Tokyo 2020 Olympics schedule today: Wednesday preview, events and start times on day 5

Andy Murray is back in action in the men’s doubles

Lawrence Ostlere
Wednesday 28 July 2021 04:49
comments

Day five of Tokyo 2020 is underway with the Olympic’s still reeling from the withdrawal of American gymnastSimone Biles from the team competition, which she says was to look after her mental health.

The best gymnast in the world was hoping to win the first of a possible six gold medals but instead removed herself from the team after performing poorly on the vault. Biles later said that she was not mentally right for the event, in which Team USA took silver. “I have to focus on my mental health and not jeopardize my health and well-being,” she said.

Elsewhere, swimming great Katie Ledecky will race for gold again after her shock defeat earlier this week to Australian Ariarne Titmus in the 400m freestyle. Ledecky goes in the final of the 200m freestyle, followed by the 1500m freestyle as she tries to rebound from her first ever Olympics defeat.

In the wake of the Simone Biles drama, the Team USA men’s gymnastics team will field competitors, Sam Mikulak and Brody Malone in the individual all-around competition. The US men’s basketball team will also try and bounce back from their defeat to France when they take on Iran.

FOLLOW LIVE: Latest updates from the Olympics

Medals on the line

Artistic gymnastics (men's all-around), basketball (women's 3x3, men's 3x3), cycling (women's time trial, men's time trial), diving (men's 3m synchro), equestrian (dressage individual), fencing (men's team sabre), judo (women's -70kg, men's -90kg), rowing (women's double sculls, men's double sculls, women's four, men's four, men's quadruple sculls, women's quadruple sculls), rugby sevens (men's), swimming (women's 200m free, men's 200m fly, women's 200m individual medley, women's 1500m free, men's 4x200m free), weightlifting (men's 73kg).

Full medal table here.

Schedules

Full swimming schedule

Full athletics schedule

Women’s gymnastics schedule – when is Simone Biles performing?

Men’s gymnastics schedule – when is Max Whitlock performing?

Skateboarding – when is Sky Brown performing?

Full football schedule

Today’s full Olympic schedule

All times BST

00:00 Surfing Women’s Bronze Medal Match

00:30 Rowing Women’s Double Sculls Final B

00:42 Rowing Men’s Double Sculls Final B

00:45 Surfing Men’s Bronze Medal Match

00:54 Rowing Women’s Four Final B

01:00 Badminton Singles, Men’s Doubles, Women’s Doubles - Group Play Stage matches

01:00 Handball Men’s Preliminary Round Group B

01:00 Rugby Sevens Men’s Placing 11-12

01:00 Shooting 25m Pistol Women’s Pre-Event Training

01:00 Shooting Trap Women’s Qualification - Day 1

01:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary - Pool C

01:00 Volleyball Men’s Preliminary Round - Pool A

01:00 Badminton Singles, Men’s Doubles, Women’s Doubles - Group Play Stage matches

01:00 Handball Men’s Preliminary Round Group B

01:00 Rugby Sevens Men’s Placing 11-12

01:00 Shooting 25m Pistol Women’s Pre-Event Training

01:00 Shooting Trap Women’s Qualification - Day 1

01:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary - Pool C

01:00 Volleyball Men’s Preliminary Round - Pool A

01:06 Rowing Men’s Four Final B

01:18 Rowing Women’s Double Sculls Final A gold

01:30 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

01:30 Hockey Women’s Pool A

01:30 Rowing Men’s Double Sculls Final A gold

01:30 Rugby Sevens Men’s Placing 9-10

01:30 Surfing Women’s Gold Medal Match gold

01:42 Rowing Women’s Double Sculls Victory Ceremony

01:43 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

01:45 Equestrian Eventing 1st Chefs d’Equipe Meeting - Draw of Nations Starting Order

