As it happenedended1470528550

Rio 2016: Day one as it happened as Chris Froome misses out on gold and Adam Peaty breaks world record

Relive all the action live from the Olympic Games

Jack de Menezes
Rio de Janeiro and London
,Samuel Stevens,Ian Herbert,Matt Gatward,Kevin Garside
Saturday 06 August 2016 09:00
comments

The first day of the Olympic Games gets underway on Saturday where three-time Tour de France winner Chris Froome missed out on gold in the men’s road race along with Adam Yates and Geraint Thomas, with Belgium's Greg van Avermaet triumphing in a sprint finish to clinch one of 12 medals on offer. Follow the latest here.

Follow the live action below…

Please allow a moment for the blog to load…

Full Olympic day one schedule

(All times local -4hrs BST)

08:00 Tennis Order of play available evening before

08:30 Rowing Men's Single Sculls Heat 1

08:30 Shooting 10m Air Rifle Women's Qualification

08:40 Rowing Men's Single Sculls Heat 2

08:50 Rowing Men's Single Sculls Heat 3

09:00 Table Tennis Women's Singles Preliminary Round

09:00 Table Tennis Women's Singles Preliminary Round

09:00 Table Tennis Women's Singles Preliminary Round

09:00 Table Tennis Women's Singles Preliminary Round

09:00 Archery Men's Team 1/8 Eliminations

09:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:00 Rowing Men's Single Sculls Heat 4

09:00 Water Polo Men's Preliminary Round: Group A: Serbia v Hungary

09:10 Rowing Men's Single Sculls Heat 5

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 64

09:20 Rowing Men's Single Sculls Heat 6

09:25 Archery Men's Team 1/8 Eliminations

09:30 Handball Women's Preliminary Group A: Norway v Brazil

09:30 Cycling Road Men's Road Race

09:30 Volleyball Women's Preliminary: Pool A: Japan v South Korea

09:30 Rowing Women's Single Sculls Heat 1

09:40 Rowing Women's Single Sculls Heat 2

09:45 Table Tennis Women's Singles Preliminary Round

09:45 Table Tennis Women's Singles Preliminary Round

09:45 Table Tennis Men's Singles Preliminary Round

09:45 Table Tennis Men's Singles Preliminary Round

09:50 Archery Men's Team 1/8 Eliminations

09:50 Rowing Women's Single Sculls Heat 3

10:00 Hockey Men's Pool A: Argentina v Netherlands

10:00 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:00 Rowing Women's Single Sculls Heat 4

10:00 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:00 Equestrian EVenezuelating Team Dressage Day 1

10:00 Equestrian EVenezuelating Indiaividual Dressage Day 1

10:00 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool B

10:05 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:05 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:09 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:10 Rowing Women's Single Sculls Heat 5

10:10 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:13 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:15 Archery Men's Team 1/8 Eliminations

10:15 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:17 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:20 Water Polo Men's Preliminary Round: Group B: USA v Croatia

10:20 Rowing Women's Single Sculls Heat 6

10:20 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:21 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:25 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:25 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:29 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:30 Gymnastics Artistic Men's Parallel Bars Qualification Subdivision 1

10:30 Rowing Men's Pair Heat 1

10:30 Gymnastics Artistic Men's Team Qualification Subdivision 1

10:30 Table Tennis Men's Singles Preliminary Round

10:30 Table Tennis Men's Singles Preliminary Round

10:30 Table Tennis Men's Singles Preliminary Round

10:30 Table Tennis Men's Singles Preliminary Round

10:30 Gymnastics Artistic Men's Vault Qualification Subdivision 1

10:30 Gymnastics Artistic Men's Floor Exercise Qualification Subdivision 1

10:30 Gymnastics Artistic Men's Pommel Horse Qualification Subdivision 1

10:30 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:30 Gymnastics Artistic Men's Qualification: Subdivision 1

