judo Men -66 kg Contest for Bronze Medal A

16:50 Judo Women -52 kg Contest for Bronze Medal B

17:00 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

17:00 Hockey Men's Pool A: Great Britain v New Zealand

17:00 Rugby Sevens Women's Quarter-Final 1

17:00 Judo Women -52 kg Final: Gold Medal Contest

17:05 Volleyball Men's Preliminary: Pool B: USA v Canada

17:07 Archery Women's Team Gold Medal Match

17:10 Judo Men -66 kg Contest for Bronze Medal B

17:15 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

17:15 Fencing Men's Foil Individual Bronze Medal Bout

17:20 Judo Men -66 kg Final: Gold Medal Contest

17:30 Gymnastics Artistic Women's Team Qualification Subdivision 4

17:30 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

17:30 Gymnastics Artistic Women's Vault Qualification Subdivision 4

17:30 Gymnastics Artistic Women's Uneven Bars Qualification Subdivision 4

17:30 Rugby Sevens Women's Quarter-Final 2

17:30 Gymnastics Artistic Women's Floor Exercise Qualification Subdivision 4

17:30 Gymnastics Artistic Women's Qualification: Subdivision 4

17:30 Basketball Women's Preliminary Round Group A: Australia v Turkey

17:30 Gymnastics Artistic Women's Individual All-Around Qualification Subdivision 4

17:30 Gymnastics Artistic Women's Balance Beam Qualification Subdivision 4

17:45 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

17:45 Fencing Men's Foil Individual Gold Medal Bout

18:00 Football Men's First Round: Group D: Argentina v Algeria

18:00 Hockey Men's Pool A: Netherlands v Ireland

18:00 Rugby Sevens Women's Quarter-Final 3

18:00 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

18:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

18:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

18:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

18:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

18:15 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

18:30 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool F

18:30 Rugby Sevens Women's Quarter-Final 4

18:30 Boxing Men's Welter (69kg) Preliminaries

18:45 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

19:00 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

19:00 Basketball Men's Preliminary Round Group B: Croatia v Spain

19:00 Football Men's First Round: Group A: Denmark v South Africa

19:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

19:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

19:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

19:00 Table Tennis Women's Singles Round 3

19:00 Football Men's First Round: Group B: Sweden v Nigeria

19:00 Weightlifting Men's 56kg Group A

19:15 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

19:30 Hockey Men's Pool A: Brazil v Belguim

19:45 Basketball Women's Preliminary Round Group A: France v Belarus

19:50 Handball Men's Preliminary Group A: France v Tunisia

20:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

20:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

20:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

20:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

20:30 Gymnastics Artistic Women's Team Qualification Subdivision 5

20:30 Gymnastics Artistic Women's Vault Qualification Subdivision 5

20:30 Gymnastics Artistic Women's Uneven Bars Qualification Subdivision 5

20:30 Volleyball Men's Preliminary: Pool A: Russia v Cuba

20:30 Gymnastics Artistic Women's Floor Exercise Qualification Subdivision 5

20:30 Gymnastics Artistic Women's Qualification: Subdivision 5

20:30 Gymnastics Artistic Women's Individual All-Around Qualification Subdivision 5