01:50 Rowing Women’s Four Final A gold

01:50 Shooting Trap Men’s Qualification - Day 1

01:56 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

02:00 Basketball Men’s Preliminary Round Group B

02:00 Fencing Men’s Sabre Team Table of 16

02:00 Fencing Men’s Sabre Team Table of 16

02:00 Hockey Women’s Pool A

02:00 Rugby Sevens Men’s Placing 5-8

02:00 Table Tennis Women’s Singles Quarterfinal

02:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary - Pool F

02:02 Rowing Men’s Double Sculls Victory Ceremony

02:09 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

02:10 Rowing Men’s Four Final A gold

02:15 Surfing Men’s Gold Medal Match gold

02:22 Archery Men’s Individual 1/16 Eliminations

02:22 Rowing Men’s Quadruple Sculls Victory Ceremony

02:22 Rowing Women’s Four Victory Ceremony

02:30 Equestrian Dressage 2nd Horse Inspection

02:30 Rowing Women’s Eight Repechage 1

02:30 Rugby Sevens Men’s Placing 5-8

02:30 Swimming Men’s 100m Freestyle Semifinals

02:30 Swimming Men’s 100m Freestyle Semifinal 1

02:35 Archery Women’s Individual 1/16 Eliminations

02:35 Swimming Men’s 100m Freestyle Semifinal 2

02:40 Rowing Men’s Four Victory Ceremony

02:41 Swimming Women’s 200m Freestyle Final

02:41 Swimming Women’s 200m Freestyle Final gold

02:48 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

02:48 Rowing Men’s Eight Repechage 1

02:49 Swimming Men’s 200m Butterfly Final

02:49 Swimming Men’s 200m Butterfly Final gold

02:50 Rowing Women’s Quadruple Sculls Victory Ceremony

02:57 Swimming Women’s 200m Butterfly Semifinals

02:57 Swimming Women’s 200m Butterfly Semifinal 1

02:58 Rowing Women’s Single Sculls Semifinal A/B 1

03:00 Boxing Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinal 1

03:00 Handball Men’s Preliminary Round Group B

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men -90 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women -70 kg Elimination Round of 64

03:00 Rugby Sevens Men’s Semi-final

03:00 Tennis Order of play available evening before

03:00 Table Tennis Men’s Singles Quarterfinal

03:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary - Pool D

03:01 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

03:04 Swimming Women’s 200m Butterfly Semifinal 2

03:05 Volleyball Men’s Preliminary Round - Pool B

03:06 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:06 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:08 Rowing Women’s Single Sculls Semifinal A/B 2

03:11 Swimming Women’s 200m Freestyle Victory Ceremony

03:13 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:13 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:14 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

03:15 Boxing Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinal 2

03:18 Rowing Men’s Single Sculls Semifinal A/B 1

03:19 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:19 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:21 Swimming Men’s 200m Breaststroke Semifinals

03:21 Swimming Men’s 200m Breaststroke Semifinal 1

03:25 Fencing Men’s Sabre Team Quarterfinals

03:25 Fencing Men’s Sabre Team Quarterfinal 1

03:25 Fencing Men’s Sabre Team Quarterfinal 2

03:25 Fencing Men’s Sabre Team Quarterfinal 3

03:25 Fencing Men’s Sabre Team Quarterfinal 4

03:26 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:26 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:27 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

03:28 Rowing Men’s Single Sculls Semifinal A/B 2

03:28 Swimming Men’s 200m Breaststroke Semifinal 2

03:30 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

03:30 Cycling Road Women’s Individual Time Trial gold

03:30 Equestrian Dressage 4th Chefs d’Equipe Meeting - Grand Prix Freestyle

03:30 Rugby Sevens Men’s Semi-final

03:32 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:32 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:35 Swimming Men’s 200m Butterfly Victory Ceremony

03:39 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:39 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:40 Archery Men’s Individual 1/16 Eliminations

03:45 Cycling BMX Racing Team Managers’ meeting

03:45 Hockey Women’s Pool B

03:45 Swimming Women’s 200m Individual Medley Final

03:45 Swimming Women’s 200m Individual Medley Final gold

03:45 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:45 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:48 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