10:30 Gymnastics Artistic Men's Rings Qualification Subdivision 1

10:30 Shooting 10m Air Rifle Women's Finals

10:30 Gymnastics Artistic Men's Horizontal Bar Qualification Subdivision 1

10:30 Gymnastics Artistic Men's Indiaividual All-Around Qualification Subdivision 1

10:33 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:35 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:37 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:40 Rowing Men's Pair Heat 2

10:40 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:41 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:45 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:45 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

10:49 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

10:50 Rowing Men's Pair Heat 3

10:50 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:55 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

10:56 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

11:00 Hockey Men's Pool A: India v Ireland

11:00 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool A

11:00 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

11:00 Boxing Men's Light Fly (46-49kg) Preliminaries

11:00 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool B: France v Spain

11:00 Rowing Women's Double Sculls Heat 1

11:04 Judo Women -48 kg Elimination Round of 32

11:05 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:08 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:10 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:10 Rowing Women's Double Sculls Heat 2

11:12 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:15 Boxing Men's Light Fly (46-49kg) Preliminaries

11:15 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

11:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

11:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

11:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

11:16 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:20 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:20 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:20 Rowing Women's Double Sculls Heat 3

11:24 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:25 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:28 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool B: New Zealand v Kenya

11:30 Boxing Men's Light Fly (46-49kg) Preliminaries

11:30 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:30 Handball Women's Preliminary Group B: Netherlands v France

11:30 Rowing Men's Double Sculls Heat 1

11:32 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:35 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:35 Volleyball Women's Preliminary: Pool B: China v Netherlands

11:36 Judo Women -48 kg Elimination Round of 16

11:40 Judo Women -48 kg QuarterFinal

11:40 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:40 Water Polo Men's Preliminary Round: Group A: Greece v Japan

11:40 Rowing Men's Double Sculls Heat 2

11:44 Judo Women -48 kg QuarterFinal

11:45 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

11:45 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 32

11:48 Judo Women -48 kg QuarterFinal

11:50 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

11:50 Rowing Men's Double Sculls Heat 3

11:52 Judo Women -48 kg QuarterFinal

11:55 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:00 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool D

12:00 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

12:00 Rowing Lightweight Men's Four Heat 1

12:00 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:00 Basketball Women's Preliminary Round Group A: Turkey v France

12:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool C: Great Britain v Brazil

12:00 Table Tennis Women's Singles Round 1

12:00 Table Tennis Women's Singles Round 1

12:00 Table Tennis Women's Singles Round 1

12:00 Table Tennis Women's Singles Round 1

12:05 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:10 Rowing Lightweight Men's Four Heat 2

12:10 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:15 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

12:15 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:20 Rowing Lightweight Men's Four Heat 3

12:20 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:25 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:30 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

12:30 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

12:30 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

12:30 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

12:30 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

12:30 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool C: Canada v Japan

12:30 Hockey Men's Pool B: Belguim v Great Britain

12:30 Rowing Men's Quadruple Sculls Heat 1

12:35 Judo Men -60 kg Elimination Round of 64

12:40 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

12:40 Rowing Men's Quadruple Sculls Heat 2

12:45 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

12:45 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

12:50 Rowing Women's Quadruple Sculls Heat 1

12:50 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

12:55 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:00 Water Polo Men's Preliminary Round: Group B: France v Montenegro

13:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

13:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

13:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

13:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Table of 16

13:00 Shooting 10m Air Pistol Men's Qualification

13:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool A: USA v Fiji

13:00 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool C

13:00 Boxing Men's Heavy (91kg) Preliminaries

13:00 Rowing Women's Quadruple Sculls Heat 2

13:00 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:00 Swimming Men's 400m Indiaividual Medley: Heats

13:02 Swimming Men's 400m Indiaividual Medley: Heat 1

13:05 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:07 Swimming Men's 400m Indiaividual Medley: Heat 2

13:10 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:12 Swimming Men's 400m Indiaividual Medley: Heat 3