20:30 Hockey Men's Pool B: Australia v Spain

20:30 Gymnastics Artistic Women's Balance Beam Qualification Subdivision 5

21:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

21:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

21:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

21:00 Table Tennis Men's Singles Round 3

21:50 Handball Men's Preliminary Group B: Slovenia v Egypt

22:00 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool D

22:00 Football Men's First Round: Group A: Brazil v Iraq

22:00 Football Men's First Round: Group B: Japan v Colombia

22:03 Swimming Women's 100m Butterfly Final

22:11 Swimming Men's 200m Freestyle SemiFinal 1

22:20 Swimming Men's 200m Freestyle SemiFinal 2

22:29 Swimming Women's 100m Breaststroke SemiFinal 1

22:30 Basketball Men's Preliminary Round Group B: Nigeria v Argentina

22:35 Volleyball Men's Preliminary: Pool B: Argentina v Iran

22:37 Swimming Women's 100m Breaststroke SemiFinal 2

22:53 Swimming Men's 100m Breaststroke Final

23:00 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool B

23:01 Swimming Women's 400m Freestyle Final

23:12 Swimming Men's 100m Backstroke SemiFinal 1

23:20 Swimming Men's 100m Backstroke SemiFinal 2

23:36 Swimming Women's 100m Backstroke SemiFinal 1

23:44 Swimming Women's 100m Backstroke SemiFinal 2

23:54 Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay Final

23:59 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool A

1470434834

More on the sad news Pele will not be able to attend tonight because of ill health. 

"I'm not in physical condition to take part in the opening ceremony," Pele said.

"Only God is more important than my health. In my life, I've had fractures, surgeries, pain, hospital stays, victories and defeats. And I've always respected those who admire me." 

Samuel Stevens5 August 2016 23:07
1470434851

Samuel Stevens5 August 2016 23:07
1470441395

And now the inexorable march of athletes. Hang in there folks, you can do it. Given my inability to correctly identify German table tennis players, I'll leave you in the capable hands of our sport guys.

Christopher Hooton6 August 2016 00:56
1470442138

Aruba looked a happy bunch. Didn't know where it was. Looked it up and now it's obvious why they're a happy bunch.

Matt Gatward6 August 2016 01:08
1470442634

Here come China. This could take some time

Matt Gatward6 August 2016 01:17
1470443293

Egypt. That's with an E. Fifth letter of the alphabet. 21 to go if my maths are correct...

Matt Gatward6 August 2016 01:28
1470443571

Flag carrying Rafa Nadal with a massive beam on his chops as he leads Spain out into the Marcana. 

Matt Gatward6 August 2016 01:32
1470443756

The U S of A ... Hundreds of em. Very preppy with the white chino look

Matt Gatward6 August 2016 01:35
1470443876

Russia soon....what reception will they get?

Matt Gatward6 August 2016 01:37
1470444212

Team GB in the house. Andy Murray with the flag. Not sure about the jackets

Matt Gatward6 August 2016 01:43

Register for free to continue reading

Registration is a free and easy way to support our truly independent journalism

By registering, you will also enjoy limited access to Premium articles, exclusive newsletters, commenting, and virtual events with our leading journalists

Please enter a valid email
Please enter a valid email
Must be at least 6 characters, include an upper and lower case character and a number
Must be at least 6 characters, include an upper and lower case character and a number
Must be at least 6 characters, include an upper and lower case character and a number
Please enter your first name
Special characters aren’t allowed
Please enter a name between 1 and 40 characters
Please enter your last name
Special characters aren’t allowed
Please enter a name between 1 and 40 characters
You must be over 18 years old to register
You must be over 18 years old to register
Opt-out-policy
You can opt-out at any time by signing in to your account to manage your preferences. Each email has a link to unsubscribe.

By clicking ‘Create my account’ you confirm that your data has been entered correctly and you have read and agree to our Terms of use, Cookie policy and Privacy notice.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy policy and Terms of service apply.

Already have an account? sign in

By clicking ‘Register’ you confirm that your data has been entered correctly and you have read and agree to our Terms of use, Cookie policy and Privacy notice.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy policy and Terms of service apply.

Register for free to continue reading

Registration is a free and easy way to support our truly independent journalism

By registering, you will also enjoy limited access to Premium articles, exclusive newsletters, commenting, and virtual events with our leading journalists

Already have an account? sign in

By clicking ‘Register’ you confirm that your data has been entered correctly and you have read and agree to our Terms of use, Cookie policy and Privacy notice.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy policy and Terms of service apply.

Join our new commenting forum

Join thought-provoking conversations, follow other Independent readers and see their replies

Comments

Thank you for registering

Please refresh the page or navigate to another page on the site to be automatically logged inPlease refresh your browser to be logged in