03:52 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:52 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

03:53 Archery Women’s Individual 1/16 Eliminations

03:54 Swimming Women’s 1500m Freestyle Final

03:54 Swimming Women’s 1500m Freestyle Final gold

03:58 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

03:58 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

04:00 Baseball/Softball Baseball Opening Round Group A

04:00 Table Tennis Women’s Singles Quarterfinal

04:03 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

04:05 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

04:05 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

04:05 Sailing Men’s Two Person Dinghy - 470 - Race 01

04:05 Sailing Men’s Skiff - 49er - Race 04

04:05 Sailing Men’s One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 03

04:05 Sailing Men’s Windsurfer - RS:X - Race 07

04:06 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

04:11 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

04:11 Judo Women -70 kg Elimination Round of 32

04:15 Hockey Women’s Pool A

04:15 Sailing Women’s Windsurfer - RS:X - Race 07

04:16 Swimming Women’s 200m Individual Medley Victory Ceremony

04:18 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

04:18 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

04:18 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

04:19 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

04:24 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

04:24 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

04:26 Swimming Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Final

04:26 Swimming Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Final gold

04:30 Trampoline Gymnastics Orientation Meeting and Judge’s Draw for the Qualification

04:31 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

04:31 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

04:32 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

04:36 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

04:37 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

04:37 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

04:40 Swimming Women’s 1500m Freestyle Victory Ceremony

04:44 Judo Men -90 kg Elimination Round of 32

04:44 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

04:45 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

04:45 Fencing Men’s Sabre Team Classifications 5-8

04:45 Fencing Men’s Sabre Team Classifications 5-8

04:45 Fencing Men’s Sabre Team Classifications 5-8

04:50 Canoe Slalom Women’s Canoe Heats 1st and 2nd Run

04:50 Canoe Slalom Women’s Canoe Heats 1st Run

04:50 Swimming Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Victory Ceremony