13:15 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:17 Swimming Men's 400m Indiaividual Medley: Heat 4

13:20 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:22 Swimming Men's 400m Indiaividual Medley: Heat 5

13:25 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:26 Swimming Women's 100m Butterfly: Heats

13:28 Swimming Women's 100m Butterfly: Heat 1

13:30 Hockey Men's Pool B: Australia v NZL

13:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool A: Australia v Colombia

13:30 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:31 Swimming Women's 100m Butterfly: Heat 2

13:34 Swimming Women's 100m Butterfly: Heat 3

13:35 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:37 Swimming Women's 100m Butterfly: Heat 4

13:40 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:40 Swimming Women's 100m Butterfly: Heat 5

13:43 Swimming Women's 100m Butterfly: Heat 6

13:45 Fencing Women's Epee Indiaividual QuarterFinal 1

13:45 Fencing Women's Epee Indiaividual QuarterFinal 2

13:45 Fencing Women's Epee Indiaividual QuarterFinal 3

13:45 Fencing Women's Epee Indiaividual QuarterFinal 4

13:45 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:48 Swimming Men's 400m Freestyle: Heat 1

13:50 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

13:54 Swimming Men's 400m Freestyle: Heat 2

13:55 Judo Men -60 kg Elimination Round of 32

14:00 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:00 Archery Men's Team QuarterFinal

14:00 Swimming Men's 400m Freestyle: Heat 3

14:05 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:06 Swimming Men's 400m Freestyle: Heat 4

14:10 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:12 Swimming Women's 400m Indiaividual Medley: Heats

14:14 Swimming Women's 400m Indiaividual Medley: Heat 1

14:15 Basketball Women's Preliminary Round Group B: China v Canada

14:15 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:15 Basketball Men's Preliminary Round Group A: Australia v France

14:19 Swimming Women's 400m Indiaividual Medley: Heat 2

14:20 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:24 Swimming Women's 400m Indiaividual Medley: Heat 3

14:25 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:25 Archery Men's Team QuarterFinal

14:29 Swimming Women's 400m Indiaividual Medley: Heat 4

14:30 Gymnastics Artistic Men's Parallel Bars Qualification Subdivision 2

14:30 Gymnastics Artistic Men's Team Qualification Subdivision 2

14:30 Gymnastics Artistic Men's Vault Qualification Subdivision 2

14:30 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:30 Gymnastics Artistic Men's Floor Exercise Qualification Subdivision 2

14:30 Gymnastics Artistic Men's Pommel Horse Qualification Subdivision 2

14:30 Gymnastics Artistic Men's Qualification: Subdivision 2

14:30 Gymnastics Artistic Men's Rings Qualification Subdivision 2

14:30 Gymnastics Artistic Men's Horizontal Bar Qualification Subdivision 2

14:30 Gymnastics Artistic Men's Indiaividual All-Around Qualification Subdivision 2