04:50 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

04:50 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

04:51 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

04:55 Sailing Men’s Windsurfer - RS:X - Race 08

04:57 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

04:57 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

04:58 Archery Men’s Individual 1/16 Eliminations

05:00 Sailing Men’s Skiff - 49er - Race 05

05:03 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

05:03 Judo Women -70 kg Elimination Round of 16

05:05 Sailing Women’s Windsurfer - RS:X - Race 08

05:06 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

05:10 Cycling Road Women’s Individual Time Trial Victory Ceremony

05:10 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

05:10 Judo Women -70 kg Quarterfinal

05:11 Archery Women’s Individual 1/16 Eliminations

05:16 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

05:16 Judo Women -70 kg Quarterfinal

05:20 Sailing Men’s Two Person Dinghy - 470 - Race 02

05:20 Sailing Men’s One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 04

05:23 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

05:23 Judo Women -70 kg Quarterfinal

05:24 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

05:29 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

05:29 Judo Women -70 kg Quarterfinal

05:36 Judo Men -90 kg Elimination Round of 16

05:39 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

05:40 Basketball Men’s Preliminary Round Group A

05:40 Fencing Men’s Sabre Team Semifinals

05:40 Fencing Men’s Sabre Team Semifinal 1

05:40 Fencing Men’s Sabre Team Semifinal 2

05:42 Judo Men -90 kg Quarterfinal

05:45 Sailing Men’s Windsurfer - RS:X - Race 09

05:49 Judo Men -90 kg Quarterfinal

05:50 Weightlifting Men’s 73kg Group B

05:50 Canoe Slalom Men’s Kayak Heats 1st and 2nd Run

05:50 Canoe Slalom Men’s Kayak Heats 1st Run

05:54 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

05:55 Sailing Men’s Skiff - 49er - Race 06

05:55 Sailing Women’s Windsurfer - RS:X - Race 09

05:55 Judo Men -90 kg Quarterfinal

06:00 Cycling Road Men’s Individual Time Trial gold

06:00 Water Polo Women’s Preliminary Round - Group B

06:02 Judo Men -90 kg Quarterfinal

06:12 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

06:15 Handball Men’s Preliminary Round Group B

06:20 Volleyball Men’s Preliminary Round - Pool B

06:27 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

06:30 Fencing Men’s Sabre Team Placement 5-6

06:30 Fencing Men’s Sabre Team Placement 7-8

06:35 Sailing Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 01

06:50 Sailing Women’s Two Person Dinghy - 470 - Race 01

06:50 Sailing Women’s Skiff - 49er FX - Race 04

07:00 Diving Men’s Synchronised 3m Springboard Final gold

07:00 Table Tennis Women’s Singles Quarterfinal

07:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary - Pool F

07:00 Canoe Slalom Women’s Canoe Heats 2nd Run

07:30 Sailing Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 02

07:30 Water Polo Women’s Preliminary Round - Group A

07:45 Sailing Women’s Skiff - 49er FX - Race 05

07:50 Diving Men’s Synchronised 3m Springboard Victory Ceremony

07:50 Sailing Women’s Two Person Dinghy - 470 - Race 02

08:00 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

08:00 Canoe Slalom Men’s Kayak Heats 2nd Run

08:00 Table Tennis Men’s Singles Quarterfinal

08:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary - Pool E

08:13 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

08:15 Handball Men’s Preliminary Round Group A

08:25 Sailing Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 03

08:25 Volleyball Men’s Preliminary Round - Pool A

08:26 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

08:30 Rugby Sevens Men’s Placing 7-8

08:39 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

08:40 Sailing Women’s Skiff - 49er FX - Race 06

08:52 Archery Men’s Individual 1/16 Eliminations

09:00 3x3 Basketball Women’s Semifinal

09:00 Boxing Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinal 3

09:00 Football Men’s Group D

09:00 Football Men’s Group D

09:00 Judo Women -70 kg Repechage contest

09:00 Rugby Sevens Men’s Placing 5-6

09:00 Table Tennis Women’s Singles Quarterfinal

09:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary - Pool A

09:05 Archery Women’s Individual 1/16 Eliminations

09:08 Judo Women -70 kg Repechage contest

09:15 Boxing Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinal 4

09:17 Judo Women -70 kg Semifinal of Table B

09:18 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

09:20 Basketball Men’s Preliminary Round Group B

09:25 Judo Women -70 kg Semifinal of Table A

09:30 3x3 Basketball Men’s Semifinal

09:30 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

09:30 Equestrian Dressage Individual Grand Prix Freestyle gold

09:30 Football Men’s Group B

09:30 Football Men’s Group B

09:30 Rugby Sevens Men’s Bronze Medal Match

09:31 Archery Men’s Individual 1/32 Eliminations

09:34 Judo Men -90 kg Repechage contest

09:42 Judo Men -90 kg Repechage contest