14:30 Table Tennis Women's Singles Round 1

14:30 Table Tennis Women's Singles Round 1

14:30 Table Tennis Women's Singles Round 1

14:30 Table Tennis Women's Singles Round 1

14:34 Swimming Women's 400m Indiaividual Medley: Heat 5

14:35 Judo Men -60 kg Elimination Round of 16

14:40 Swimming Men's 100m Breaststroke: Heat 1

14:40 Handball Women's Preliminary Group B: Russia v South Korea

14:40 Judo Men -60 kg QuarterFinal

14:44 Swimming Men's 100m Breaststroke: Heat 2

14:45 Judo Men -60 kg QuarterFinal

14:48 Swimming Men's 100m Breaststroke: Heat 3

14:50 Archery Men's Team QuarterFinal

14:50 Judo Men -60 kg QuarterFinal

14:52 Swimming Men's 100m Breaststroke: Heat 4

14:55 Swimming Men's 100m Breaststroke: Heat 5

14:55 Judo Men -60 kg QuarterFinal

14:58 Swimming Men's 100m Breaststroke: Heat 6

15:00 Football Women's First Round: Group F: Canada v Zimbabwe

15:00 Volleyball Women's Preliminary: Pool A: Brazil v Cameroon

15:03 Swimming Women's 4 x 100m Freestyle Relay: Heat 1

15:11 Swimming Women's 4 x 100m Freestyle Relay: Heat 2

15:15 Archery Men's Team QuarterFinal

15:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

15:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

15:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

15:15 Table Tennis Women's Singles Round 1

15:30 Judo Women -48 kg Repechage contest

15:30 Shooting 10m Air Pistol Men's Finals

15:30 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool C

15:30 Judo Men -60 kg Repechage contest

15:40 Judo Women -48 kg Repechage contest

15:40 Judo Men -60 kg Repechage contest

15:43 Archery Men's Team Semi-Final

15:50 Judo Women -48 kg Semi-Final of Table A

16:00 Fencing Women's Epee Indiaividual Semi-Final 1

16:00 Judo Women -48 kg Semi-Final of Table B

16:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool B: France v Kenya

16:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:11 Archery Men's Team Semi-Final

16:30 Fencing Women's Epee Indiaividual Semi-Final 2

16:30 Judo Men -60 kg Semi-Final of Table A

16:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool B: New Zealand v Spain

16:30 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool C

16:35 Judo Men -60 kg Semi-Final of Table B

16:39 Archery Men's Team Bronze Medal Match

16:40 Handball Women's Preliminary Group A: Montenegro v Spain

16:40 Judo Men -60 kg Contest for Bronze Medal A

16:40 Judo Women -48 kg Contest for Bronze Medal A

16:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

16:50 Judo Women -48 kg Contest for Bronze Medal B

17:00 Hockey Women's Pool A: Argentina v USA

17:00 Boxing Men's Light Fly (46-49kg) Preliminaries

17:00 Football Women's First Round: Group G: USA v France

17:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool C: Great Britain v Japan

17:00 Judo Women -48 kg Final: Gold Medal Contest

17:05 Volleyball Women's Preliminary: Pool B: USA v Puerto Rico

17:07 Archery Men's Team Gold Medal Match

17:10 Judo Men -60 kg Contest for Bronze Medal B

17:15 Boxing Men's Light Fly (46-49kg) Preliminaries

17:15 Fencing Women's Epee Indiaividual Bronze Medal Bout

17:20 Judo Men -60 kg Final: Gold Medal Contest

17:30 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool F

17:30 Boxing Men's Light Fly (46-49kg) Preliminaries

17:30 Basketball Women's Preliminary Round Group A: Brazil v Australia

17:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool C: Canada v Brazil

17:45 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

17:45 Fencing Women's Epee Indiaividual Gold Medal Bout

18:00 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

18:00 Football Women's First Round: Group F: Germany v Australia

18:00 Hockey Men's Pool A: Canada v Germany

18:00 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool A: USA v Colombia

18:15 Boxing Men's Light (60kg) Preliminaries

18:30 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

18:30 Gymnastics Artistic Men's Parallel Bars Qualification Subdivision 3

18:30 Gymnastics Artistic Men's Team Qualification Subdivision 3

18:30 Gymnastics Artistic Men's Vault Qualification Subdivision 3

18:30 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool A

18:30 Gymnastics Artistic Men's Floor Exercise Qualification Subdivision 3

18:30 Gymnastics Artistic Men's Pommel Horse Qualification Subdivision 3

18:30 Gymnastics Artistic Men's Qualification: Subdivision 3

18:30 Gymnastics Artistic Men's Rings Qualification Subdivision 3

18:30 Gymnastics Artistic Men's Horizontal Bar Qualification Subdivision 3

18:30 Rugby Sevens Women's Pool Round: Pool A: Australia v Fiji

18:30 Gymnastics Artistic Men's Indiaividual All-Around Qualification Subdivision 3