09:44 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

09:48 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

09:50 Cycling Road Men’s Individual Time Trial Victory Ceremony

09:51 Judo Men -90 kg Semifinal of Table B

09:57 Archery Women’s Individual 1/32 Eliminations

09:59 Judo Men -90 kg Semifinal of Table A

10:00 Badminton Men’s Singles, Women’s Singles - Group Play Stage matches

10:00 Rugby Sevens Men’s Gold Medal Match gold

10:03 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

10:08 Judo Women -70 kg Contest for Bronze Medal A

10:10 Archery Men’s Individual 1/16 Eliminations

10:10 3x3 Basketball Women’s Semifinal

10:16 Judo Women -70 kg Contest for Bronze Medal B

10:18 Boxing Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

10:20 Water Polo Women’s Preliminary Round - Group B

10:23 Archery Women’s Individual 1/16 Eliminations

10:25 Judo Women -70 kg Final gold

10:30 Fencing Men’s Sabre Team Finals

10:30 Fencing Men’s Sabre Team Bronze Medal Match

10:30 Hockey Women’s Pool B

10:30 Rugby Sevens Men’s Victory Ceremony

10:33 Judo Men -90 kg Contest for Bronze Medal A

10:36 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

10:40 3x3 Basketball Men’s Semifinal

10:42 Judo Men -90 kg Contest for Bronze Medal B

10:50 Judo Men -90 kg Final gold

10:51 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

11:00 Hockey Women’s Pool B

11:00 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heats

11:00 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heat 1

11:04 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heat 2

11:06 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

11:07 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heat 3

11:10 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heat 4

11:12 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heat 5

11:15 Artistic Gymnastics Men’s All-Around Final gold

11:15 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heat 6

11:17 Swimming Women’s 100m Freestyle - Heat 7

11:21 Swimming Men’s 200m Backstroke - Heats

11:21 Swimming Men’s 200m Backstroke - Heat 1

11:24 Boxing Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

11:25 Swimming Men’s 200m Backstroke - Heat 2

11:28 Swimming Men’s 200m Backstroke - Heat 3

11:30 Fencing Men’s Sabre Team Gold Medal Match gold

11:30 Handball Men’s Preliminary Round Group A

11:30 Judo Women -70 kg Victory Ceremony

11:32 Swimming Men’s 200m Backstroke - Heat 4

11:36 Swimming Women’s 200m Breaststroke - Heats

11:36 Swimming Women’s 200m Breaststroke - Heat 1

11:39 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

11:40 Judo Men -90 kg Victory Ceremony

11:40 Volleyball Men’s Preliminary Round - Pool A

11:41 Swimming Women’s 200m Breaststroke - Heat 2

11:45 Swimming Women’s 200m Breaststroke - Heat 3

11:49 Swimming Women’s 200m Breaststroke - Heat 4

11:50 Weightlifting Men’s 73kg Group A gold

11:50 Water Polo Women’s Preliminary Round - Group A

11:54 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

11:54 Swimming Men’s 200m Individual Medley - Heats

11:54 Swimming Men’s 200m Individual Medley - Heat 1

11:58 Swimming Men’s 200m Individual Medley - Heat 2

12:00 Football Men’s Group C

12:00 Football Men’s Group C

12:00 Table Tennis Men’s Singles Quarterfinal

12:00 Table Tennis Men’s Singles Quarterfinal

12:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary - Pool C

12:01 Swimming Men’s 200m Individual Medley - Heat 3

12:05 Swimming Men’s 200m Individual Medley - Heat 4

12:09 Swimming Men’s 200m Individual Medley - Heat 5

12:12 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

12:12 Swimming Men’s 200m Individual Medley - Heat 6

12:17 Swimming Women’s 4 x 200m Freestyle Relay - Heats

12:17 Swimming Women’s 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 1

12:27 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

12:27 Swimming Women’s 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 2

12:30 Football Men’s Group A

12:30 Football Men’s Group A

12:30 Fencing Men’s Sabre Team Victory Ceremony

12:31 Swimming Women’s 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 3

12:45 3x3 Basketball Women’s Bronze Medal Game

12:45 Hockey Men’s Pool A

13:00 Basketball Men’s Preliminary Round Group A

13:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary - Pool E

13:10 Equestrian Dressage Individual Victory Ceremony

13:15 3x3 Basketball Men’s Bronze Medal Game

13:15 Hockey Men’s Pool A

13:30 Handball Men’s Preliminary Round Group A

13:45 Volleyball Men’s Preliminary Round - Pool B

13:50 Weightlifting Men’s 73kg Victory Ceremony

13:55 3x3 Basketball Women’s Gold Medal Game gold

13:57 Artistic Gymnastics Men’s All-Around Victory Ceremony

14:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary - Pool A

14:25 3x3 Basketball Men’s Gold Medal Game gold

15:05 3x3 Basketball Women’s Victory Ceremony

15:19 3x3 Basketball Men’s Victory Ceremony

Join our new commenting forum

Join thought-provoking conversations, follow other Independent readers and see their replies

View comments