18:45 Boxing Men's Light Heavy (81kg) Preliminaries

19:00 Boxing Men's Heavy (91kg) Preliminaries

19:00 Basketball Men's Preliminary Round Group A: China v USA

19:00 Weightlifting Women's 48kg Group A

19:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:00 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:30 Water Polo Men's Preliminary Round: Group B: Spain v Italy

19:30 Hockey Women's Pool B: Spain v Brazil

19:45 Basketball Women's Preliminary Round Group A: Belarus v Japan

19:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:45 Table Tennis Men's Singles Round 1

19:50 Handball Women's Preliminary Group A: Romania v Angola

20:00 Football Women's First Round: Group G: Colombia v NZL

20:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

20:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

20:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

20:30 Table Tennis Women's Singles Round 2

20:30 Volleyball Women's Preliminary: Pool A: Russia v Argentina

20:30 Hockey Men's Pool B: Great Britain v Australia

20:50 Water Polo Men's Preliminary Round: Group A: Brazil v Australia

21:00 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool F

21:15 Table Tennis Women's Singles Round 2

21:15 Table Tennis Women's Singles Round 2

21:15 Table Tennis Women's Singles Round 2

21:15 Table Tennis Women's Singles Round 2

21:50 Handball Women's Preliminary Group B: Sweden v Argentina

22:00 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool B

22:03 Swimming Men's 400m Indiaividual Medley Final

22:14 Swimming Women's 100m Butterfly Semi-Final 1

22:22 Swimming Women's 100m Butterfly Semi-Final 2

22:30 Swimming Men's 400m Freestyle Final

22:30 Basketball Men's Preliminary Round Group A: Venezuela v Serbia

22:35 Volleyball Women's Preliminary: Pool B: Serbia v Italy

22:49 Swimming Women's 400m Indiaividual Medley Final

23:00 Beach Volleyball Men's Preliminary: Pool D

23:08 Swimming Men's 100m Breaststroke Semi-Final 1

23:16 Swimming Men's 100m Breaststroke Semi-Final 2

23:24 Swimming Women's 4 x 100m Freestyle Relay Final

23:59 Beach Volleyball Women's Preliminary: Pool C

1470434834

More on the sad news Pele will not be able to attend tonight because of ill health. 

"I'm not in physical condition to take part in the opening ceremony," Pele said.

"Only God is more important than my health. In my life, I've had fractures, surgeries, pain, hospital stays, victories and defeats. And I've always respected those who admire me." 

Samuel Stevens5 August 2016 23:07
1470434851

Samuel Stevens5 August 2016 23:07
1470441395

And now the inexorable march of athletes. Hang in there folks, you can do it. Given my inability to correctly identify German table tennis players, I'll leave you in the capable hands of our sport guys.

Christopher Hooton6 August 2016 00:56
1470442138

Aruba looked a happy bunch. Didn't know where it was. Looked it up and now it's obvious why they're a happy bunch.

Matt Gatward6 August 2016 01:08
1470442634

Here come China. This could take some time

Matt Gatward6 August 2016 01:17
1470443293

Egypt. That's with an E. Fifth letter of the alphabet. 21 to go if my maths are correct...

Matt Gatward6 August 2016 01:28
1470443571

Flag carrying Rafa Nadal with a massive beam on his chops as he leads Spain out into the Marcana. 

Matt Gatward6 August 2016 01:32
1470443756

The U S of A ... Hundreds of em. Very preppy with the white chino look

Matt Gatward6 August 2016 01:35
1470443876

Russia soon....what reception will they get?

Matt Gatward6 August 2016 01:37
1470444212

Team GB in the house. Andy Murray with the flag. Not sure about the jackets

Matt Gatward6 August 2016 01:43

Join our new commenting forum

Join thought-provoking conversations, follow other Independent readers and see their replies

View comments